Vize İhlali ve Cezası

Vize İhlali Nedir?

Vize ihlali nedir sorusunu cevaplandırmadan önce vize ve vize türlerini anlatmak yerinde olacaktır. Vize bir kimsenin vatandaşı olduğu ülkeden başka bir ülkeye gezmek, çalışmak veya başka nedenlerle giriş yapabileceğine dair izni olduğunu belirten belgeye verilen isimdir. Yani kişinin yaşadığı ülkeden farklı bir ülkeye gitmek için pasaporta sahip olması yeterli değildir. Bununla birlikte vize de alması gerekmektedir.

Vizenin birçok türü vardır, yani birçok farklı sebeple verilebilmektedir. Yabancı bir ülkeye gitmek isteyen kişi hangi amaçla o ülkeyi ziyaret edecekse, o amaca uygun vize almalıdır. Bir ülkeden bir başka ülkeye gitmek isteyen yabancılar diplomatik vize, öğrenci, seyahat veya işçi vizesi gibi pek çok farklı vize türünden birini seçebilecektir. Açıklanan bu kavramlar neticesinde vize ihlali nedir sorusunu cevaplandırmak gerekir.

Vize ihlali alınan vizenin süresine ve türüne uygun olmayan davranışları ifade etmektedir. Bu durumda vize ihlali yapabilmek için ilk olarak ülkeye yasal yollardan giriş yapmak gerekecektir. Bu anlamda vize süresinin geçmesine rağmen ülkede kalmak, seyahat vizesi alıp vizenin türüne aykırı olarak ülkede çalışmak, öğrenci vizesi ile ülkede kalan kimsenin öğretim bitmesine rağmen ülkede kalmaya devam etmesi vize ihlali davranışlarına örnek olarak gösterilebilecektir. Vizenin hem süresine hem amacına uygun kullanımı önem arz etmektedir. Aksi davranış ceza gibi birtakım yaptırımlara yol açabilmektedir.

Vize İhlali Cezası Ne Kadardır?

Vize ihlali nedir sorusunu ve bu ihlal neticesinde ceza ile karşı karşıya kalınacağını belirttik. Yabancılar bu ihlali ekonomik nedenlerden yapabildikleri gibi bilgisizlikten, vize sürelerini takip etmemekten dolayı da gerçekleştirebilmektedir. Ülkemizde vize ihlali cezası para cezası olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki vize ihlali cezası ne kadar olacaktır? Vize ihlali cezası nereye ödenir?

Ülkeye vizesiz olarak giriş yapan kimseler cezai harç ödemesiyle birlikte direkt olarak sınır dışı edilecektir. Ancak yasal yollarla ülkeye giren yabancıların vize ihlali cezası ödeme ve ülkeye yeniden giriş işlemleri nasıl gerçekleşir? Türkiye’de vize ihlali yapan yabancılar vize ihlali cezası olarak belirlenen para miktarını ödeyip ülkeden çıkış yapmalıdır. İşlemlerini eksiksiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştiren yabancılar ödemelerini yapıp ülkeden çıktıktan sonra geri dönebilecektir. Bu durumda 10 gün içerisinde ikamet izni almalıdır. Bu işleme vize ihlali şartlı giriş adı verilmektedir. Vize ihlali şartlı giriş ile kişiler hem cezalarını ödemiş olacak hem de yasal bir şekilde ülkede kalmaya devam edebilecektir. Vize ihlali cezası nereye ödenir sorusunun cevabı ise bu noktada önem taşımaktadır. Vize ihlali cezası yabancılar tarafından havaalanlarında ya da sınır kapılarına ödenebilecektir. Ancak ödemesini yapmadan ülkeden çıkış yapmak haklarında ülkeye giriş yasağı verilmesine sebep olacaktır. Bu yabancılar hakkında 5 yıla kadar ülkeye giriş yasağı konulabilmektedir.

Vize İhlali Para Cezası Hesaplama

Vize ihlali cezası hesaplama işlemi çoğunlukla havalimanlarında yapılmakta olup bu anlamda yabancılar hukuku avukatından yardım almak faydalı olmaktadır. Peki vize ihlali cezası nasıl hesaplanır? Bu; ihlalin ne kadar süreyle gerçekleştiği, ne şekilde gerçekleştiği, ülkede kaçak olarak kalma süresi ve hangi ülkede vize ihlali yapıldığına göre gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte ülkemizin bazı ülkelerle yapmış olduğu vize muafiyete ilişkin ikili anlaşmaları bulunmaktadır. Bu anlaşmalar sebebiyle vize süreleri dolan yabancılar için 1 ay-3 ay gibi süreler muafiyet çerçevesinde sayılabilmektedir. Ancak muafiyet süresi geçtikten sonraki kaçak olarak ülkede kalınan süre hesaplamaya dahil olacaktır.

Vize ihlali para cezası hesaplama işlemleri hakkında kesin ve net bilgi için yabancılar hukuku avukatı ile birlikte sınır kapıları yahut havaalanına danışmak gerekmektedir.

Yabancıların Vize İhlali Cezası

Vize ihlali yapan yabancılar kaçak durumda sayılmaktadır. Fakat vize ihlali yapan yabancılar için verilecek ceza ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Genel anlamda ceza ülkeye sürekli yahut geçici giriş yasağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte vize ihlali yapan yabancı belirli bir miktar para cezası ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Ülkemizde bu ceza sınır dışı edilme ile para cezası olarak düzenlenmektedir.

Vize İhlali Yapan Yabancılara Af Mümkün Müdür?

Vize ihlali yapan yabancılara af en son 2012 yılında getirilmişti. Buna göre ülkede vize ihlali yapma suretiyle kaçak olarak kalan yabancıların başvuru yapması ve cezalarını ödemesi gerekmekteydi. Vize ihlali yapan yabancılara af cezalarını ödedikleri takdirde gerçekleşecek ve ülkede kalmaları yasal hale gelecekti. Her ne kadar ileride yapılabilecek olsa da günümüzde böyle bir af uygulaması mevcut değildir. Bunun yerine günümüzde yukarıda da bahsetmiş olduğumuz vize ihlali şartlı geçiş uygulaması görülmektedir. Yabancı hesaplanan para cezasını ödeyerek ülkeden çıkış yapacak ve 10 gün içerisinde ikamet izni için başvuru yapacaktır. Böylelikle ertesi gün dahi ülkeye dönebilmesi mümkün hale gelmiştir.

Vize ihlali cezası ile ilgili tüm hukuki sorularınızı danışma formundan bize sorabilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

25 Yorum. Yeni Yorum

 • Iyi gunler. Bir yabanci Turkiyede kalma suresini ihlal etmisse ulkeyi terk ederken beli bir ceza oder. Bu cezayi odemezse sinir disi edilir ve 5 yill Turkiyeye giremez.
  Peki cezayi odeyib Turkiyeyi terk ediyorsa daha sonra Turkiyeye giris yapabilir mi? Edindiyim bilgiye gore – misal bir aylik vize ile 8 ay kalmissan 7 ayin cezali sayilir ve bu 7 ayin cezasini odedikten sonra 7 ay Turkiyeye giremiyorsun. Bu ne kadar dogru bir bilgidir?

  Tesekkur ederim,
  Saygilarimla Elman

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   10 Mayıs 2019 16:16

   Merhaba Elman Bey,

   Cezayı ödemeden Türkiye’den çıkarsanız giriş yasağı konulur. O yüzden vize ihlal cezasını ödemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Benm eşim Bulgaristan vatandaşı ve oturum izni 1bucuk ay önce bitti şimdi biz aile oturumu alacağız. Yanlız bu 1 buçuk aylık sürede ceza olayını ödeyeceğimiz miktarı hesaplayamıyoruz. Veya nasıl bir yöntem uygulanıyor.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Mayıs 2019 11:10

   Merhaba Caner Bey,

   Vize ihlali ceza miktarı hesaplamasında değişik unsurlardan faydalanılmaktadır. Bunun için hudut kapılarından bilgi alabilirsiniz. Deport cezanızı ise ödemenizi tavsiye ederiz. Çıkmadan ödemezseniz giriş yasağı konuluyor.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, benim annem 2017 nisan ayında Türkiyeye giriş yaptı ve 1 senelik oturma izni aldı, 2018 25 mayısta süresi bitti ama uzatma yapmadı, şimdi yurt dışına çıkmak istiyor, yani uzatma yapmadan 1 sene kaçak kaldı. Cezası ne kadar olur acaba?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   3 Haziran 2019 13:49

   Merhaba Muhammed Bey,

   Vize ihlali ceza hesaplamasını biz yapmıyoruz. Sınır kapılarına başvurabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba gurcistan vatandasi arkadasim 2 yil once 3 aydan 1 hafta fazla kalarak vize ihlali yapti ulkesine dondu donunce sinirda cezasini odememis deport yemis simdi gelip sinirda cezasini odeyip Turkiye’ye giris yapabilir diyorlar bu ne denli dogru?

  Cevapla
 • Merhaba Ben fas vatandaşıyım sene 2016da deport oldum sonra türk biriyle evlendim evlilik vizesiyle turkiyeye giriş yaptım 600tl ceza ödedim ama birdaha vize ihlalinda bulundum ikamet almadım 3 yıl kaldım türkiyede şimdi çıkarken 704 tl ceza ödedim türkiyeye birdaha girebilirmiyim
  Ikinci kez vize ihlalinda bulunduğum için bana deport vermiş olabilirler mı ceza ödediğim halde?
  Lütfen yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 • Iyi günler Ben alman vatandasiyim ve cikarken 16 gün fazla kalmissim memleketimde paar cezasi verdiler fazla günüm oldugu icin ben odiyemedim ustumde nakit yoktu 5 sene giris yasagi verdiler . Ben turkiyeye geri gitmek istiyorum babam hasta onun yaninda olmam lagzim . Havaalanina vardigimda cezami odeyip gecebirmiyim? Yada neyapabilirim cezayi kaldirmak icin?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   2 Temmuz 2019 14:34

   Merhaba Ebru Hanım,

   Giriş yasağınızı kaldırmak için para cezanızı ödemek yeterli olmayabilir. Giriş yasağı kaldırma işlemi yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz ofisimiz ile bağlantıya geçebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • İyi günler Gürcistan vatandaşıyım vizem 4 yıl geçti ve polis kontrolünde il göç idaresine götürülüp 1 ay süreyle ülkeyi terki davet yazısı verdiler havaalanında cezamı ödeyip gitsem Türkiye’ye geri dönebilir miyim

  Cevapla
 • Iyı günler
  Eşim Endonezya vatandaşı.8 haziranda e-vize ile 30 günlük vize aldık. Kendisinin dönüs bileti 20 temmuz. Yani 12 gün fazla kalma durumu var.Bu yüzden 3 temmuzda ınternet üzerinde uzatmaya başvurdum. Verdikleri form tamamıyle devsmlı ikamet gibi bisey. Kaldıgımız yer ve kişilerin sgk ve ve maas bordroları bile sorulmuş.nıter onaylı ikamet vs. Bir turistik vize uzatması için bunlar normalmi? Yanlış kişi yada departmdn ike öi görüşüyoruz. Hiçbir işlem yapmazsak 12 gecikmenin bedeli 600 tl gibi görünüyor. Bu dogrumu?
  Tesekürler.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   16 Temmuz 2019 08:59

   Merhaba Mesut Bey,

   Vize ihlali cezasının ne kadar olduğunu öğrenmek için hudut kapılarına başvurabilirsiniz. Büromuz deport veya giriş yasağı kararlarının kaldırılması ile ilgili yasal işlemler gerçekleştirmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba ben Türkiye’de vize ihlali yaptığım için ülkeleden ayrıldığımda ceza ödeyip çıktım fakat ülkeden ayrılalı 6-7 ay oldu daha yeni vize başvurusunda bulundum ve red cevabı geldi sebebini de belirtmediler . Bu durumda ne yapabilirim Türkiye’ye geri dönmek için

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   24 Temmuz 2019 12:48

   Merhaba Aleyna Hanım,

   Vize ihlal ceza paranızı ödeyip çıktıysanız giriş yasağı konulmaması gerekiyor. Ancak yine de sorgulama yapıp o şekilde yol haritası çizmek gerekir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
   • Meraba ben yunanistandan vize aldim o vize ile hollandaya gittim kaldim ve vizeyi ihlal ettim ve 5 yil yasak kondu bu yasagi kaldirmak mümkünmü.

    Cevapla
    • Topo Hukuk Bürosu
     2 Eylül 2019 06:36

     Merhaba Kadir Bey,

     Büromuz sadece Türkiye’den alınan vizenin ihlali konularıyla ilgilenmektedir.

     Saygılarımızla

     Cevapla
 • Merhaba benim kızım rus vatandaşı türk kimliği yok.vizesiz 1 ay kaldı türkiyede havalimanında çıkışta ceza ‘ne kadar odemimiz gerekir acaba. Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   2 Eylül 2019 07:19

   Merhaba Engin Bey,

   Vize ihlal cezası hesaplamasını hudut kapılarından yaptırabilirsiniz. Cezanızı ödemeden çıkış yapmamanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba arkadasim filipinlerden 7 temmuz 2019 da turiye’ye geldi 4 ekim 2019 da vizesi bitti.Cezasını ödesek tekrardan 6 aylık turistlik ikamet izni alabilirmiyiz yurt dısina gonderilmeden.

  Cevapla
 • Merhaba ceza Odeyip Turkiye’den çikiş yapmadi arkadaşim. 2 ay geçti ve şuanda o iki ay için ceza odeyip tekrar çıkış yapabilirmi sakıncasız

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   29 Ekim 2019 18:14

   Sayın Sulgun,

   Eğer çıkış yapmadıysa vize ihlal cezasını ödeyip çıkması gerekmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • alman vize cezası nereye ödenir vergi daıresımı yoksa konsoloslukmu

  Cevapla
 • Eşim Venezuela’lı ve TR de kalış süresi 3 ayı geçti , toplamda 4.5 aydır burada. Resim evlilik işlemlerine başladık herşey tamam büyük elçilikten alınan gerekli belgeler ve diğer hepsi. Fakat 1.5 aydır fazladan kaldı ve henüz hiçbir işlem yapamadık , bu durumda ne yapmalıyız , teşekkürler

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   8 Kasım 2019 12:11

   Merhaba Faruk Bey,

   Eşinizin Türkiye’de legal olarak bulunması gereklidir. Aksi takdirde deport ve vize ihlali cezaları ile karşı karşıya kalabilir.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü