yurtdisinda bosandim turkiyede evli gorunuyorum

Yurtdışında boşanan ancak ülkemize döndüğünde ve yeniden evlenmek istediğinde karşısına evlilik engeli olarak çıkan vatandaşlarımız bulunmaktadır. Bu husus boşanmanın getirdiği diğer hukuki gereklilikler, örneğin nafaka gibi devamlılık arz eden bir ödeme için de sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Yabancı ülke mahkemesinde hükmedilen nafaka ve tazminatın ödenmemesi halinde ülkemizde icraya konamayacağı açıktır. Bunun sebebi kanunların yerelselliğidir. Kanunların yerelselliği ilkesi gereğince bir kanun ancak o kanunu yapan devletin sınırları içerisinde hüküm doğurur. Bunun dolaylı sonucu olarak bir mahkeme kararı ancak o kararı veren mahkemenin içinde bulunduğu ülke sınırları içerisinde uygulanacaktır. Zira mahkemeler bağlı oldukları devletlerin kanunlarına göre hüküm verirler. Ancak bazı durumlarda bir devlet mahkemesinin verdiği kararın başka bir devletin sınırları içerisinde de uygulanması lazım gelmektedir. Boşanma davaları, alacak davaları vb. hukuk davaları böyle davalardır.

Her ne kadar yabancı bir mahkemenin verdiği örneğin bir boşanma kararının Türkiye’de de uygulanması gerekse de yabancı mahkeme kararları Türkiye’de kendiliklerinden hüküm doğurmazlar. Bu nedenle yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum şikâyetiyle avukatlara başvuran binlerce insan vardır. Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de de geçerli olaması için söz konusu yabancı mahkeme kararının Türkiye’de tanınması ve boşanmaya ilişkin hükümlerin tenfiz edilmesi gerekmektedir.

Yurtdışında gerçekleşen bir boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfiz edilmesi için açılan davaya tanıma tenfiz davası denmektedir. Tanıma tenfiz davası yeni baştan görülen bir boşanma davası değildir. Eğer hal böyle oluyor olsaydı örneğin yabancı mahkeme çocuğun velayetini anneye verirken Türkiye’deki mahkemenin velayeti babaya vermesi söz konusu olabilirdi. Ya da nafaka türü ve miktarını ilişkin her iki mahkemenin tutumu birbirinden farklı olabilirdi. Oysa tanıma tenfiz davasında hâkim yabancı mahkemenin verdiği kararı aynen kabul etmekte ve hükümlerinin Türkiye’de de sonuç doğurmasını sağlamaktadır. Yabancı ülkede verilen boşanma hükmü Türkiye’de tanınmasıyla birlikte kararın yabancı mahkemelerde kesinleştiği andan itibaren sonuçlarını doğuracaktır. Tanıma karara ilişkin iken tenfiz davası sonuçlarına ilişkindir. Yani tenfiz davası ile ilamın yerine getirilmesi talep edilmektedir. Bu anlamda yukarıda bahsetmiş olduğumuz nafaka, tazminat gibi icrai eylem gerektiren maddi hususların yerine getirilmesi, örneğin icraya konulması mümkün olmaktadır.

Tanıma tenfiz davası yerleşim yeri Aile Mahkemelerinde açılmaktadır. Tanıma tenfiz talep eden kimsenin Türkiye’de yerleşim yeri bulunmuyorsa sakini olduğu yer mahkemesinden dava açabilecektir. Ancak sakin olduğu bir yer de mevcut değilse kişi ancak Ankara, İzmir, İstanbul mahkemelerinden birinden tanıma ve tenfiz talep edebilecektir. Bu talepte bulunurken yabancı mahkeme ilamının aslı veya onaylı bir kopyası, kesinleşme belgesi dilekçeye ek olarak sunulmalıdır. Bununla birlikte kararın onaylı bir tercümesi de bulunmalıdır.

Tanıma tenfiz davasıyla ilgili en çok sorulan sorulardan bir diğeri ise tanıma tenfiz davası açmak için Türkiye’ye gelinmesinin zorunlu olup olmadığıdır. Zira mahkeme süreci içerisinde yurtdışından Türkiye’ye gidip gelmek oldukça yorucu ve gerek maddi açıdan gerekse zaman açısından oldukça zahmetli bir iştir.  Ancak tanıma tenfiz davası için Türkiye’ye gelmeye gerek yoktur. Noterden veya konsolosluktan usulüne uygun olarak alınacak fotoğraflı bir vekâletname ile tanıma tenfiz davası bir avukat aracılığıyla da açılabilir. Topo Hukuk Bürosu uzman tanıma tenfiz avukatları ve boşanma avukatları ile müvekkilleri adına tanıma tenfiz davası açmakta, tanıma tenfiz davası mahkeme sürecini yöneterek yurtdışında verilen boşanma kararının Türkiye’de de geçerli olmasını sağlamaktadır.

