Aile Avukatı

Aile Avukatı Nedir?

Aile avukatı nedir ? Aile avukatı dendiğinde akla iki farklı kavram gelir. Birincisi, bir ailenin her türlü hukuki meseleleriyle ilgilenen; onlara hukuk, ceza, arabuluculuk, danışmanlık vs. hizmetler veren avukat. İkincisiyse aile hukuku alanında uzmanlaşmış ve aile hukuku alanında hizmet veren avukat. Aile avukatı denildiğinde genelde bahsettiğimiz ikinci anlam yani aile mahkemesi avukatı anlaşılmaktadır.

Aile Hukuku Avukatı Ne İş Yapar?

Aile hukuku avukatı ne iş yapar ? Aile hukuku avukatı aile hukuku alanında uzmanlaşmıştır. Aile hukuku alanında dava, danışmanlık ve arabuluculuk hizmetleri verir. Peki, aile hukukunun kapsamında neler vardır ? Aile hukukunun kapsamı genel itibarıyla şu şekildedir: Nişanlanma, evlilik, boşanma, aile konutu, mal rejimi, soybağı, evlat edinme, velayet vs.

Nişanın Bozulması ve Aile Avukatı

Nişanın bozulması ve aile avukatı arasındaki ilişkiye geçmeden önce nişanlanma nedir, buna bakmak gerekir. Nişanlanma, genel anlamıyla bir evlenme vaadidir. Türk Medeni Kanunu’nun 118-123 maddeleri arasında düzenlenmiştir.

Nişanın evlilik dışı bir sebeple bozulması durumunda ortaya üç hukuki imkân çıkar:

  1. Maddi tazminat. Nişanlılardan birinin nişanı haksız yere bozması durumunda diğer nişanlının maddi tazminat hakkı doğar. Maddi tazminatın kapsamına evlenme maksadıyla yapılan harcamalar, katlanılan maddi fedakârlıklar ve nişan giderleri girer. Maddi tazminat hakkı illa ki terk edilen tarafta değildir. Eğer nişanlılardan biri karşı tarafın kusurundan dolayı nişanı bozuyorsa o zaman maddi tazminat hakkı kusuru olmayan taraftadır. Alınması gereken kıstas terk edilme değil kusurdur.
  2. Manevi tazminat. Nişanın bozulmasından dolayı kişilik hakları zarar gören taraf diğer taraftan manevi tazminat isteyebilir. Manevi tazminatın istenebilmesi için karşı tarafın az da olsa bir kusurunun bulunması gerekir.
  3. Hediyelerin geri verilmesi. Maddi tazminat ve manevi tazminat imkânları yalnızca nişanlı taraflar için doğarken hediyelerin geri verilmesinden ana baba ve onlar gibi davrananlar da yararlanabilirler. Hediyelerin geri verilmesinde kusur şartı aranmaz. Eğer verilen hediye “alışılmışın dışında” ölçütüne uyuyorsa her türlü geri istenebilir. Hediyenin iadesi aynen veya mislen olur. Bu ikisi de mümkün değilse sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.

Peki, aile avukatının buradaki rolü nedir ? Aile avukatı hangi zararların maddi tazminat, manevi tazminat veya hediyelerin geri verilmesi kapsamında talep edilebileceğini belirler. Kusur gerekiyorsa kusurun ispatlanması hususunda önemli rol oynar. Nişanın bozulmasından kaynaklanan hediyelerin iadesi davası sürecini yürütür. Bunların dışında arabuluculuk faaliyeti gerçekleştirerek mahkemeye gerek kalmadan uyuşmazlığı kendisi de çözebilir. Aile hukukuyla ilgili hukuki danışmanlık hizmeti de verir. Topo Hukuk Bürosu uzman aile avukatları tüm aile hukuku davalarının takibi, aile hukuku avukat olarak hukuki danışmanlık ve arabuluculuk hizmetlerini vermekte ve en iyi sonucun alınabilmesi için çalışmaktadırlar.

Mal Rejimi Sözleşmesi ve Aile Avukatı

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’yla evlilikteki yasal mal rejimi edinilmiş haklara katılma rejimi olarak belirlenmiştir. Yasal mal rejimleri, seçimlik mal rejimleri ve edinilmiş haklara katılma mal rejimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için konuyla ilgili mal rejimi sözleşmeleri makalemize göz atabilirsiniz.

Eşlerin evlenmeden önce veya evlilik sırasında yaptıkları, evlilik sürerken veya evlilik bittikten sonra mallarını nasıl yöneteceklerini kararlaştırdıkları sözleşmelere mal rejimi sözleşmesi denir. Mal rejimi sözleşmesi yapılması aşamasında aile avukatıyla çalışmak büyük önem arz etmektedir. Zira kişisel mallarla edinilmiş malların tasnifi ve edinilmiş mallardan kişisel mallara veya kişisel mallardan edinilmiş mallara aktarılan oranların nasıl hesaplanacağı titizlik gerektiren bir iştir.

