Youtube’da Hakaret İçeren Video Nasıl Kaldırılır?

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. Youtube’da Hakaret İçeren Video Nasıl Kaldırılır?
YouTubeda Hakaret İçeren Video Nasıl Silinir

Youtube’da Hakaret İçeren Video makalemizde hakaret ve iftira videolarının Youtube’dan nasıl kaldırılabileceğini inceleyeceğiz. İftira videoları birçok yayıncının ifade özgürlüğü kapsamında zannederek yayınladığı videolardır. İnternetten yapılan yayınların günümüze dek diğer basın yayın organlarına oranla sıkı denetlenmemiş olması kişilerin rahatlıkla suç işlemelerinin önünü açmıştır. Fakat iftira en başta TCK kapsamında düzenlenmiş olan bir suç tipidir. İşlemediğini bildiği halde bir kimse hakkında hukuka aykırı bir fiil isnat etmek iftira suçunu oluşturacaktır. Youtube’da hakkınızda yayınlanan bir videonun iftira nitelikli içerik barındırması halinde de Youtube video silme işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Youtube’da sizinle ilgili bir iftira videosu var ise ilk olarak bu video hakkında Youtube’a şikayette bulunmayı deneyebilirsiniz. Bu şikayette bulunurken videonun içerisinde geçen iftira niteliğini haiz ifadeleri tam anlamıyla belirtmelisiniz. Fakat yapılan bildirimin her zaman Youtube’dan video silme sonucunu doğurmayacağı bariz bir durumdur. Bu halde yapmanız gereken alanında uzman bir bilişim avukatıyla görüşmek olmalıdır.

Youtube’da bulunan video sizin kişisel itibarınızı mı zedeliyor?

Youtube internet kullanıcılarının hepsi tarafından video yayınlanabilecek bir platformdur. Bu videoların denetlenmesi bire bir yapılmamakta, kullanıcıların bu anlamda hassasiyeti önem arz etmektedir. Zira yayınlanan bir içerik bazı durumlarda suç oluşturabilecek, bazı durumlarda ise online itibarı zedeleyebilecektir. Bu hallerde şikayette bulunarak videonun silinmesini talep etmek gerekir.

Kullanıcıların Youtube’dan video silmek isteme sebeplerinden bir tanesi de online kişisel itibarlarını zedeleyen içeriklerin bulunmasıdır. Örneğin yayınlanan video şahsınıza iftira içeriyorsa bu durumda internet kullanıcılarının sizi yanlış tanıması, iş ve sosyal yaşantınızın olumsuz etkilenmesi gibi sonuçlar doğacaktır. Bu hususu kısaca online kişisel itibarın zedelenmesi olarak tanımlamak mümkündür. Youtube videolarının online kişisel itibarı zedelemesi halinde önüne geçilemez sonuçlar doğmadan önce videoların kaldırılması gerekecektir.

Youtube’da Hakaret İçeren Video’nuz mu Var?

Youtube’da yer alan videolar hakaret içerikli ifadeler barındırarak kişilik haklarınızı ihlal ediyor olabilir. Bir kimsenin Youtube hesabı üzerinden yayınladığı videoda hakkınızda olumsuz bilgiler vermesi ve size hakaret etmesi Youtube video kaldırmayı gerektirir. Aksi halde hakaret içeren yayınların internet üzerinde kontrolsüzce varlığını sürdürmesi hem itibarınızı zedeyecek hem de sizleri rahatsız edecektir.

Hakkınızda yapılan olumsuz yayınların internette bulunmasını istememeniz oldukça doğaldır. Zira hakaret de tıpkı iftira gibi TCK’de tanımlanmış bir suçtur. Buna göre bir kimse hakkında onur, şeref, saygınlığını rencide edecek söylemlerde bulunmak, sövmek suretiyle kişinin bu değerlerine saldırmak hakaret oluşturacaktır. TCK hakaret fiilini suç kapsamına alırken kişinin toplum içindeki itibarını ile birlikte saygınlığını, haysiyetini, namusunu da koruma altına almak istemiştir. Dolayısıyla Youtube üzerinden yayınlanan videoda bu değerleri rencide edici ifadeler bulunması suç oluşturacaktır. Bu video sebebiyle hem yayıncının TCK kapsamında cezalandırılması hem de içeriğin 5651 s. Kanun uyarınca yayından çıkarılması gerekmektedir. Bu işlemlerin usulüne uygun, hızlı ve kesin çözüme kavuşturulabilmesi için alanında uzman avukatlardan hukuki destek alınması gerekmektedir.

Youtube’da sizinle ilgili hakaret içeren video nasıl kaldırılır?

Youtube’da sizinle ilgili hakaret içeren videoların kaldırılması için ilk olarak Youtube Topluluk Kurallarına aykırılık sebebiyle şikayette bulunmalısınız. Bu işlemden önce yayıncıya ulaşmak ve videonun kaldırılmasını talep etmek de mümkün gözükmektedir. Ancak bu işlemlerin genellikle sonuca ulaşmadığı, videoların internet üzerinde varlığını sürdürdüğü gözlemlenmektedir. Çoğu kez yapılan bildirimin yeterli ayrıntıyı vermemesi, hakaret ifadelerinin ne olduğunun net olarak bildirilmemesi sonuca ulaşılmasını engellemektedir. Bu halde yapılması gereken uzman bir bilişim avukatından destek alarak hukuki sürecin başlatılması olacaktır. Bu anlamda hukuki ve teknik bilgi birikimine sahip avukat aracılığıyla videonun yayından kaldırılması sağlanacaktır. Youtube video kaldırma Aynı zamanda hakaret sebebiyle suç duyurusunda bulunulacak olup videoda hakaret içerikli ifadeleri kullanan kimsenin cezalandırılması için işlem başlatılacaktır.

Topo Hukuk Bürosu deneyimli bilişim avukatlarıyla müvekkillerine hizmet vermektedir. Siz de Youtube’da Hakaret İçeren Video ‘nuzu, haklarınıza saldırı teşkil eden videoların yayından kaldırılmasını istiyorsanız bizlere iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Yayım tarihi: 10 Nis 2020