Google’dan İçerik Kaldırma – İstenmeyen Görsel & Haber Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

  1. Topo Hukuk
  2. Hukuki Danışmanlık
  3. Google’dan İçerik Kaldırma – İstenmeyen Görsel & Haber Kaldırma İşlemleri Nasıl Yapılır?
google icerik kaldirma

Google içerik kaldırma işlemlerine insanlar birçok sebepten dolayı başvurabilmektedir. Bireylerin haklarında çıkan yalan haberlerin kaldırılması, mahkeme kararlarından veya farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan olumsuz içerik kaldırma talepleri ve internetten içerik kaldırma dilekçesi örneği bunlardan bazılarıdır.

Google İçerik Kaldırma

Google içerik kaldırma ile kişiler aleyhine yayınlanan içeriklerin Google’dan kalkmasını ve kalıcı olarak silinmesini sağlayabilir. Google’dan içerik kaldırmak için birtakım teknik ve yasal işlemler yapılacaktır. Böylece online itibar yönetimi kapsamında itibarlarını koruyacak ve hakkında bulunan yanlış bilgileri ortadan kaldıracaklardır. Google içerik kaldırma hizmeti ile arama sonuçlarında olumsuz içeriklerin çıkması önlenebilmektedir. Ayrıca internette kişi haklarını ihlal eden yayınların yayılması da çok hızlı gerçekleştiği için Google’dan içerik kaldırma işleminin bir bilişim avukatı ile başlatılması tavsiye edilmektedir.

Google içerik kaldırma konusunda önemle belirtilmesi gereken diğer bir konu ise bir içeriğe erişim engelleme çalışması yapılmasının içeriğin Google’dan kaldırılması anlamına gelmeyeceğidir. Erişime engellenen sayfa url’sindeki içerik sadece Türkiye’deki erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı ile engellenmektedir. Ancak Google gibi insanların çokça arama yaptığı ve güvendiği bir arama motorunda içeriğin gözükmesi kişilerin ve kurumların itibarını zedelemeye devam edebilmektedir. Google’dan içerik kaldırma ile ilgili pek çok müvekkilimizin erişim engelleme kararından sonra uygulama kısmında sorun yaşadıkları ve içeriği Google’dan sildiremediklerini gözlemlemekteyiz. Bilişim hukuku ve bilişim teknikleri konusunda yıllardır uzman olarak çalışan bir hukuk bürosu olarak içeriği Google’dan ve diğer arama motorlarından tamamen kalıcı olarak kaldırma hizmeti sunmaktayız.

Google’dan Eski İçeriği Kaldırmak Mümkün Müdür?

Google’dan eski içerik kaldırma işlemi yapmak mümkündür. Peki Google eski içerik kaldırma nasıl gerçekleşir, ne yapmalı hangi adımları izlemeliyim?

Bir içerik yayınlandığı web sitesinden silinmiş ancak hala Google aramalarında görünür olabilmektedir. Buna sayfa açıklamasının yahut önbelleğin eski olması sebep olur. Bu durumda yapmanız gereken Google eski içerik kaldırma sayfasına gitmektir. Bu sayfada kaldırmak istediğiniz sitenin web adresini (URL’sini) tam olarak girmelisiniz. Eğer içerik artık sitede bulunmuyorsa “Kaldırma İsteğinde Bulun” seçeneğini seçmelisiniz. Fakat içerik site sahibi tarafından kaldırılmamış ise ekrandaki adımları uygulamak ve Google’a kaldırmak istediğiniz içerik hakkında daha fazla açıklama yapmanız gerekecektir.

Google’dan İstemediğim İçerikleri Nasıl Kaldırabilirim?

Google’dan içerik kaldırma işlemlerinin en önemli sebebi kişilerin veya kurumların hakkında oluşturulan istenmeyen haber içerikleridir. Öncelikle belirtmek gerekir ki yayınlanan her haberi sırf kişi istemiyor diye kaldırtmak mümkün değildir. Kaldırılabilecek haberlerin içeriği kişilik haklarını veya özel hayatın gizliliğini ihlal etmeli, herhangi bir suç unsuru barındırmalı veya haksız yere bir kimsenin itibarına zarar vermelidir. Bu ihtimallerden birinin gerçekleşmesi halinde kişi hakkında yayınlanan haberin kaldırılması için ilgili kişi veya kuruma başvurmalıdır. İlgili kişi haber kaynağı gazete sitesinin yöneticisi, içerik veya yer sağlayıcısıdır. Bu başvurudan sonuç alınamadığı takdirde yasal yollara başvurmak haberin kaldırılması ve erişim engeli getirilmesi için talepte bulunmak gerekecektir.

Google’dan Görsel İçerik Kaldırabilir Miyim?

Google’dan görsel içerik kaldırma arama sonuçlarında çıkan görsellerin kaldırılması işlemini ifade etmektedir. İnternet kullanımının sıklığı, sosyal medyanın yaygınlaşması ve akıllı telefon kullanımının artışı ile orantılı olarak Google görsellerde çıkan sonuçlar da hızla artmaktadır. Fakat bünyesinde sayısız fotoğraf ve resim barındıran bu arama motoru karşımıza her zaman yaptığımız aramanın amacına uygun, istediğimiz sonuçları çıkarmamaktadır. Örneğin bir kimse adını görsellerde aradığında çekilmiş olduğu bir toplu fotoğraf veya ifşa amacıyla yayınlanmış müstehcen görüntüleri ile karşılaşabilmektedir. İnternetten kaldırılmış bir fotoğrafın Google arama sonuçlarından görünür olması da Google görsel kaldırma işlemlerine başvurulmasına sebep olmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda Google içerik politikasına aykırı olan görsellerin kaldırılması mümkündür. Bu durumda görsellerde özel hayatın gizliliğinin veya kişilik haklarının ihlal edilmesi halinde Google görsellerden içerik kaldırmak mümkün olacaktır. Aynı zamanda bir kimsenin kişisel verilerinin sahibinin bilgisi olmaksızın yayınlanması da yayınlanan görselin kaldırılmasına sebep olacaktır.

Google’dan Haber İçeriklerini Kaldırabilir Miyim?

Google’dan haber içeriklerini kaldırma işlemi birtakım durumlarda ihtiyaç halini alabilmektedir. Zira yayınlanan haberler asparagas, iftira nitelikli içerikler barındırabilir. Doğru bilgiler yansıtmayan haber içeriklerinin yanı sıra özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş olabilir. Günümüzde özellikle magazin sayfalarında karşımıza çıkan bu haberlerin çoğu zaman yeterince araştırılmadan okuyucuya sunulduğu gözlemlenmektedir.

ONLINE İTİBAR YARDIM HATTI: (0212) 679 32 53

Kişinin yaşamış olduğu bir olayın, geçmiş davalarının yayınlanan haberler sebebiyle tekrar tekrar gündem olması da Google’dan haber kaldırmaya sebep olmaktadır. Böyle bir haberin Google arama sonuçlarında görünür olması, kaldırılmaması okurların gözünde kişi veya kurumların itibarını düşürebilmektedir. Yanlış bilgilerin yayınlanmasına aracı olacak bu haberlerin kaldırılması itibarın korunması yanında meydana gelebilecek maddi ve manevi zararların önlenmesi için de bir gerekliliktir. Bu gerekliliğin yerine getirilebilmesi, yani Google haberlerini kaldırma işlemleri Topo Hukuk uzman avukatları tarafından profesyonelce gerçekleştirilmektedir.

Google’daki Rahatsız Edici İçerikler Bana Zarar Verir Mi?

Google’daki rahatsız edici içerikler, hakkınızda yayınlanan olumsuz bilgi ve haberler online itibarınızın zarar görmesine sebep olur. Online itibar doğrudan imajınız ve güvenilirliğiniz ile ilgili bir kavram olup internet üzerinde bıraktığınız izlenimi ifade etmektedir. Google’daki rahatsız edici içeriklerin kaldırılmaması online itibarı zedeleyecek dolayısıyla iş ve sosyal yaşamınıza da olumsuz etki edecektir. Günümüzde işverenlerin çoğu işe alımlarda başvurucuyu arama motorlarında araştırarak incelemektedir. Hakkınızda yayınlanmış rahatsız edici bir içerik, örneğin müstehcen bir görüntü, şirketin de itibarını sarsacağı düşüncesiyle işi kaybetmenize sebep olabilecektir. Bununla birlikte memurluk için bir süredir gerçekleştirilen Güvenlik Soruşturması uygulamasında da kişilerin internet üzerinden paylaştığı veya hakkında oluşturulan içerikler incelenmektedir. İnternetten kaldırılmayan bu rahatsız içerikler hem özel kurumlarda hem de devlet kurumlarında işe alımlarda sorun yaratabilecektir.

Google’daki rahatsız edici içerikler sosyal yaşamımızı da olumsuz etkileyebilir. İnternetten tanışmaların artış gösterdiği bugünlerde kişiler birbirlerini daha iyi tanıyabilmek adına internette birbirlerini aramaktadır. Arama motorlarının çıkardığı sonuçlarda rahatsız edici içeriklerin bulunması iletişimin son bulmasına, karşı tarafın sohbetten çekilmesine sebep olabilmektedir.

Google’dan Hangi İçerikler Kaldırılabilir?

google içerik kaldırma, google içerik kaldırma talebi, google arama sonucu kaldırma, google bilgi kaldırma
Google İçerik Kaldırma

Google içerik kaldırma talebi hangi hallerde yapılabilir? Google’dan istediğimiz her haber beğenmediğimiz her içerik kaldırılamaz. Bunun için birtakım kıstaslar mevcuttur. Öncelikle, içeriği suç barındıran her türlü yayın Google’dan kaldırılabilmektedir. Kişilik haklarını, özel hayatın gizliliğini ihlal eden içerikler ile hakaret barındıran, internetten şantaj , tehdit suçu vb. oluşturan ve kişilerin itibarını zedeleyebilecek içeriklerin yayından kaldırılması mümkündür. Fakat her türlü eleştirinin, kötü yorumun da kaldırılamayacağını belirtmemiz gerekir. Düşünce özgürlüğü sınırları içerisinde yapılan yorumlar ve eleştiriler için Google’dan içerik kaldırma işlemi mümkün olmamaktadır.

Google’dan Bilgi ve İçerik Kaldırma

Google bilgi kaldırma ve içerik kaldırma isteği direkt olarak Google’a yapılabilmektedir. Peki Google hangi bilgileri kaldırır? Kişisel bilgilerinizden banka hesap numaraları, kredi kartı numaraları, görsel imzalarınız, gizli ve kişisel tıbbi kayıtlarınız yahut size ait ancak onayınız olmadan yüklenen çıplak veya müstehcen  video kaldırma, müstehcen içerikli resimlerinizi Google tarafından kaldırılabilmektedir. İçerisinde çocukların bulunduğu cinsel içeriğin açıkça tasviri niteliğindeki paylaşımlar yasal olarak kaldırılacaktır. Google telif hakkı gibi diğer yasal istekleri de uygun bulmakta ve bahse konu içeriği kaldırabilmektedir.

Google’dan kaldırmak istediğiniz bilgi ve içeriğin olumsuz yani şahıs haklarınızı zedeleyen bir veri olduğunu düşünüyorsanız bu konuyu içerik kaldırma konusunda uzman ve tecrübeli bir bilişim avukatına danışmanızı tavsiye etmekteyiz. Google bilgi kaldırma konusunda istediğiniz içerik bazen bir resim, bazen bir fotoğraf, bazen haber, bazen ise bir video veya otomatik tamamlama olabilir. Google içerik kaldırma konusunda uzman bilişim avukatlarımız e-posta adresimize gönderdiğiniz linki değerlendirip yasal yol haritanızı çıkarabilecektir.

Telif Hakkını İhlal Eden İçeriklerin Google’dan Kaldırılması

Google içerik kaldırma sebeplerinden bir tanesi olarak telif hakkını ihlal eden içerikler karşımıza çıkmaktadır. Telif hakkı ihlali halinde Google’a veya telif hakkını ihlal eden web sitesine bildirimde bulunulabilecektir. Google açık ve spesifik bildirimde bulunmanız halinde bildirimlere cevap vermektedir. Bunun yanında telif hakkı ihlal edilen, söz konusu içeriğin kaldırılması için web sitesi yöneticisine talepte de bulunmalıdır. Böylece site sahibi içeriği yasal işlemler başlamadan da kaldırabilecektir. Google ise geçerli bir bildirimde içeriği ve hak ihlali oluşup oluşmadığını inceleyecek ve gerekli ise arama sonuçlarından kaldıracaktır.

Bir web sitesinin telif haklarınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, erişim engeleme kararı almak için neler yapmanız gerektiğini okuyunuz.

Google Arama Sonucu Kaldırma 

Google’da ismimin çıkmasını istemiyorum, google arama sonucu kaldırma işlemi ile ismimi silmek istiyorum diyorsanız yazımızı okumanızda fayda var. Google, internetin kendisi olmadığını, sitelerdeki içeriği silemeyeceğini, yalnızca arama sonucunu kaldırabileceğini belirtmektedir. Ayrıca fotoğraf, profil bağlantısı yahut web sayfasını google arama sonuçlarından kaldırma isterseniz ilk olarak sitenin sahibinden içeriğin kaldırılmasını istemeniz gerektiğini de belirtir.

Google arama sonucunu nasıl kaldırabilirim? Google kaldırılmak istenen içeriğin kim tarafından kontrol edildiğine göre farklı yollar çizmiştir. Arama sonucundan kaldırılmasını istediğiniz web sayfasını siz mi kontrol ediyorsunuz? Bu durumda kaynak sayfa silinmiş yahut hala web üzerinde mevcutsa iki farklı işlem gerçekleşecektir. Eğer sayfa silinmiş ve internette mevcut değilse Google’a URL kaldırma isteğinde bulunmanız gerekmektedir.

Olumsuz veya istenmeyen bilgiler sitede mevcutsa içeriğin Google arama sonuçlarından kaldırılması için farklı işlemler dizisi yürütülmelidir. Kalıcı olarak Google arama sonucundan site kaldırmak için siteye erişimin engellenmesi yada web üzerinde sayfanın artık bulunmaması gerekmektedir. Bunun dışında diğer seçeneklerde ayrıca değerlendirilebilmektedir. Fakat dikkat edilmelidir ki bağlantıya sahip kimseler içeriği silmediğiniz sürece içeriğe ulaşabilecektir.

Google arama sonuçlarından olumsuz olarak değerlendirilen internet sitelerinin silinmesi için bilişim hukuku yöntemlerini uzman olarak kullanan büromuza her türlü sorunuzu danışma formumuzdan yöneltebilirsiniz. Detaylı yol haritanız e-postanız değerlendirildikten sonra çizilecektir.

Google’dan Kaldırılmayan İçerikler İtibarınızı Nasıl Zedeler?

Google en çok kullanılan arama motorlarından biridir. Yaptığınız aramaya göre internette yayınlanan birçok içeriği 1 saniyeden kısa süre içerisinde karşınıza çıkarabilmektedir. Böylece internette sizin adınıza yahut sizlerle ilgili yayınlanmış olan içerikler pek çok kimsenin kullanımına sunulmaktadır. Kişiler bu bilgilerin herkesle paylaşılmasından rahatsızlık duyabilmektedir. Yukarıda birçok sebeple Google içerik kaldırma işleminin mümkün olduğundan bahsetmiştik. Peki internet ve Google’dan kaldırılmayan içerikler itibarınızı zedeler mi?

İnternet çok geniş bir mecradır ve doğru veya yanlış birçok bilgiyi bünyesinde barındırmaktadır. Hakkınızda yayınlanmış olan yalan ve yanlış veya eski bir bilgi tekrar tekrar önünüze çıkabilmektedir. Aile hayatınızda zorluk çıkabilecek birtakım haberler eşiniz ya da çocuklarınız veya onların arkadaşları tarafından ortaya çıkarılıp alay konusu olabilecektir. Yahut iş hayatınızda pürüzler meydana gelip sizinle ilgili olarak yayınlanan içeriğin doğru veya yanlış olması patronlarınızı ilgilendirmeyebilecektir. Önemli olan itibarınızın sarsılması olup hayatınızda sürekli engel çıkarabilmektedir. İnternetten yapılan yayınların kalıcı olması sizi zor duruma sokabilir. Bunların karşıt görüşünüzdeki kimse tarafından sürekli olarak sizi rencide etmek amacı ile ortaya atılmasını istemeyeceksinizdir. İtibarınızın zedelenmesini istemiyorsanız kişisel yahut kurumsal kimliğinize saldırı niteliği taşıyan içeriklerin Google’dan kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Google’daki Sonuçları Değiştirebilir Miyim?

Google’daki arama sonuçlarında değişiklik yapmak kendi sitenize ait verilerde mümkündür. Ancak size ait olmayan sitelerden yayınlanmış içeriklerin değiştirilmesini tek taraflı olarak gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Bir sitede şahsınıza ait kişisel verilerin paylaşılması halinde sitenin Google arama motorunda arama sonuçlarından kaldırılması mümkündür. Bu husus, müstehcen veya pornografik içerikli yayınlar ve telif hakkını ihlal eden paylaşımlar için geçerlidir. Fakat arama motoru sonuçlarından kaldırmak ile içeriğin internetten kaldırılması işlemlerinin aynı olmadığını hatırlatmak gerekir. Google’dan içerik kaldırma istiyorsanız yapmanız gereken site yöneticisi ile iletişim kurmaktır. Arama motoru sonuçlarını değiştirmek için ise Google’a bildirimde bulunmanız gerekecektir.

Google sonuçlarını değiştirme işlemlerinin hızlı ve kesin çözüme kavuşturulması için Topo Hukuk bilişim avukatları ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar
Yayım tarihi: 10 Nis 2020