Aile Konutu Şerhi ve Aile Avukatı

Eşlerin evlilik birliğini sürdürürken birlikte kullandıkları konuta aile konutu denir. Tapu kütüğünde koyulacak bir şerh ile söz konusu konut aile konutu haline gelmiş olur.

Türk Medeni Kanunu aile konutuna farklı sonuçlar bağlamıştır. Örneğin eşlerden biri diğer eşin rızası olmadan aile konutunu kiraya veremez, satamaz veya diğer eşin bu konut üzerindeki haklarını sınırlayamaz. Aile konutu şerhi ve aile avukatıyla çalışmak yaşanabilecek büyük hak kayıplarını önlemek açısından önemlidir. Zira aile konutu şerhinin nasıl koyulacağı, aile konutu şerhinin sonuçları hakkında bilgilendirilme ve bu eşlerden birinin bu şerhe aykırı hareket etmesi durumunda ne olacağı ancak bir aile avukatının bilebileceği bir iştir.

Aile Avukatına Danışma

Aile avukatına danışma fiili çoğu zaman birçok meseleyi çözebilmektedir. Aile hukukunu ilgilendiren tüm meselelerde dava açmak kimi zaman gereksiz olabilmektedir. Danışmanlık hizmeti alınarak da pekâlâ çözülebilecek bir mesele için dava açmak aynı zamanda zaman ve para kaybı da demektir. Aile avukatı danışma ve arabuluculuk hizmeti vererek de bazı sorunları çözebilir. Maddi kayıp ve zaman israfını önlemek adına aile avukatına danışmak en kötü ihtimalle yol haritasının çizilmesini sağlayacaktır.

Aile Avukatı Ücretleri Ne Kadardır?

Aile avukatı ücretleri hizmetten hizmete ve avukattan avukata değişmektedir. Arabuluculukta, danışmanlıkta, davada farklı ücretler alındığı gibi dava çeşidine göre de bu ücretler değişmektedir. Avukatlık ücretlerini belirlemede baronun yayınladığı ücret tarifesi esas alınır. Aile avukatlarının ücretleri de diğer davalara bakan avukat ücretleri gibi minimum ve maksimum tarifelerle belirlenmiştir. Bu yüzden bulunulan ilin baro tarifelerine bakmak fayda sağlayacaktır. Aile avukatlarının ücretleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için internet sayfamızdan, telefonla ya da direkt olarak ofisimizden randevu alarak bize ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davalarında Aile Avukatının Rolü

Boşanma davalarında aile avukatının rolü büyüktür çünkü boşanmanın titizlik gerektiren birçok sonucu vardır. Mal tasfiyesinin nasıl olacağı, çocukların velayetinin kimde kalacağı, nafaka davası, aile konutu vb. konuların hepsinde tarafların tek başlarına anlaşmaya varmaları mümkün değildir. Aile avukatları anlaşmalı olarak boşanmanın sonuçlarını kişilere en doğru şekilde anlatabilecek olan avukat olup çekişmeli boşanma davası açıldığında sonuçların neler olabileceği hakkında bilgi verir. Böylelikle ülkemizdeki mahkemelerin de iş yükü düşünüldüğünde boşanma davalarında aile avukatı en mutlu olunabilecek sonucun en hızlı şekilde elde edilmesine katkı sağlayacaktır.

İstanbul Aile Avukatı

İstanbul aile avukatı, İstanbul Barosuna kayıtlı 40 binden fazla avukatıyla dünyanın en büyük barosu olma özelliğine sahiptir. İstanbul nüfusunu da 15 milyon olarak hesaplarsak avukat başına yaklaşık 375 kişi düşmektedir. Bu dehşet sayı bize İstanbul’daki avukat pazarının ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Avukat bulmak kolaylaşmakta ancak yetkin avukat bulmak zorlaşmaktadır.

En iyi aile avukatı İstanbul’da bulma hususunda da insanları zorlamaktadır. Alanında yetkin birçok aile avukatı olmasına rağmen asıl alanı ceza, ticaret vs. olup aile davalarına da bakan avukatlar da mevcuttur. Aile avukatı olabilmek için öncelikle aile hukukundan kaynaklanan davalarda tecrübe edinmiş olmak gereklidir. Tapu kütüğüne aile konutu şerhinin konulması, mal rejimi sözleşmeleri, nişanın bozulmasından kaynaklanan davalar, boşanma davası, nafaka davası gibi konular hakkında detay ve teknik bilgiye sahip olmak önem arz etmektedir. Topo Hukuk Bürosu uzmanlığını aile hukuku alanında yapmış aile avukatları ile aile hukuku davaları konusunda profesyonel hizmet vermektedir. Aile hukuku ile ilgili tüm sorularınızı danışma formundan bize iletebilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü