Youtube Video Kaldırma

Youtube Video Silme ve Kaldırma İşlemi

Youtube video silme ve kaldırma işlemi Youtube video sitesinden olumsuz videoları silmek isteyen kullanıcılar tarafından merakla araştırılmakta olan bir konudur. Youtube herkese açık bir video paylaşma platformudur. Bu platformda her ne kadar müzik, belgesel vb. kaliteli içerikler bulunsa da kişiler uygunsuz, çocuklar için zararlı olabilecek, kişilik haklarını ihlal eden birtakım paylaşımlarla da karşılaşılabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken Youtube’dan video kaldırma veya Youtube’dan video silme işlemi olacaktır.

Yazımızın devamında Youtube’da Hakaret İçeren hakaret ve iftira videolarının Youtube’dan nasıl kaldırılabileceğini inceleyeceğiz. İftira videoları birçok yayıncının ifade özgürlüğü kapsamında zannederek yayınladığı videolardır. İnternetten yapılan yayınların günümüze dek diğer basın yayın organlarına oranla sıkı denetlenmemiş olması kişilerin rahatlıkla suç işlemelerinin önünü açmıştır. Fakat iftira en başta TCK kapsamında düzenlenmiş olan bir suç tipidir. İşlemediğini bildiği halde bir kimse hakkında hukuka aykırı bir fiil isnat etmek iftira suçunu oluşturacaktır. Youtube’da hakkınızda yayınlanan bir videonun iftira nitelikli içerik barındırması halinde de Youtube video silme işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Youtubeda sizinle ilgili bir iftira videosu var ise ilk olarak bu video hakkında Youtube’a şikayette bulunmayı deneyebilirsiniz. Bu şikayette bulunurken videonun içerisinde geçen iftira niteliğini haiz ifadeleri tam anlamıyla belirtmelisiniz. Fakat yapılan bildirimin her zaman Youtube’dan video silme sonucunu doğurmayacağı bariz bir durumdur. Bu halde yapmanız gereken alanında uzman bir bilişim avukatıyla görüşmek olmalıdır.

Youtube’dan Kendi Videolarınızı Silme

Youtube video silme veya Youtube video kaldırma işlemi kaldırılması istenen videonun size ait olup olmadığına göre değişiklik gösterecektir. Eğer kendi sayfanızda paylaştığınız bir videonun kaldırılmasını istiyorsanız yapmanız gereken işlemler şu şekildedir:

1) Youtube Studio Beta sürümünde oturum açmak

2) Solda bulunan menüden videolar seçeneğine tıklamak

3) Silinmesi ya da kaldırılması istenen videonun üzerine gelmek ve sil seçeneğini işaretlemek. Göründüğü üzere Youtube’dan video silme işlemi videonun size ait olduğu durumlarda oldukça kolay.

Youtube Video Nasıl Silinir?

Youtube’dan başkasının yüklediği video nasıl silinir sorusu uygunsuz, olumsuz, hakaret içerikli veya şahıs haklarını zedeleyen içerikle karşılaşan kimseler tarafından merak edilmektedir. Fakat belirtmek gerekir ki Youtube başkasının videosunu keyfi olarak silme hakkı tanımamıştır. Eğer kişi bir başkasının yüklediği videonun silinmesini istiyorsa bunun için Youtube’a veya kişiye karşı bazı yasal prosedürleri işletmelidir. Youtube video kaldırma şikayet ile şahıs haklarını ihlal söz konusu olduğunda gerçekleşebilecektir. Eğer Youtube’da Topluluk Kuralları’nı ihlal eden bir video bulunuyor ise eylemlerin ciddiyeti, zararlı davranışın düzenli olarak devam edip etmediği gibi hususlar da göz önüne alınarak incelenecektir.

Konuyla ilgili videomuz:

Youtube’dan nasıl video silinir dendiğinde ilk olarak incelenmesi gereken Youtube’un ihlal politikaları olmalıdır. Peki bu kurallar hangi durumlarda ihlal edilmiş sayılacaktır? Youtube Topluluk Kuralları aşağıdaki hallerin videoda mevcut bulunması halinde ihlal edilmiş sayılmaktadır:

 • Çıplaklık veya cinsel içerik
 • Zararlı veya tehlikeli içerik
 • Nefret söylemi barındıran içerik
 • Şiddet barındıran yahut görsel açıdan rahatsız edici nitelikte içerik
 • Taciz veya siber zorbalık
 • Saldırgan veya tehditkar davranışlar
 • Telif haklarını ihlal niteliğinde içerik
 • Spam, yanıltıcı meta veriler veya dolandırıcılık niteliği oluşturan içerik, davranışlar
 • Başka bir kanal veyahut hesabı taklit niteliğindeki içerikler, hesaplar
 • Birinin onayı olmadan bir başkasının kişisel videosunu yüklemesi
 • Çocuk güvenliğini ihlal edici nitelikte paylaşımlar, içerikler.

Bu ihlallerin varlığı halinde kişi yapmış olduğu bildirime olumlu yanıt alacak ve video kaldırılacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ihlallerin yanında Youtube’dan video kaldırma işlemine ihtiyaç duyan kişilerin videonun niteliğine göre hareket etmesi daha doğru olacaktır. Çünkü bazı durumlarda yukarıda her ne kadar olmasa da şahıs haklarını zedeleyen diğer tür içerikler de kaldırılabilmektedir.

Youtube’da Yayınlanan Röportajınızı Sildirme

Youtube’da yayınlanan röportajınızı sildirmek için Youtube üzerinden bildirimde bulunmak gerekmektedir. Bu, onayınız olmaksızın videonuzun yüklenmesi sebebiyle Gizlilik kurallarının ihlali bildirimi olacaktır. İzniniz olmadan yayınlanan röportajların sildirilmesi için Youtube ilk olarak yükleyiciyle iletişime geçilmesini tavsiye etmektedir. Fakat bundan bir sonuç alınamaması ya da bu kişiye ulaşmaktan rahatsızlık duyulması halinde direkt olarak içerik kaldırma talebinde bulunmaya da izin vermektedir.

Youtube’da yayınlanan röportaj kişilik haklarını veya özel hayatın gizliliğini ihlal edici içerik barındırıyor ise yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. Bu halde 5651 sayılı Kanuna dayalı olarak içerik kaldırılması ve erişim engeli kararı verilmesi için talepte bulunmak gerekir.

Youtube’da bulunan video sizin kişisel itibarınızı mı zedeliyor?

Youtube internet kullanıcılarının hepsi tarafından video yayınlanabilecek bir platformdur. Bu videoların denetlenmesi bire bir yapılmamakta, kullanıcıların bu anlamda hassasiyeti önem arz etmektedir. Zira yayınlanan bir içerik bazı durumlarda suç oluşturabilecek, bazı durumlarda ise online itibarı zedeleyebilecektir. Bu hallerde şikayette bulunarak videonun silinmesini talep etmek gerekir.

Kullanıcıların Youtube’dan video silmek isteme sebeplerinden bir tanesi de online kişisel itibarlarını zedeleyen içeriklerin bulunmasıdır. Örneğin yayınlanan video şahsınıza iftira içeriyorsa bu durumda internet kullanıcılarının sizi yanlış tanıması, iş ve sosyal yaşantınızın olumsuz etkilenmesi gibi sonuçlar doğacaktır. Bu hususu kısaca online kişisel itibarın zedelenmesi olarak tanımlamak mümkündür. Youtube videolarının online kişisel itibarı zedelemesi halinde önüne geçilemez sonuçlar doğmadan önce videoların kaldırılması gerekecektir.

Youtube’da İstemediğiniz Videoyu Kaldırtma

Youtube’da istenmeyen videoların kaldırılması her zaman için mümkün değildir. Zira Topluluk Kurallarını ihlal etmeyen, 5651 s. Kanun kapsamında kaldırılabilecek içeriklerden sayılmayan veya suç niteliğini haiz olmayan bir videonun kaldırılması oldukça zordur.

Youtube’da yayınlanmış olan istenmeyen videoların içerikleri bir Youtube Topluluk Kuralını ihlal ediyor ise ne yapılmalıdır? Kişi böyle bir videonun varlığı halinde ilk olarak yükleyiciye başvurarak ilgili videonun kaldırılmasını talep edebilir. Burada yükleyicinin davranışına göre bir yol izlemek gerekecektir. Videoyu yükleyen kimsenin videoyu silmesi halinde sorun ortadan kalkacaktır. Fakat yükleyiciye ulaşmak mümkün değil veya yapılan talepten bir sonuç alınamıyorsa Youtube’a bildirimde bulunulmalıdır. Yapılan bu bildirimde ilgili videonun hangi topluluk kuralını ne şekilde ihlal ettiği belirtmelidir. Bu yoldan videonun kaldırılması sağlanamıyorsa video içeriğine bağlı olarak yasal işlem başlatılmalıdır.

Youtube’da istenmeyen videoların hukuki yollardan kaldırılması için uzman bir bilişim avukatına danışmak sorunun hızlıca çözüme kavuşturulması bağlamında yararlı olacaktır.

Youtube’da Hakaret İçeren Videonuz mu Var?

Youtube’da yer alan videolar hakaret içerikli ifadeler barındırarak kişilik haklarınızı ihlal ediyor olabilir. Bir kimsenin Youtube hesabı üzerinden yayınladığı videoda hakkınızda olumsuz bilgiler vermesi ve size hakaret etmesi Youtube video kaldırmayı gerektirir. Aksi halde hakaret içeren yayınların internet üzerinde kontrolsüzce varlığını sürdürmesi hem itibarınızı zedeleyecek hem de sizleri rahatsız edecektir.

Hakkınızda yapılan olumsuz yayınların internette bulunmasını istememeniz oldukça doğaldır. Zira hakaret de tıpkı iftira gibi TCK’de tanımlanmış bir suçtur. Buna göre bir kimse hakkında onur, şeref, saygınlığını rencide edecek söylemlerde bulunmak, sövmek suretiyle kişinin bu değerlerine saldırmak hakaret oluşturacaktır. TCK hakaret fiilini suç kapsamına alırken kişinin toplum içindeki itibarını ile birlikte saygınlığını, haysiyetini, namusunu da koruma altına almak istemiştir. Dolayısıyla Youtube üzerinden yayınlanan videoda bu değerleri rencide edici ifadeler bulunması suç oluşturacaktır. Bu video sebebiyle hem yayıncının TCK kapsamında cezalandırılması hem de içeriğin 5651 s. Kanun uyarınca yayından çıkarılması gerekmektedir. Bu işlemlerin usulüne uygun, hızlı ve kesin çözüme kavuşturulabilmesi için alanında uzman avukatlardan hukuki destek alınması gerekmektedir.

Youtube’da sizinle ilgili hakaret içeren video nasıl kaldırılır?

Youtube’da sizinle ilgili hakaret içeren videoların kaldırılması için ilk olarak Youtube Topluluk Kurallarına aykırılık sebebiyle şikayette bulunmalısınız. Bu işlemden önce yayıncıya ulaşmak ve videonun kaldırılmasını talep etmek de mümkün gözükmektedir. Ancak bu işlemlerin genellikle sonuca ulaşmadığı, videoların internet üzerinde varlığını sürdürdüğü gözlemlenmektedir. Çoğu kez yapılan bildirimin yeterli ayrıntıyı vermemesi, hakaret ifadelerinin ne olduğunun net olarak bildirilmemesi sonuca ulaşılmasını engellemektedir. Bu halde yapılması gereken uzman bir bilişim avukatından destek alarak hukuki sürecin başlatılması olacaktır. Bu anlamda hukuki ve teknik bilgi birikimine sahip avukat aracılığıyla videonun yayından kaldırılması sağlanacaktır. Youtube video kaldırma Aynı zamanda hakaret sebebiyle suç duyurusunda bulunulacak olup videoda hakaret içerikli ifadeleri kullanan kimsenin cezalandırılması için işlem başlatılacaktır.

Topo Hukuk Bürosu deneyimli bilişim avukatlarıyla müvekkillerine hizmet vermektedir. Siz de Youtube’da hakaret içeren videonuzu, haklarınıza saldırı teşkil eden videoların yayından kaldırılmasını istiyorsanız bizlere iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Youtube’dan Şifresini Unuttuğunuz Hesabı Silme

Youtube’dan şifresini unuttuğunuz hesabı silmek için hesap kurtarma seçeneklerini denemek faydalı olacaktır. Bunun için youtube hesabında kullandığınız gmail adresinizi kullanabilir ya da direkt olarak gmail hesabınızı silerek bağlı olduğu diğer hesapların kapanmasını da sağlayabilirsiniz. Fakat kişi Youtube şifresi ile birlikte çoğunlukla bu hesabı açarken kullandığı gmail adresini de unutmaktadır. Böyle bir durumda kişi silmek istediği hesabı Güvenlik ve Kötüye Kullanım seçeneklerinden veya Topluluk Kuralları ihlali mevcutsa bu yoldan bildirerek silinmesini sağlayabilir. Ancak bu yollarla şifresi unutulan hesabı silme işlemlerinden her zaman kesin sonuç alınamayacağını ifade etmek gerekir. Bu anlamda hesabını silmek isteyen kimsenin bir bilişim uzmanına danışması tavsiye edilmektedir.

Youtube’dan Video Silme ve Kaldırma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Youtube’da video silme işlemi nasıl gerçekleşir ve ne kadar sürer? Yukarıda da belirttiğimiz üzere kaldırılmasını istediğiniz video kendi hesabınızda yayınladığınız bir video ise bu kolay ve kısa süreli bir işlem olacaktır. Fakat başka bir hesaptan yayınlanmış bir video için Youtube video kaldırma şikayet veya yasal prosedürler ile gerçekleşebilecektir. Youtube kendisine yapılan bu şikayetleri incelemektedir. Eğer Youtube video kaldırtma için yapılan şikayeti incelemeleri sonucunda haklı bulursa şikayete konu video silinecektir. İşlemin ne kadar süreceği konusunda kesin bir süre verilememektedir. Ancak Youtube kendisine yapılan şikayetleri 7 gün 24 saat çalışanları ile incelemekte olduğunu belirtmiştir. Bu anlamda şikayetin yapılmasından sonra en kısa sürede videonun kaldırılacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat incelemeler sonucunda ihlale rastlanmaz ise videonun yayında kalmaya devam edeceği unutulmamalıdır.

Youtube’dan video silme işlemi için ayrıca yasal ve teknik yollar da işletilebilmektedir. 5651 sayılı yasadan kaynaklanan haklar Youtube videolarında da kullanılabilmektedir. Bu anlamda Youtube’dan video kaldırma işlemi çok kısa sayılabilecek bazen 24 saat bazen ise 1-7 gün arasında sürmektedir.

Periscope’da Çekilmiş Görüntülerin Youtube Video Kaldırma İşlemi

Periscope görüntülü bir canlı yayın uygulamasıdır. Günümüzde kişilerin sosyalleşme anlayışının da değişmesiyle birçok platformdan anlık paylaşımlar yapılabilmektedir. Periscope uygulaması da kişilerin hayatlarının belirli zamanlarını canlı yayın açarak diğer kullanıcılarla paylaşmasına olanak sağlamaktadır. Fakat bu paylaşımlar her an eğlenceli ya da yararlı olmayabilir. Bilindiği üzere Periscope video kaldırma yayınlanmasından 24 saat sonra kendiliğinden gerçekleşmektedir. Ancak kişi yaptığı yayını bundan daha kısa süre içerisinde Periscope video silme işlemi ile kaldırabilecektir.

Periscope üzerinden yapılan yayınlar başkaları tarafından kaydedilerek Youtube gibi farklı platformlarda paylaşılmış ise ne yapılmalıdır? Bu durumda Youtube video sildirme işlemini kişinin kendisi yapamayacak olup yasal yollara başvuruda bulunması gerekecektir. Bu başvuru videonun kendisine ait olması ve videodan rahatsız olmasından dolayı yapılmaktadır. Bu anlamda Youtube video kaldırma şartları gerçekleşmiş sayılacaktır. Youtube’da bulunan Periscope videosunu kaldırmanın bir aşaması ise 5651 s. Kanun çerçevesinde videoya erişimin engellenmesi veya içeriğin yayından kaldırılmasıdır. Periscope’da çekilmiş ve sonradan Youtube’a konulmuş videoların kaldırılması işlemlerinin hızlı gerçekleştirilmesi ve bilişim avukatına zamanında başvuru çok önemlidir. Çünkü videoların yayılma hızı oldukça yüksektir.

Eski Sevgili İle Fotoğrafların Bulunduğu Youtube Videolarını Silme

Eski sevgili ile fotoğrafların ayrılık sonrasında silinmek istenmesi doğal bir durumdur. Kişi artık o fotoğrafları paylaşmak istemeyebilir. Birlikte görülmek istemeyebilir. Bu durumlarda videonun kişinin kendi hesabında bulunması ile eski sevgilisinin hesabında paylaşılması ayrımına gidilecektir. Eğer videoyu yükleyen kişi eski sevgiliniz ise ilk olarak Youtube’dan video kaldırma için ona ulaşmalı ve talepte bulunmalısınız. Böylelikle daha büyük bir uğraş gerekmeden Youtube video sildirme gerçekleşebilecektir. Fakat kişi silmeye yanaşmayabilir. Diğer bir ihtimalde Youtube hesabının şifresi unutulmuş olabilir. Bu durumlarda sizin onayınız bulunmaksızın size ait görüntülerin yayınlandığı bir video söz konusu olacaktır. Youtube’dan izinsiz olarak yayınlanan videoların silinmesi bilişim avukatı ile mümkündür.

Eski sevgilimde fotoğraflarım var ve bu fotoğrafların bulunduğu videolara dair Youtube video sildirme işlemini için hukuki yollara başvurulmalıdır. İnternet üzerinden yapılan yayınların korunması 5651 s. Kanun çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu Kanun ile kişi özel hayatın gizliliğini ihlal eden, kişilik haklarını zedeleyici içerik barındırdığını iddia ettiği internetten video kaldırma işlemi için hakimliğe veya mahkemeye başvurabilecektir.

Youtube’da Şifresi Unutulan Kanaldaki Videoları Silme

Youtube’dan video silme istiyorsunuz fakat kanalınızın şifresini mi unuttunuz? Unutulan şifre ile Youtube video nasıl silinir merak mı ediyorsunuz? Bu durumda yapmanız gereken ilk şey şifre yenileme olmalıdır. Şifre yenileme adımlarını izledikten ve işlem tamamlandıktan sonra yukarıda aktardığımız şekilde kanalınızdaki videoları silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak şifrenizle birlikte e-posta adresinizi de unuttuysanız veya hesaba giriş yapamıyorsanız yapmanız gereken şey Youtube video sildirme işlemine başvurmak olmalıdır. Bilişim avukatı ile yaptırabileceğiniz işlemde kanaldaki videoların silinmesini talep edebilirsiniz.

Youtube’dan Video Kaldırma İşleminin Hukuki Mahiyeti

Youtube üzerinden video kaldırma çalışmalarında en hızlı ve pratik çözümü elde edebilmek için izlenmesi gereken yolu doğru belirlemek önemlidir. Hukukun bilişim alanına giren YouTube üzerinden başkasının yüklediği video nasıl silinir şeklinde gelen talepler oldukça fazladır. Kaldırılması istenen videoyu hukuken analiz ettikten sonra yol haritası belirlenmekte olup hukuken neden sakıncalı olduğu gerekli mercilere iletilmektedir. 5651 sayılı yasa zemininde rahatsız edici olan videonun kaldırılması işlemi tamamıyla hukuki bir işlemdir.

Youtube Video Sildirme, Kaldırma İşlemi ve Online İtibar Yönetimi

Youtube video sildirme ve Youtube’dan video kaldırma işlemleri yukarıda açıklandığı üzere videonun bulunduğu hesaba ve videonun çeşidine göre değişkenlik gösterecektir. Bu anlamda yapılması gerekenleri belirtmiş olup gerekli adımların izlenmesine rağmen kaldırılmayan videolar için hukuki yollara başvurulabileceğinden bahsettik. Bununla birlikte kişilik haklarının yahut özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden taraf somut olaya göre maddi ve manevi tazminat istemlerinde de bulunabilmektedir.

Online itibar yönetimi özellikle ünlü kişiler ve markalar, marka sahipleri için önem arz etmektedir. Zira internet ortamında paylaşılan içeriklerin, yapılan yorum ve eleştirilerin itibarı zedeleyici nitelikte olması muhtemeldir. Bu durumda kullanıcılar online itibar yönetimi amacıyla bir bilişim avukatına danışmalı ve atılacak adımlara dair yol haritası belirlemelidir. Online itibar yönetimi ile Google’dan içerik kaldırma, arama sonuçlarında geriye düşürülmesi gibi işlemleri de kapsamaktadır.

Topo Hukuk Bürosu ile Youtube’dan video silme, kalıcı olarak kaldırma ve online itibar yönetimi işlemleri için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Yayım tarihi: 8 Eki 2015