vize ihlali ve cezasi

Vize İhlali Nedir?

Vize ihlali nedir sorusunu cevaplandırmadan önce vize ve vize türlerini anlatmak yerinde olacaktır. Vize bir kimsenin vatandaşı olduğu ülkeden başka bir ülkeye gezmek, çalışmak veya başka nedenlerle giriş yapabileceğine dair izni olduğunu belirten belgeye verilen isimdir. Yani kişinin yaşadığı ülkeden farklı bir ülkeye gitmek için pasaporta sahip olması yeterli değildir. Bununla birlikte vize de alması gerekmektedir.

Vizenin birçok türü vardır, yani birçok farklı sebeple verilebilmektedir. Yabancı bir ülkeye gitmek isteyen kişi hangi amaçla o ülkeyi ziyaret edecekse, o amaca uygun vize almalıdır. Bir ülkeden bir başka ülkeye gitmek isteyen yabancılar diplomatik vize, öğrenci, seyahat veya işçi vizesi gibi pek çok farklı vize türünden birini seçebilecektir. Açıklanan bu kavramlar neticesinde vize ihlali nedir sorusunu cevaplandırmak gerekir.

Vize ihlali alınan vizenin süresine ve türüne uygun olmayan davranışları ifade etmektedir. Bu durumda vize ihlali yapabilmek için ilk olarak ülkeye yasal yollardan giriş yapmak gerekecektir. Bu anlamda vize süresinin geçmesine rağmen ülkede kalmak, seyahat vizesi alıp vizenin türüne aykırı olarak ülkede çalışmak, öğrenci vizesi ile ülkede kalan kimsenin öğretim bitmesine rağmen ülkede kalmaya devam etmesi vize ihlali davranışlarına örnek olarak gösterilebilecektir. Vizenin hem süresine hem amacına uygun kullanımı önem arz etmektedir. Aksi davranış ceza gibi birtakım yaptırımlara yol açabilmektedir.

Vize İhlali Cezası Ne Kadardır?

Vize ihlali nedir sorusunu ve bu ihlal neticesinde ceza ile karşı karşıya kalınacağını belirttik. Yabancılar bu ihlali ekonomik nedenlerden yapabildikleri gibi bilgisizlikten, vize sürelerini takip etmemekten dolayı da gerçekleştirebilmektedir. Ülkemizde vize ihlali cezası para cezası olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki vize ihlali cezası ne kadar olacaktır? Vize ihlali cezası nereye ödenir?

Ülkeye vizesiz olarak giriş yapan kimseler cezai harç ödemesiyle birlikte direkt olarak sınır dışı edilecektir. Ancak yasal yollarla ülkeye giren yabancıların vize ihlali cezası ödeme ve ülkeye yeniden giriş işlemleri nasıl gerçekleşir? Türkiye’de vize ihlali yapan yabancılar vize ihlali cezası olarak belirlenen para miktarını ödeyip ülkeden çıkış yapmalıdır. İşlemlerini eksiksiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştiren yabancılar ödemelerini yapıp ülkeden çıktıktan sonra geri dönebilecektir. Bu durumda 10 gün içerisinde ikamet izni almalıdır. Bu işleme vize ihlali şartlı giriş adı verilmektedir. Vize ihlali şartlı giriş ile kişiler hem cezalarını ödemiş olacak hem de yasal bir şekilde ülkede kalmaya devam edebilecektir. Vize ihlali cezası nereye ödenir sorusunun cevabı ise bu noktada önem taşımaktadır. Vize ihlali cezası yabancılar tarafından havaalanlarında ya da sınır kapılarına ödenebilecektir. Ancak ödemesini yapmadan ülkeden çıkış yapmak haklarında ülkeye giriş yasağı verilmesine sebep olacaktır. Bu yabancılar hakkında 5 yıla kadar ülkeye giriş yasağı konulabilmektedir.

Vize İhlali Para Cezası Hesaplama

Vize ihlali cezası hesaplama işlemi çoğunlukla havalimanlarında yapılmakta olup bu anlamda yabancılar hukuku avukatından yardım almak faydalı olmaktadır. Peki vize ihlali cezası nasıl hesaplanır? Bu; ihlalin ne kadar süreyle gerçekleştiği, ne şekilde gerçekleştiği, ülkede kaçak olarak kalma süresi ve hangi ülkede vize ihlali yapıldığına göre gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte ülkemizin bazı ülkelerle yapmış olduğu vize muafiyete ilişkin ikili anlaşmaları bulunmaktadır. Bu anlaşmalar sebebiyle vize süreleri dolan yabancılar için 1 ay-3 ay gibi süreler muafiyet çerçevesinde sayılabilmektedir. Ancak muafiyet süresi geçtikten sonraki kaçak olarak ülkede kalınan süre hesaplamaya dahil olacaktır.

Vize ihlali para cezası hesaplama işlemleri hakkında kesin ve net bilgi için yabancılar hukuku avukatı ile birlikte sınır kapıları yahut havaalanına danışmak gerekmektedir.

Yabancıların Vize İhlali Cezası

Vize ihlali yapan yabancılar kaçak durumda sayılmaktadır. Fakat vize ihlali yapan yabancılar için verilecek ceza ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Genel anlamda ceza ülkeye sürekli yahut geçici giriş yasağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte vize ihlali yapan yabancı belirli bir miktar para cezası ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Ülkemizde bu ceza sınır dışı edilme ile para cezası olarak düzenlenmektedir.

Vize İhlali Yapan Yabancılara Af Mümkün Müdür?

Vize ihlali yapan yabancılara af en son 2012 yılında getirilmişti. Buna göre ülkede vize ihlali yapma suretiyle kaçak olarak kalan yabancıların başvuru yapması ve cezalarını ödemesi gerekmekteydi. Vize ihlali yapan yabancılara af cezalarını ödedikleri takdirde gerçekleşecek ve ülkede kalmaları yasal hale gelecekti. Her ne kadar ileride yapılabilecek olsa da günümüzde böyle bir af uygulaması mevcut değildir. Bunun yerine günümüzde yukarıda da bahsetmiş olduğumuz vize ihlali şartlı geçiş uygulaması görülmektedir. Yabancı hesaplanan para cezasını ödeyerek ülkeden çıkış yapacak ve 10 gün içerisinde ikamet izni için başvuru yapacaktır. Böylelikle ertesi gün dahi ülkeye dönebilmesi mümkün hale gelmiştir.

Vize ihlali cezası ile ilgili tüm hukuki sorularınızı danışma formundan bize sorabilirsiniz.

Yayım tarihi: 13 Mar 2019