Yurtdışında alınan boşanma kararlarının tanıma tenfiz davası açmadan daha kısa bir yolla çözüme kavuşturulması da Yabancı Ülke Adlî Veya İdarî Makamlarınca Verilen Kararların Nüfus Kütüğüne Tescili Hakkında Yönetmelik ile mümkün kılınmıştır. Böylece aile kütüğüne tescil suretiyle boşanma kararının ülkemizde hüküm ve sonuçlarını doğurması mümkün olabilecektir. Ancak bunun için tarafların ikisinin de başvurması şartı bulunmaktadır. Taraflar kendileri veya yasal temsilcileri veya vekilleri aracılığıyla bu başvuruyu gerçekleştirebileceklerdir. Boşanan tarafların yurtdışında olması halinde başvurunun dış temsilciliklere yapılmasının da mümkün olduğunu belirtmek gerekir.

Yabancı ülke kararlarının ülkemizde tanınmasına ilişkin işlemler hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişim sayfasından Topo Hukuk Bürosuna ulaşabilirsiniz.

Yayım tarihi: 5 Oca 2019

YORUMLAR

7 Yorum. Yeni Yorum

 • Hüseyin t
  16 Ocak 2020 11:47

  Merhaba ben almanyada boşandım türkiyede evli gözüküyorum Almanya mahkemesi bana boşandığıma dair evrakları gönderdi fakat ben ev değiştirdiğimden dolayı evrakları kaybettim ne yapabilirim saygılarımla

  Cevapla
 • 2009 ylında KKTC,de evlendim 2018 de KKTC aile mahkemesinde boşandim .boşanma belgelerimi kktc dişişlerinde onaylatip lefkoşa türkiye büyük elçilikde tasdik ettirip elçilige teslim ettim turkiyede halen evli gozukuyorum ne yapmam gerekiyor yurt dışında boşananlar turkiyede boşanmis sayilacak diye kanun gecmiş meclisden neyapmam gerekiyor emsal varmi bu konuda simdiden tesekkur ediyorum

  Cevapla
 • Merhaba, 2018 de mahkeme karari ile new York ta bosandim. Bu karar da mal dagilimida yer aliyor. Su an Turkiyede tanima davasi acmak istiyorum. Ancak Anladigim kadari ile bu tanima bir sene surebilir. Amerikada mal varliklari paylasildiysa anlasma ile, ben suan Turkiye gayrimenkule yatirim yapsam, yinede karsi taraf icin hak iddia sansi dogar mi?

  Cevapla
 • Benim sorunum şöyle: 2008 yılında İngiltere’de evlendim ve 2014 yılında yine İngiltere’de boşandım. Hemen akabinde Türkiye’ye geri döndüm. Fakat buradan tanıma ve tenfiz davası acmam gerektiği söylendi. Nereden baksanız 6 seneye yakın bir zamandır ben bu kişiyle evli değilim, yüzünü dahi görmedim, iletişim çabalarım da boşa cıktı. Daha önce ikamet ettiği adresten tasınmıs oldugunu duydum ve yeni adresini de bilmiyorum. Bütün bildiğim kendisinin İngiltere’de bir yerlerde yaşadığı. Özel hayatıma dahi engel olan bir konu haline dönüştü. Kaldı ki kendisini mahkemeye verebilecek maddi durumum da artık yok. 6 senedir evli olmadığım ve yüzünü dahi görmediğim birinin beni bir şekilde mağdur etmesi ve birçok şeye engel olması gerçekten çok acı.
  Bunu en kolay nasıl çözebilirim?

  Teşekkürler

  Teşekkürler ve saygılar

  Cevapla
 • Türkiyede evlendik uzun süre birbirimizi görmedik bana Hollanda’dan bosandigimiza dair kağıtlar gonderdi bu kağıtları uzun süre kaybettikten sonra yeniden buldum 2001 yılında göndermiş türkiyede hala evli gozukuyorum bir zaman aşımı var mı? Boşanma kâğıtlarını yeni buldum ne yapmam gerekiyor saygilar

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed