Yurtdışında Boşandım Ama Türkiye'de Evli Görünüyorum Neden?

Yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum sorusu oldukça fazla karşılaşılan sorulardan biridir. Kanunların yerselliği ilkesi gereğince bir kanun ancak o kanunu yapan devletin sınırları içerisinde hüküm doğurur. Bunun dolaylı sonucu olarak bir mahkeme kararı ancak o kararı veren mahkemenin içinde bulunduğu ülke sınırları içerisinde uygulanacaktır. Zira mahkemeler bağlı oldukları devletlerin kanunlarına göre hüküm verirler. Ancak bazı durumlarda bir devlet mahkemesinin verdiği kararın başka bir devletin sınırları içerisinde de uygulanması lazım gelmektedir. Boşanma davaları, alacak davaları vb. hukuk davaları böyle davalardır.

Her ne kadar yabancı bir mahkemenin verdiği örneğin bir boşanma kararının Türkiye’de de uygulanması gerekse de yabancı mahkeme kararları Türkiye’de kendiliklerinden hüküm doğurmazlar. Bu nedenle yurtdışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum şikâyetiyle avukatlara başvuran binlerce insan vardır. Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de de geçerli olaması için söz konusu yabancı mahkeme kararının Türkiye’de tanınması ve boşanmaya ilişkin hükümlerin tenfiz edilmesi gerekmektedir.

Yurtdışında gerçekleşen bir boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfiz edilmesi için açılan davaya tanıma tenfiz davası denmektedir. Tanıma tenfiz davası yeni baştan görülen bir boşanma davası değildir. Eğer hal böyle oluyor olsaydı örneğin yabancı mahkeme çocuğun velayetini anneye verirken Türkiye’deki mahkemenin velayeti babaya vermesi söz konusu olabilirdi. Ya da nafaka türü ve miktarını ilişkin her iki mahkemenin tutumu birbirinden farklı olabilirdi. Oysa tanıma tenfiz davasında hâkim yabancı mahkemenin verdiği kararı aynen kabul etmekte ve hükümlerinin Türkiye’de de sonuç doğurmasını sağlamaktadır.

Tanıma tenfiz davasıyla ilgili en çok sorulan sorulardan bir diğeri ise tanıma tenfiz davası açmak için Türkiye’ye gelinmesinin zorunlu olup olmadığıdır. Zira mahkeme süreci içerisinde yurtdışından Türkiye’ye gidip gelmek oldukça yorucu ve gerek maddi açıdan gerekse zaman açısından oldukça zahmetli bir iştir.  Ancak tanıma tenfiz davası için Türkiye’ye gelmeye gerek yoktur. Noterden veya konsolosluktan usulüne uygun olarak alınacak fotoğraflı bir vekâletname ile tanıma tenfiz davası bir avukat aracılığıyla da açılabilir. Topo Hukuk Bürosu uzman tanıma tenfiz avukatları ve boşanma avukatları ile müvekkilleri adına tanıma tenfiz davası açmakta, tanıma tenfiz davası mahkeme sürecini yöneterek yurtdışında verilen boşanma kararının Türkiye’de de geçerli olmasını sağlamaktadır.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

5 Yorum. Yeni Yorum

 • Türkiyede evlendik uzun süre birbirimizi görmedik bana Hollanda’dan bosandigimiza dair kağıtlar gonderdi bu kağıtları uzun süre kaybettikten sonra yeniden buldum 2001 yılında göndermiş türkiyede hala evli gozukuyorum bir zaman aşımı var mı? Boşanma kâğıtlarını yeni buldum ne yapmam gerekiyor saygilar

  Cevapla
 • Benim sorunum şöyle: 2008 yılında İngiltere’de evlendim ve 2014 yılında yine İngiltere’de boşandım. Hemen akabinde Türkiye’ye geri döndüm. Fakat buradan tanıma ve tenfiz davası acmam gerektiği söylendi. Nereden baksanız 6 seneye yakın bir zamandır ben bu kişiyle evli değilim, yüzünü dahi görmedim, iletişim çabalarım da boşa cıktı. Daha önce ikamet ettiği adresten tasınmıs oldugunu duydum ve yeni adresini de bilmiyorum. Bütün bildiğim kendisinin İngiltere’de bir yerlerde yaşadığı. Özel hayatıma dahi engel olan bir konu haline dönüştü. Kaldı ki kendisini mahkemeye verebilecek maddi durumum da artık yok. 6 senedir evli olmadığım ve yüzünü dahi görmediğim birinin beni bir şekilde mağdur etmesi ve birçok şeye engel olması gerçekten çok acı.
  Bunu en kolay nasıl çözebilirim?

  Teşekkürler

  Teşekkürler ve saygılar

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   5 Eylül 2019 14:02

   Merhaba Gökhan Bey,

   Yurtdışında boşanıp Türkiye’de evli görünen müvekkillerimiz için öncelikle yurtdışı mahkeme kararını incelemekteyiz. Eğer anlaşmalı boşanma ise ve diğer şartlar oluşmuşsa kısaca çözülebiliyor. O yüzden evraklarınızı bize gönderirseniz netleştirme yapabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, 2018 de mahkeme karari ile new York ta bosandim. Bu karar da mal dagilimida yer aliyor. Su an Turkiyede tanima davasi acmak istiyorum. Ancak Anladigim kadari ile bu tanima bir sene surebilir. Amerikada mal varliklari paylasildiysa anlasma ile, ben suan Turkiye gayrimenkule yatirim yapsam, yinede karsi taraf icin hak iddia sansi dogar mi?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Eylül 2019 13:20

   Merhaba Serkan Bey,

   Gayrimenkullerin tabi olduğu hukuk bulundukları ülke hukuku olacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü