Magazin Haberlerinden İsim Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. Magazin Haberlerinden İsim Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?
Magazin Haberlerinden İsim Sildirmek

Magazin haberlerinden isim sildirmek, magazin dünyasının çok göz önünde bulunduğu şu günlerde ayrı bir öneme sahiptir. Ünlü kişilerin özel hayatı, en çok tartışılan konulardandır. Ünlü kimselerin hayranları ve onlar hakkında bilgi almak isteyen herkes magazinin sıkı takipçileri konumundadırlar. Fakat bazı hallerde magazin haberleri, habercilik sınırının aşılmasına neden olmakta ve bu durumda da ünlüler, magazin sitelerindeki haberlerden ünlü kişinin ismini sildirmesi için hukuki yollara başvurmaktadır.

Magazinde çıkan uygunsuz fotoğraflar, içerikler veya diğer paylaşımlar nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünen kimselerin hukuki yollara başvurması ve bu içeriklerin kaldırılmasını ya da erişimin engellenmesi kararı alınmasını talep etme imkanları vardır. Bu konuda kişilere yardımcı olan en temel düzenleme ise 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Denetlenmesi ve bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’dur.  Bu kanun çerçevesinde kişilik hakları ihlal edilenler gerekli prosedürü izleyerek haklarında çıkan haberin, fotoğrafın kaldırılmasını sağlayabiliyler. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki magazin haberleri yalnızca internet ortamında yayınlanmıyor; yazılı ve görsel basında da bu haberler yayınlanıyor. Fakat biz özellikle internet ortamındaki magazin haberlerinin kaldırılması hakkında bilgi vereceğiz. Çünkü ister yazılı ister görsel basında yayınlanmış olsun her halde bu haberler internette de karşımıza çıkmaktadır.

Google arama motorunda çıkan magazin haberlerinden isim sildirmek isteyen kişiler her durumda bunu gerçekleştirme imkanına sahip değildirler. Çünkü kamuoyunun bilgi ve haber alma hakkı buna engel teşkil etmektedir. Bu durumda hangi haberlerin bu kapsamda değerlendirmesi gerektiği konusunda bir ayrım yapmak gerekecektir. Öncelikle yayınlanan haberin güncel olması gereklidir. Aynı zamanda bu haberin, kişilerin haber alma özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilebiliyor olması gerekir. Bunların yanı sıra yapılan haberin meşru olması da gerekmektedir. Yani iftira niteliğindeki bir haberin aslında haber niteliği taşıdığını söylemek mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla iftira, yalan veya karalama niteliğindeki magazin haberlerinden isim sildirmek için hukuki sürecin başlatılması en doğru hareket olacaktır.

Magazin Haberlerinin Yayılma Hızı

Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada haberlerin yayılma hızında büyük bir artış söz konusudur. Bunun en önemli nedeni de şüphesiz ki internetin varlığıdır. İnternet sayesinde kişiler, saniyeler içerisinde tüm sosyal medya hesaplarında hatta konuşma programları üzerinden bir haberi başkalarıyla paylaşma olanağına sahiptirler. Hal böyle olunca da istenmeyen bir haberin dakikalar içerisinde çok fazla kişiye ulaşıyor olması kişilik hakkı ihlal edilen bir kimseyi manevi ve bazen de maddi anlamda olumsuz yönde etkileyecektir.

Her ne kadar internetteki haberlerin yayılma hızı yüksek olsa da eğer söz konusu haber bir magazin haberiyse bu durum daha vahim hale gelecektir. Çünkü sansasyonel nitelikteki haberlerin yayılma hızı, olağan haberlerin yayılma hızına göre çok daha yüksektir. Kişiler, sahip oldukları şaşırma ve merak duygusuyla haberlerin çok daha çabuk yayılmasına sebebiyet vermektedirler. İşte bu gibi durumlar karşısında da magazin haberlerinden isim sildirmek için geç kalınmaması, hemen harekete geçilmesi en doğrusu olacaktır.

Magazin Haberlerinden İsim Sildirmede Bilişim Avukatı

Magazin haberlerinden isim sildirmek isteyen bir kişinin her halde hukuki destek alması faydalı olacaktır. Çünkü kendisini rahatsız eden, ona hakaret niteliği taşıyan bir haberi gören herkes sinirlenecek ve öfkesine hakim olamayarak yanlış bir hareket gerçekleştirebilecektir. Dolayısıyla ister yazılı-görsel basında olsun isterse internet ortamında olsun her durumda isim sildirme işleminin prosedürüne uygun ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi adına hukuki anlamda profesyonel bir kimseden destek alınmalıdır. Özellikle internet ortamında yapılacak olan haber kaldırma işlemlerinde bilişim avukatına danışılması bir gerekliliktir. Bilişim avukatı, sahip olduğu teknik ve hukuki donanımla müvekkilinin istediği olabildiğince hızlı bir biçimde gerçekleştirecektir.

Benzer Yazılar
Yayım tarihi: 8 Tem 2017