Evlilik Yoluyla Nasıl Türk Vatandaşı Olunur? Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?

 1. Topo Hukuk
 2. Boşanma ve Aile Hukuku
 3. Evlilik Yoluyla Nasıl Türk Vatandaşı Olunur? Şartları Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır?
0
(0)

Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak sanıldığından daha meşakkatli ve uzun bir süreç. Bir yabancının “evlilik yolu ile nasıl Türk vatandaşı olunur?” sorusuna dair izlemesi gereken yol, şartlar ve kişinin sahip olması gereken özellikler 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda belirtilmiştir. Eski kanunda Türk vatandaşı olabilmek sıkı şartlara bağlı değildi ve dolayısıyla birçok insan hileli evlilikler yaparak Türk vatandaşlığını kolaylıkla elde edebiliyordu.Bu tip durumlar hem toplum düzenini olumsuz etkiliyor hem de evlilik birliğinin Türk toplumunda sahip olduğu değeri düşürüyordu.Yeni düzenleme getirilmeden önce bir Türk vatandaşının bir yabancı uyruklu kişi ile para karşılığında evlendiğine ve yabancı uyruklu kişi  vatandaşlık kazandıktan sonra boşandıklarına dair olaylara sıklıkla rastlamak mümkündü.Formaliteden yapılan evliliklerin sayısının artması ve kamu düzeni açısından tehlike oluşturabilecek kişilerin de bir Türk ile evlilik yaparak vatandaşlığı hemen elde edebiliyor olmasından dolayı yeni bir düzenleme yapılarak bu tarz olayların önüne kısmen de olsa geçilmiştir.

Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 16.maddesine göre yabancı uyruklu kişi bir Türk vatandaşı ile evlendiği zaman doğrudan vatandaşlık kazanmaz. Ancak Türk ile evlenen yabancı 3 yıl boyunca evlilik birliğini devam ettirmiş ise Türk vatandaşlığını kazanabilmek için başvuru hakkına sahip olur. Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak için başvuruda bulunan kişide aranan üç temel şart vardır. Bunlar; aile birliği içerisinde yaşıyor olmak, evlilik birliğine aykırı hakaretlerde bulunmuyor olmak, milli güvenlik ve kamu düzeni açısından herhangi bir tehlike arzetmiyor olmak gerekir. Yabancı uyruklu kişi eğer bu üç şarta sahip ise ve gerekli evrakları mevcutsa başvurusunun olumlu sonuçlanmasında bir sakınca yoktur.İstisnai bir durum olarak şunu belirtmemiz gerekir ki eğer kişi başvuruda bulunduktan sonra Türk eşi vefat ederse aile birliği içerisinde yaşıyor olmak şartı artık aranma.Ayrıca eğer evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak isteyen yabancı uyruklu veya vatansız kişi başvurusu sonucu Türk vatandaşlığını kazanırsa, kişinin sonradan evliliğinin butlanına karar verilmesi, bu kişinin iyi niyetli olması durumunda Türk vatandaşı olmasını etkilemez. Yani bu kişi Türk vatandaşı olarak kalmaya devam eder.

Yabancılar Nasıl Türk Vatandaşı Olur?

Türk vatandaşlığı doğumla veya sonradan kazanılır. Sonradan kazanılan vatandaşlık şekli olan evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak dışında ayrıca yabancı uyruklu kişiler yetkili makamın vereceği karar doğrultusunda da Türk vatandaşı olabilirler. Tabi bunun için de kişilerde aranan şartların eksiksiz bir şekilde mevcut olması gerekir.

Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmaktaki gibi yetkili makam kararıyla Türk vatandaşı olabilmek için sıkı koşullar vardır. Öncelikle başvuruda bulunacak olan yabancı uyruklu kişi vatandaşı olduğunu ülkenin kanuna göre reşit ve ayırt etme gücüne sahip olmalıdır. Eğer başvuruda bulunan kişi vatansız ise o zaman Türk kanunları göz önünde bulundurularak kişinin erginliğine ve ayırt etme gücüne bakılır. Aynı zamanda bu kişi başvurduğu tarihten geriye doğru en az 5 yıl boyunca Türkiye’de ikamet etmiş olmalıdır. İyi bir ahlaka sahip olması gerektiğinin yanı sıra hal ve hareketleri ile Türkiye’ye yerleşmeye kesin kararlı olduğunu teyit etmelidir. Türkiye’de rahat bir hayat sürebilmesi açısından Türkçe konuşabiliyor olmalı ve toplumu etkileyecek bir sağlık sorunu bulunmamalıdır. Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de kendisinin ve varsa bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilmesi için bir gelire ve mesleğe sahip olmalıdır. Son olarak da bu kişi toplum düzenini ve milli güvenliği tehdit edici bir niteliğe sahip olmamalıdır. Ayrıca şunu da belirtmemiz gerekiyor ki istisnai olarak yabancı uyruklu kişinin Türk vatandaşı olabilmesi için mevcut vatandaşlığını terk etmesi gerekebilir. Bu durum çifte vatandaşlığı kabul etmeyen ülkelerde sıklıkla karşımıza çıkar.

Türk vatandaşı olmak isteyen yabancı yurt içinde ise yerleşim yerinde bulunan valiliklere, yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat başvurmalıdır. Eğer kendisi başvuramayacak durumda ise özel bir vekaletname ile bu işlem gerçekleştirilir. Ancak hiçbir şekilde posta ile müracaat yapılamaz.

Ergin olmayan ve ayırtetme gücüne sahip olmayan yabancı uyruklu kişilerin veya vatansızların yaptıkları başvurular reddedilir. Ayrıca eğer kişi hükümlü, tutuklu veya yargılaması devam eden biriyse de başvurusu kabul edilmez. 5 yıl boyunca Türkiye’de ikamet ediyor olma başvuru şartlarından biri olduğundan bu durumu sağlayamamış kimselerin yaptıkları başvurular da reddedilir ve başvurusu reddedilenlere yazılı olarak bilgilendirme yapılır.

Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak ve yetkili makam kararıyla Türk vatandaşı olmak dışında bir istisnai yol mevcuttur. Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile milli güvenlik ve kamu düzenini tehdit etmeyecek kişiler Türk vatandaşı olabilir. Göçmenler, vatandaşlığa alınması zaruri olan kişiler ve bilimsel, teknolojik, sosyal, kültürel vs. alanlarda olağanüstü hizmeti geçen veya geçebileceği düşünülen kişiler Türk vatandaşı olabilir.Tüm bunlara ek olarak Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 17.maddesine göre eğer ergin olmayan bir kimse toplum düzeni ve milli güvenlik açısından bir tehlike arz etmiyorsa bir Türk tarafından evlat edinildiği takdirde de Türk vatandaşlığını kazanmış olur.

Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak için gerekli evraklar

Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak için bazı şartların mevcudiyeti arandığı gibi aynı zamanda gerekli evrakların da eksiksiz bir biçimde hazırlanmış ve ilgili makama iletilmiş olması gerekir. Evrakların teslim edilmesi gereken yetkili makam Türk eşin yerleşim yerinde bulunan Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’dir. Bu işlemleri kişi kendisi yapabileceği gibi verilen vekaletname ile alanında uzman bir avukat da yapabilir.

Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak için gerekli belgeler titizlikle toplanmalı ve işlerin aksamaması adına bütün bir şekilde teslim edilmelidir. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak için gerekli olan belgeler sayılmıştır. Gerekli evraklara baktığımız zaman ilk yapılması gereken Türk vatandaşlığının evlilik yoluyla kazanılması başvuru formunun  doldurulmasıdır. Türk makamlarınca verilen evlilik cüzdanı ve Türk eşin nüfus cüzdanı da bu evraklar arasındadır. Ayrıca başvuruda bulunan kişinin hangi devletin vatandaşı olduğunu gösteren bir belgeye sahip olması ve bunun ibrazı; eğer vatansız ise bu durumu açıklayan noter onaylı bir belgenin Türkçe tercümesi olmalıdır. Yabancı uyruklu kişinin sahip olduğu kimlik bilgilerini gösteren yine noter onaylı bir belgenin Türkçe tercümesi mevcut olmalıdır. Eşlerin birlikte yaşadıklarını ispatlayacak her türlü belge de sunulmalıdır. 3 yıl boyunca evli kalmak şartını ispat olarak da bu 3 yılda ikamet edilen yer makamlarından alınmış bir iyi hal kağıdı ve onaylı tercümesi de gerekli evraklar arasındadır. Ayrıca kişi hakkında kesin hale gelmiş bir mahkeme kararı mevcut ise bunun da bir onaylı örneği gereklidir.Son olarak hizmet bedelinin ödendiğini gösteren makbuz da belgeler arasına konulmalıdır. Toplanan belgeler Vatandaşlık İnceleme ve Araştırma Komisyonu’na havale edilir. Komisyon, yabancı eş ve Türk eşi ayrı ayrı ve birlikte olmak üzere mülakata tabi tutar. Belgeler eksiksiz olarak teslim edildikten sonra yapılan mülakatlar,incelemeler ve araştırmalar doğrultusunda yabancı uyruklu kişinin evlilik yoluyla Türk vatandaşı olup olamayacağına komisyonca karar verilir.

Benzer Yazılar

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 0 / 5. Oy sayısı: 0

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

131 Yorum. Yeni Yorum

 • Avatar
  müslüm d.
  10 Ocak 2017 00:39

  azeri bir tanıdığım bayan var ve kendisinin gerçekten durumu kötü Türkiye’de kalması gerekiyor. evlilik yapsam onu Türkiye vatandaşı yapma imkanım varmı?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   10 Ocak 2017 15:18

   Merhaba,

   3 yıl evlilik şartı ve diğer şartları sağlarsanız evlilik yoluyla türk vatandaşı olma başvurusunu yapabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
   • İyi günler ben 5seneye yaklaşık resmiy evliyim türk vatandaşıyla.Bana hangi evraklar lazım olur ben Moskova’dan konsolosluktan başvuracağım vatandaşlık için bana yardımcı olurmusunuz

    Cevapla
   • Başvuru yaptıktan kaç ay sonra türk vatandaşı olunuyor ? Arabistanda yaşıyoruz eşim yabancı

    Cevapla
 • Avatar
  Muhammet A.
  11 Ocak 2017 23:43

  Merhaba ben suriyeden geldim ve türk vatandaşı olmak istiyorum bunun için detaylı bir çalışma yapsak kesin türk vatandaşı olurmuyum?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   25 Ocak 2017 22:27

   Merhabalar, vatandaşlık için belirli kriterlere bakılacaktır. Toplumsal ve kamu düzenine uyum, sosyal uyum, yeteri seviyede Türkçe biliyor olması, adli sicil kaydının temiz olması, suç kaydının bulunmaması, Türkiye vatandaşı olacağında nasıl bir katkı sağlayacağı kriterlerine bakılacaktır. Saygılarımla

   Cevapla
 • irandan bir bayanla görüşüyorum ama türk vatandaşı olabilirse gelicekmiş. evlilik vatandaşlık için garantimi ?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   17 Ocak 2017 15:33

   Merhabalar,

   Evlilik sebebiyle türk vatandaşı olmanın şartlarını taşırsa (bir tanesi 3 yıl boyunca evli kalmaktır) Türk vatandaşı olabilir.

   Saygılarımla

   Cevapla
   • 10 senelik evliyim 5 çocuğum var fakat eşim 2bucuk sene tezkereni ödemiş sonra ödememiş ve pasaportumu yırtıp atdi beni sokağa atdi şuan elimden bişey gelmiyo çaresizim sürekli beni sınır dışı etmekle tehdit ediyo lütfen bilgi verirmisiniz

    Cevapla
 • Evlilik olmadan bir bayanla aynı evde ikamet etsek ve evlenmeden türk vatandaşı yapabilirmiyim?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   31 Ocak 2017 14:08

   Merhabalar,

   Türk vatandaşı olmanın belli şartları vardır. Aynı evde kalmakla yabancı uyruklu biri Türk vatandaşlığı kazanamaz. Türk vatandaşlığına giriş başvurusu hakkında detaylı bilgi için dilerseniz yazımızı okuyabilirsiniz.
   Saygılarımızla

   Cevapla
 • yıllardır birlikte yaşadığım gürcistan vatandaşı bir bayan hala türkiye vatandaşı olamadı. tüm evrakları veriyoruz ama bir türlü onaylamıyorlar. evlilik yapmayı düşünüyoruz kesin çözümse yardımınızı rica ediyorum.

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   15 Şubat 2017 12:53

   Merhabalar, öncelikle onaylamama gerekçelerine bakmak lazım. Bu gerekçe doğrultusunda gerekli işlemler yapılabilecektir. Bize ulaşmak için sitemizin iletişim bölümünde yer alan numaradan bizi arayabilirsiniz. Saygılarımızla

   Cevapla
 • gerçek ismimi veremiyorum kusura bakmayın ama ben iran vatandaşıyım ve orda bir evliliğim vardı boşanmadan geldim türkiyeye burada evlenip vatandaşlık almam mümkünmü?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   21 Şubat 2017 11:44

   Merhabalar, iran’dan boşanmadan geldiğiniz için Türkiye’de de evli sayılırsınız. Bundan dolayı yapacağınız ikinci evlilik sizin için ilerde sorun yaratabilir. Saygılarımızla

   Cevapla
 • bulgar bir bayanla evlilik aşamasındayız tüm evrakları sizinle eksiksiz doldurup başvuru yapmak istiyoruz. başvuruyu siz yapabilirmisiniz?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   22 Şubat 2017 15:03

   Merhabalar, evrakların eksiksiz olması için avukattan hukuki destek almanız sizin lehinize olacaktır. Bize ulaşmak için de internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bizi arayabilirsiniz. Saygılarımızla

   Cevapla
 • ben yurt dışından geldim aslında türk vatandaşıydım ama alman vatandaşlığına geçtim yıllar önce. şimdi türkiyede yaşamaya karar verdim ve burada bir bayanla tanıştım o da türk uyruklu değil. ikimizde türk vatandaşlığına geçmek istiyoruz evlensek ikimiz türk vatandaşı olurmuyuz ?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   23 Şubat 2017 13:09

   Merhabalar, Türk vatandaşlığına geçmenin belli şartları vardır.(Yeteri kadar Türkçe bilmek, Bir mesleğe veya gelire sahip olmak gibi.) Şartların tümünü sağladığınız takdirde vatandaşlığa geçmek için herhangi bir engeliniz kalmaz. Bir avukattan hukuki destek almanız sürecin hızlı işlemesini sağlayacaktır. Saygılarımızla

   Cevapla
 • yasadışı türkiyeye gelmiş bir bayanla burada evlensem başım belaya girermi? türk vatandaşı yapayım derken kendimi riske atmak istemiyorum size danışmak istiyoruz bu konuyu?

  Cevapla
  • Avatar
   Av. Serdarhan Topo
   27 Şubat 2017 12:00

   Merhabalar, Kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yapan şahıslar için ikamet tezkeresi verilmez. Bu yolla giriş yapanların Türk vatandaşlığını da kazanmaları mümkün değildir. Türk vatandaşlığını kazanmak için yasal yollarla Türkiye’ye giriş yapılması ve yukarıdaki şartları taşımaları gerekmektedir. Saygılarımızla

   Cevapla
 • evlilik yoluyla vatandaslik kazanmis(eski yabanci)bosanilirsa vatandaslik devam eder mi tesekkurler

  Cevapla
 • 4 senede evliyim turkyede 3 ay once bas vvurduk vatandas okmakdan ama ses seda yok hicbyerden nasil oreniriz acaba

  Cevapla
 • merhaba
  ben faslı bir kadınla 3 yıldır evliyim.ancak üç senedir bana zulm ediyor tek amacı tc.vatandaşı olmak yaşım 70 ama başa çıkamıyorum hergünüm zindan çok saldırgan bir kadın yani bundan nasıl kurtulurum
  vatandaşlık aldıktan sonra senden ayrılırım diyor ama ben inanmıyorum çünkü benim ölmemi ve emekli maaşımı almak gibi bir niyetininde olduğunu biliyorum.
  onun vatandaşlığını almasını nasıl engelleyebilirim veya nasıl ayrılabilirim
  bu arada 30 sene önce yaptığımı evlilikten azda olsa gayrı menkulum var bunlar üzerinde hak talep edebilirmi.
  beni bu durumdan kurtarabilirmisiniz
  lütfen beni arayın benim işimi takip edin
  saygılar

  Cevapla
 • meraba ben 3 yıl evlıyım kosova vatandşıyım bana gereken evraklar soyleyebilirmisiniz saygılar

  Cevapla
 • Merhaba
  Öncelikle bana ayırmış olduğunuz zaman için şükranlarımı sunarım.
  Yeni evlendim eşim Ukrayna uyruklu ve 15 yıldır Türkiye’de yaşayıp okuyup çalışmış olup her yıl oturma iznini laiki ile yenileyip yaşama hayatına devam etmiştir.
  Ben bir Türk vatandaşı olarak eşime nasıl vatandaşlığı alma konusunda yardımcı olabilirim?
  Saygılarımla

  Cevapla
 • merhabalar son beş senedir türkiyedeyim bu süre zarfında 6 ay yurt dışında kalmadım türk vatandaşı birisiyle evliyim vatandaşlığa başvurmak istiyorum evlilik üzerinden değil de normal bir şekilde vatandaşlığa başvurabilir miyim ?

  Cevapla
 • Avatar
  serdar serdar
  1 Aralık 2017 22:41

  merhabalar 3 yıl evli kaldıktan sonra turk vatandaslıgına bas vurduk basvurduktan 3 yada dort ay sonra ayrılmaya karar verdik 22.05.2017 tarihinde bosandık bu karar 05.06.2017 tarihinde kesinlesti fakat ayrıldığım esim bakanlık makamının 07.06.2017 tarihli onayı ile 08.06.2017 tarihinde türk vatandası olarak tescil edildi vatandaslıgı alınmadan gerceklesen ve kesinlesen bosanma bakanlık tarafından farkedilmedigi için turk kimliği çıkartmıstır bu kanunlara aykırımıdır bununla ilgili vereceğim dilekce ile bu vatandaslık geri alınabilirmi?yardımcı olursanız sevinirim saygılar..

  Cevapla
 • Merhabalar 11 yıldır turkiye de yaşıyorum ilegal yollar gelmiştim turk vatandaşı ile 2016 yılında evlendim ikamet başvurusunda bulunmam için çıkış yapıp yasal yollar gel dediler gittim vize ile geldim ikamet izni aldım ben ne zaman türk vatandaşlığına geçe bilirim yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 • Tc vatandaşı boşandığı yabancı eşin kardeşiyle evlenebilirmi?

  Cevapla
 • Iyi aksamlar.Ben Azerbaycan vatandasiyim.E yilim doldu turk vatandasiyla evliyim.Tc basvurusunda bulundum 7aralikta.Ama daha ses yok.Yani eve gelib giden olmadi.Arkadasimda basvuru yapti ama 1 hafta icinde evine nufus dairesinin kamu gorevlileri geldi.Neden acaba ?cevaplandirisaniz sevinirim

  Cevapla
 • Merhaba ben bir türk vatandaşı ile evliyim ve bütün şartları sahibim benim bir çocuğum var acaba çocuk olması vatandaşlığın süresini etkilicek mi?
  teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba eger bir tùrk vatandaşı yabancı bir kadınla evlenmişse sonra boşanmışsa ve kadında tùrk vatandaşı olmuşsa sonradan adam yine yabancı biri ile evlenirse o kadın vatandaşlık ala bilirmi.?

  Cevapla
 • iki kız kardeşiz ikimizde türkiye vatandaşiyiz.ikimizde evliyiz.annem ve babamı Türkiye ye getirdik. vatandaşlığa alınması için hangi yolu takip edelim.saygılarımla

  Cevapla
  • Merhaba,

   Çocukların türk vatandaşlığı sebebiyle ebeveynlerin türk vatandaşlığına girişi belirli şartlara bağlanmıştır. Konuyla ilgili yabancılar hukuku avukatına danışmanızı öneririz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Eşime vatandaslik almak istiyorum ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Merhaba Mücayit Bey,

   Evlilik yoluyla türk vatandaşlığına girişin şartlarını taşıdığı sürece başvuru yapmanız mümkündür. Evraklarınızla birlikte uzman bir göç ve yabancılar hukuku avukatına başvurmalısınız.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba, Türkiye’ ye yasal olarak girmiş fakat daha sonra kaçak konumuna geçmiş kişi, evlilik yoluyla vatandaşlık kazanabilir mi?

  Cevapla
 • Esim azeri turk vatandasligini aldi ama bir ay icinde azerbaycan konsolosluguna bildirmezsem cezasi oldugunu soyleyenler var bu dogrumu cezasi 5000 manat deniliyor

  Cevapla
 • Merhaba,
  Eşim mısırlı ve ben çifte vatandaşlığa sahibim(Isveç ve Türkiye). 3 senedir evliyiz ve ben kendisi için Türk vatandaşlığına başvurmak istiyorum. Türkiye dışında evlenmiş ve yaşamış olmak her hangi bir şekilde engel teşkil eder mi(Evliliğimiz TC makamları tarafından tescillenmiştir)?

  Saygılar

  Cevapla
 • Merhaba ben Antalya’da yaşıyorum Arap bir kadınla evlilik yaptım. Vatandaşlık için başvuruda bulunduk 3 yıl doldu. Vatandaşlık çıktı. Fakat vatandaşlık çıkar çıkmaz eşim benden ayrılmak istedi. Oysa ilişkimiz iyi gidiyordu. Ama ısrarla boşanmak istediğini söylüyor. Vatandaşlığı alır almaz boşanmak isteyince ben beni vatandaşlık için kullandığını düşündüm kendisinede ifade ettim kabul etti. Vatandaşlık için benimle evlendiğini söyledi. Ben bu vatandaşlığı nasıl iptal ettirebilirim gururum çok kırıldı. Beni bu insan kandırarak vatandaşlık almak istemiştir.

  Cevapla
 • Eşim yabancı ve onu türk vatandaşı yapmak istiyorum türkiyede kaç ay kalması lazim ve evliliğimizin kaçınçi yılında başvurabiliriz ? Iyi akşamlar

  Cevapla
 • Merhaba
  Ben turk vatandaş ile evliyim ve fas uyrukluyum ve hep turistik ikamet yaptik aile ikamet yapmadik ben turk vatandas olablirmiyim ?

  Cevapla
 • Merhabalar,

  Evlilik oncesi 2 cocugum var. Resmi nikah yeni olduk. Esimin turk vatandasligina gecmesi icin yine 3 yil beklemesi gerekirmi yoksa cocuklardan dolayi daha hizli bir imkan saglanirmi ?

  Cevapla
 • Merhaba
  Bir Türk genci ile Rus bir bayan 3 yıllık evliler. Bir buçuk yaşında bebekleri var fakat anlaşamıyorlar. Tc vatandaşlığı İÇİN başvuru yapıldıktan sonra ayrılık mümkün mü?

  Cevapla
 • Ben Türk vatandaşıyım nişanlım değil türk vatandaşı olabilmesi için önce yurt dışında nikah la mı daha çabuk olunur yurt dışındaki nikah buradaki kararı etkiler mi?

  Cevapla
 • Selamlar Ben Azerbeycanlıyım Eşim ANkaralı Ve Şuan 8 Aylık Gebe. Ama Resmi Nikah Yapamıyoruz. Gerekli Evrakları Toplamak İçin Tahmini Ne Kadar Para Miktarı Tutar ? Bilgilendirirseniz Çok Memnun Oluruz

  Saygılarımla..

  Cevapla
 • Merhabalar,ırakta akrabam türk kimliği var hanımı Irak vatandaşı annesi’de Irak vatandaşı ,annesine ve eşine Türk vatandaşlığını almak istiyor ne şekilde müracaat yapması lazım ve ne gibi belgeler istenmekte yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 • Merhaba, müstakbel eşim Ekvador vatandaşı, anladığım kadarıyla kendisinin TC vatandaşı olabilmesi için 3 yıl sonra başvuru yapabiliyoruz, bunun öncesinde de 5 sene TR’de mi yaşamış olması gerekmekte?
  Bir diğer soru, vatandaşlık olmasa dahi TR’de yaşayacağız, buna göre resmi nikahın Ekvador’da yapılacak olması bir engel midir? Yoksa Ekvador’da yapılacak nikah daha sonra TR’de onaylatılmalı mı? Teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba ben Türk vatandaşıyım ve Gürcistan’da yaşıyorum yanlız oturum ve çalışma iznim Yok burda bir bayan Türk vatandaşı olmak istiyor bende ekstra Gürcü vatandaşı olmak istiyorum. Ama evlilik yaptıktan sonra o Türkiye’ye gidecek ben Gürcistan’da kalacağım bu bir sorun teşkil eder mi vatandaşlığımıza ya da bana bir sorun yaratır mı?

  Cevapla
 • İyi günler, pasaportsuz Türk vatandaşı olunur mu? Pasaport yerine başka bir belge kullanılabilir mi ?

  Cevapla
 • Sayın avukat bey Türk vatandaşlığı için evlilik yoluyla başvuruda bulunan kişinin hangi devletin vatandaşı olduğunu gösteren tek belge pasaport değilmidir? Birde 3 yıl boyunca evli olduğunu gösteren tek belge evlilik cüzdanı değilmidir ?

  Cevapla
 • Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım turkle nisanliyim. Nikah islemi için benim tam olarak hangi belgeleri getirmem gerekiyor ?

  Cevapla
 • Merhabalar,
  Evlilik yolu ile vatandaslik alamanin sarti turkiyede ikamet etmek zorunlulugu varmidir yoksa , yurtdisinda evli kaldimiz sure gecerlimidir ?

  Veyahutta evli kalinan sure zarfinda belirli surelerle Elcilige bildirim gereklimidir? Bu konuyla ilgili yardimci olursaniz sevinirim

  Iyi gunler,

  Cevapla
 • Merhaba ben Türkemnistan vatandaşıyım ve 6 seneden fazladır Türk vatandaşı ile evliyim 1 çocuğumuz var . 8 ay önce vatandaşlık başvurusun da bulunduk parmak izimi verdik size sorum şu ! biz evliliğin 2 ci ve 3. senesin de ciddi şekilde kavga ettik ve ben ortada şiddet olduğu için eşimden şikayetçi oldum sonrasın da şikayetimi geri çektim bu iş boşanmaya kadar gitmişti ama bir şekilde barışdık ve evliliğimiz halen devam ediyor üzerinden 3 buçuk sene geçti bu durum vatandaşlık başvurumu etkiler mi ?

  Cevapla
 • Resmi olarak 6 yıl 3 aydır evliyiz.

  Cevapla
 • Merhaba, sevgilim yabancı ve Turkiyede evlenip 3 yıl yasamak uzere yurtdisina çıkmayı dusunuyoruz. 3 yıl sonra vatandaşlık için Turkiyeye döndüğümüzde Turkiyede ikamet etme şartı aranır mı yoksa yurtdışında beraber yaşadığımızı ispat etsek vatandaşlık verilir mi ?

  Cevapla
 • Merhabalar. Nişanlandığım kişi başka bir ülke vatandaşı ve burada kısa süreli ikametini uzatmak istiyor. Türk nikahı olduğumuzda, Türk vatandaşı olabilir mi, ya da o 3 yıl içerisinde çalışma izni alıp her türlü haktan yararlanabilir mi? Teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba eşim yabancı ve 3,5 yıldır evliyiz ve bir çocuğumuz var. Yurtdışındaki eski aracını değil de yeni sıfır bir araç alıp “Çeyiz Hakkı”‘dan yararlanmak istiyoruz. Bunun şartları nedir ?
  – Aracın sıfır km veya yaşı şartı varmıdır?
  – Araç en az 6 ay eşimin adına kayıtlı olması gibi bir şart varmıdır?
  – Türk vatandaşlığına geçtikten sonra araç getirme süresi gibi bir ksıtlama varmıdır? (yani 6 ay içinde ya da istediğimiz zaman gibi)

  Selamlar/ Ramazan

  Cevapla
 • ben ukranyalı bayanla üç yıldır evliyim vatan daşlık alabilirmiyiz ve ne kadar harç ödeniyor

  Cevapla
 • Merhaba esim suriye vatan das i gecen 2017 5 inci ayinda resmi nikah yaptik nasil vatandaslik alirim esime turkce si iyi yalniz il goc idaresine gittim gunu gecmemis pasaport istediler pasaporttu var ama gecen sene 3 cu ayda suresi bitti konsolosluklarida calismiyor malum savastan dolayi tafsiye veya onerinizi bekliyom saygilar

  Cevapla
 • Merhabalar ben yabancıyım eşim t.c 3.5 yıldır evliyiz ve ben bir şirkette çalışıyorum irket tarafından çalışma izni çıkarıldı ve çalışma iznimin arkasında (ikamet izni yerine geçer) ifadesi var ve ben bu çalışma izni ile nüfus ve vatandaşlık dairesine başvurdum bütün evraklar tamam dedi ama çalışma izni ile başvuru alamıyoruz dedi çok israr ettim ama dinlemediler acaba bu doğru mu illa kırmızı aile ikameti mi gerekli ?

  Cevapla
 • Merhaba yabancı uyruklu eşimle 3 yıllık evliyiz eşim için vatandaşlık başvurusu yapmak istiyoruz. Yanlız yargilandigim siyasi bir davam var. Eşimin başvurusunu etkilermi?

  Cevapla
 • Merhabalar benim esim Suriyeli evlilik yaptım vatandaşlık için ne yapmam gerek… teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba 5 yıldır Türk vatandaşıyla evliyim 2017 tarihinde Türk vatandaşlığına müracaat ettim yalnız hala araştırma ve inceleme aşamasındayım daha önceden sicil kaydım var ama 10yıl önce ve beraat ettim acaba bu benim Türk vatandaşı olmama engel olabilirmi saygılarımla

  Cevapla
 • merhaba, 4 yil once azerbaycan vatandasi ile evlendim ve 4 yildir azerbaycanda yasiyorum. azerbaycanda kaldigim halde esimin turk vatandasligi almasi icin ne yapmam gerekiyor.

  simdiden tesekkurler

  Cevapla
 • Merhabalar . Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunun aşamaları nelerdir yani ilk başvuru yapıyorsunuz ve sonra emniyet soruşturması ve sonrası nedir ?
  ne kadar sürede geliyor toplamda ?
  teşekkürler

  Cevapla
 • Merhabalar
  Ben t.c vatandaşıyım eşim suriye uyruklu 2016 mart ayinda resmi nikahli olarak evlendik ve evliligimiz devam ediyor. Esimin elinde pasaportu ve geçici koruma kimlik karti var lakin pasaportu olmasina ragmen illegal yollardan giris yaptigi icin pasaportta giriş kaşesi yok bu sebepten dolayı ikamet tezkeresi alamadik.Esimin t.c vatandaşı olabilmesi icin ne yapmaliyiz simdiden tesekkur ederim.

  Cevapla
 • merheba.
  bi sorum olacakti. ben kendi ulkemde bi turkle evlenip sonradan turkiyeye yasamak icin gelsem turk vatandasligi ala bilirmiyim ?
  tskrlr

  Cevapla
 • merhaba ben 3yıl oldu evliyim türk vatandaşıyla ben şimdi türk vatandaşı oldugumda azerbaycan pasaportuyla azerbaycana gedib gele bilirmiyim türk pasportu çıkartmasam olurmu

  Cevapla
 • Azeri bayanla evlilik yaptim. Göç idaresinden aile oturum izni için daha önce bosanmis oldugum eşe karsi sucum oldugu için onay cikmadi.simdi kısa dönem oturum izni almak icin randevumuz var.umariz bunda sorun cikmaz.acaba türk vatandasi olmak icin kisa dönem oturum izniyle 3 yil evli olma sartiyla vatandaslik alinirmi ?yani aile ikamet oturumizniyle arasinda fark olurmu?

  Cevapla
 • slm ben bas vurdum 2 sene doldu daha gelmedi

  Cevapla
 • Benim yabancı bayanla evliliğim üçüncü yılı doluyor oturma izni var vatandaş olmasi için gereken evraklar nelerdir

  Cevapla
 • Merhaba ben gurcistan vatandaşiyim uc sene olucak turkle evliyim inşallah vatandaşlik da alirim. Sadece vatandaşlik başvurusundada ucret aliniyomu onu merak etdim şimdiden teşekkurler

  Cevapla
 • Merhaba , 3 yıldır evliyim. Eşim Mısırlı ve bir bebeğimiz var. Sormak istediğim şu eşim türk vatandaşlığı alması için Türkiyede yaşamamız gerekir mi? Almanyada yaşıyoruz. Bu bir sorun teşkil edermi. Teşekkür ederim

  Cevapla
 • Selam bn azeriym turkle evliym 2cocugum var gecmszlk siddet hakaret var 4yila geciyo evlym basvuru yaptk vatandaslk icn bosanrsam bu suŕumde vatanadslk basvurusu iptal olucakmi litfen cvb yazin

  Cevapla
 • merhaba ben türk vatandaşıyım eşim azeri vatandasi. esimin turk vatandasi olmasi icin 3 yil evli olmamiz gerekiyor bunu biliyorum ama 1 senedir turkiyedeyiz oturma iznide var. turkiyede 5 yil ikamet etmis olmasi zorunlumu vatandasliga gecmek icin ? yoksa sadece 3 yildir evliligimizi surdurmemiz yeterli mi ?

  Cevapla
 • Avukat Bey merhaba,
  Kız arkadaşımın 2 ayrı vatandaşlığı var(ikisi de Avrupa ülkesi,1 tanesi AB ülkesi).Evlendiğimizde 3. bir vatandaşlık söz konusu olur mu?Yoksa önceki 2 vatandaşlığından 1 tanesinin iptali mi söz konusu.Yardımcı olursanız sevinirim..

  Teşekkürler,

  Saygılarımla..

  Cevapla
 • Merhaba,
  Dubaide calisiyorum ve evlenecegim Kisi Urdunlu. evledinkten sonrada bir sure Dubaide yasamaya devam edecegiz 3 yilin sonunda vatandasliga basvurabilirmiyiz? ve bu 3 yil suresinde cocuk olursa vatadanliga gecmesi daha mi kolay olur? yurtdisinda oturum varken vatandasliga gecmek kolaymi?

  Cevapla
 • Benim eşimle üç yıl evli kadıköy. Üç yıldan sonra vatandaşlık başvurusunu yaptık bir oğlum var fakat sonuçlanmasını boşandıktan ve eşim şimdi tam 9 yıldır tc de bu kişi vatandaşlık alabilirmi

  Cevapla
 • Merhabalar. Ben rus vatansadiayim turkle evliyim 4 senedir. Subatta vatandaslik icin basvuru yaptik ama hala muracata gitmedik eve polis te gelmedi kontrole. Muracattan sonra esim beni aldattigini ogrendim ve kadin hamile kaldigini. Kavga ettik siddet te gordum esim tarafonfan hatta sikayette bulundum. Fakat esim benden bosanmak istemiyor cocuga nafaka oderim sadece diyor. Biz baristik ama 2 ay sonra kadin dogum yapacak. Sorum su ki eger esim cocugu nufusa alsa sonra bizi vatandaslik icin cagirsalar esimin diger kadindan cocugu oldugu benim vatandasligimi engeller mi? Tesekkur ederim

  Cevapla
 • merhabalar belaruslu bi bayanlar evlilik düsünüyoruz ve sonrasinda ise türkiyede ikamet etmek istiyoruz anca ben herhangi bir yerde çalışmıyorum ve bankamda parada yok. bunlar benim evliliğime veya bayanın türkiyede kalmasına engel olurmu

  Cevapla
 • Yabancı eşimle 3 yıllık bir evliliğimiz var başvuru yapacağız sıkıntı çıkmazsa vatandaşlık alması tahmini kaç ay sürer

  Cevapla
 • Avatar
  iskender u
  31 Ekim 2018 11:27

  10 yıldır evliyiz eşim yabancı işlerim dolayısı ile yılın 300 gününü ukraynada yaşıyoruz 10 ve 8 yaşında 2 çocuğumuz var eşim türk vatandaşı olabilirmi.

  Cevapla
 • Merhaba,
  Eşimle 8 yıldır evliyiz, 2 tane çocuğumuz vardır, eşim yabancı uyruklu 2017 ekim ayında vatandaşlık başvurusu yaptık, arşiv araştırması olumlu diye 5 ay önce dediler, karar aşamasına gelmiş diyor, hale vatandaşlığı sonuçlanmadı, bu hakkında nasıl yardım olabilir siniz?

  Cevapla
 • 5yıllık Türk vatandaşı ile evliyim, 2 Türk vatandaşı kızım var ,4 yaş ve 1 yaş ,bu yıl Ocak’ta başvurdum vatandaşlığa , kimseden destek almadan , mülakatta Nisa’n ayında bitti , Eve de polisler geldi evleliği görmeye. Kasım’a geldik yarım yıldır sadece genel müdürde inceleme ve arıştırmada diye çıkıyor sonuç ,bu süresi hızlatabilmek için için yapabileceğimiz var mı ? Yoksa beklemek zorundasınız ?

  Cevapla
  • Merhaba Samira Hanım,

   Evlilik yoluyla başvurulan Türk vatandaşlığı prosedürü diğer yollardan biraz daha fazla incelenir. Son yıllarda artan manüplasyonlardan dolayı inceleme titizlikle yürütülür. Bu anlamda süreci bir yabancılar hukuku avukatı ile yürütmeniz tavsiye edilmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merba ben suryelim 3 yıldır evliyim iki tane çocuğum var eşimde türk ama evlilik cüzdanı çıkarili 1 yıl oldu vatandaşlık alabilirmıyım şimdı

  Cevapla
  • Merhaba Nur Hanım,

   Evlilik sebebiyle Türk vatandaşlığı başvurularında evlilik cüzdanının çıkarıldığı tarih değil resmi nikah tarihi esas alınır. Evliliğinizin üzerinden 3 yıl geçtiyse vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Evlilik yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunduk, acaba başvuru tarihinden itibaren süreç ortalama kaç ay sürer ? (eğer uygun görülürse )
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba Ramazan Bey,

   Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı başvurularında süreç yoğunluğa ve başvuru evraklarının tam olup olmamasına göre değişmektedir. Ancak tam bir süre vermemekle birlikte genellikle 8 ay civarı sürmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba , ben türk vatandaşıyım nişanlım ise yabancı uyruklu. Biz yurt dışında evlenip orada yaşamak istiyoruz. Ama nişanlım bu evlilik yolu ile (bu 3 seneyi yurt dışında geçirsek dahi) vatandaşlık kazanır mı ?

  Cevapla
 • vatandaşlık alındıktan sonra evli kalma süresi ne kadardır

  Cevapla
  • Merhaba Nevzat Bey,

   Vatandaşlığı evlilik yoluyla almanın şartları arasında 3 yıl evli kalmak vardır. Ancak sonrasında evli kalma şartı mevzuatta bulunmamaktadır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba iyi çalışmalar benim sorum şu şekilde eşim azeri vatandaşı ve 3 yılı doldurmasına 10 gün falan var biz 3 4 ay kadar önce boşnma kararı aldık bir türlü imkanlardan dolayı boşanamadık şimdide eşim vatandaşlık almak istiyor ve bende beni aşırı yıprattığı için türk vatandaşı olmasını istemiyorum türk vatandaşı olmasına yardımcı olursam anlaşarak boşanacağını yardımcı olmazsam çekişmeli süreceğini ifade ediyor türk varandaşı olmaması için dava açsam çekişmeli yada anlaşmalı işe yarar mı

  Cevapla
 • merhabalar adım metın esım azerı turkıyede evlendık goc ıdaresıne gereken evrakları verdık ankaradan pembe kımlık geldı ve uvey oglumunda turk vatandasligini ne zaman alir ve esim 8 aylik gebe tek sorunumuz var esim ve uvey oglum sagliktan faydalanamiyor oglum ozel egitim rehabilitasyon merkezine kayit olmasi icin doktor rapor veremiyor bir cok hastaligi var zihinsel engelli bu konuda ne yapmak gerekiyor hangi makamlara basvuru yapmak gerkiyor

  Cevapla
 • Merhaba ben türkiye vatandaşıyım . 6 yıldır evliyim . Eşim türkçe öğretmeni. Rusya vatandaşı yıllardır çalışma izni alıp çalışıyordu. Bu sene vatandaşlık için başvuru yaptık. Bütün şartları fazlasıyla s aglamamiza rağmen başvurusu reddedilmis. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Şimdiden tsk ederim

  Cevapla
 • Benim Eşim 2009da Türk vatandaşlıktan çıkıp mavi kart sahibi oldu. ‘8 seneden beri evliyiz. Türk vatandaşlığa başvurabilirmiyim? Türkiye’de ikamet olma şart mı?
  Teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba, ben Türküm ve eşim yabancı, Haziran 2014 tarihinden beri evliyiz ve şu an hamileyim. Eşim yoğun iş temposu ve evde sürekli İngilizce konuşmamız sebebiyle fazla Türkçe öğrenemedi. İkimiz de Haziran ayında işlerimizden ayrıldık ve evden çalışıyoruz. Yeterli miktarda birikimimiz de var. Ancak hem eşimin tam Türkçe bilmemesi hem de düzenli bir işimizin olmaması sebebiyle sorun yaşayabileceğimizi düşünüyorum. Bu konuda yorumunuz ne olur?

  Cevapla
 • mrb lar küçük kardeşimi evlendirdim 4.yıl 3 ay oldu 3 yılı doldurunca türk vatandaşlığına müracak etik kendide resmi nikahlı vede 2 yaşından büyük kızları var geçici misafir kartı bulunmakta araştırma yapıldı gerekli mülakatlar yapıldı 1 yıldır uğraşıyrouz her gün yeni bir evrak isteniliyor türkçe tercümanlı aile toplum kagıdı anne kızlık soyadı ikametgahı pasportu hem verdıler vs şimdi vardık larındad pasporta mühür istemişler ama başka illerde tanıdık olan suriye vatandaşlarının türk vatandaşlığına evlilik olmasa bile bu kadar çok ne prosüdürü nede işlemi uzun birde bizde hem evlilik hemde çocukvar birde resmi nikahlı 4 yıldan fazla tıkandık memurlarda muallakta birisi gerekli değil derken diğeri istiyor lütfen bilgilenndirimisiniz.. saygılarımla..

  Cevapla
 • MERHABALAR adım Kazım ben kuveyt de türk konsolosluğunda evlilik yaptım evliliğimizin 3 yılından sonra türk vatandaşlığı baş vurusu yaptık bu aşamada ikametim türkiyede idi 6 ay sonra sonra pasaport yenilemesine konsolosa gittidiğimde ikametim adresim kuveyt de alındı bu eşimin vatandaşlık kabul edilmesinde bir engel taşırmı eşim ve ben şuan kuveyt de çalışmaya devam ediyoruz bizim başvuru tarihimiz şubat 2018 henüz inceleme ve araştırma aşamasında olduğunu sorguluyoruz sizce durum nedir bir açıklama yapmanızı temenni ederim TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
 • Merhabalar… Ben Kazakistannan 2015 te Türk vatandaşı erkekle evlendim… 1tane çocuğumuz var.. 2019 da ne zaman alabilirim vatandaşlığı… Saygilar

  Cevapla
 • merhaba hocam . biz bir sene önce başvurduk . ne zaman vatandaşlık çıkar ? 1 senede çıkması gerekmezmıydı ? tecrübinize göre başvurduktan sonra ne kadar süreçte veriyorlar ?aydınlatın lütfen .

  Cevapla
 • Merhaba,
  Yabancı biriyle yurt dışında evlilik gerçekleştireceğim ve yurt dışında yaşamaya devam edeceğiz. Yukarıdaki bilgilendirmelerinizde en az 3 yıl evliliğin sürmesinden sonra yabancı olan eşin TC vatandaşlığına başvurabileceğini belirtiyorsunuz ve bir de en az 5 yıl Türkiye’de yaşama gereğini belirtmişsiniz. Belirttiğim üzere eşimle yurt dışında yaşayacağız bu durumda Türkiye’de ikamet etmediğimiz için 3 yılı aşkın evliliğimiz olsa dahi eşim TC vatandaşlığına başvuramaz mı ?

  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Merhaba, eşim yabancı uyruklu 2013’ten 2018 hazirana kadar 5 yıl öğrenci olarak ikameti vardı. Temmuz 2018’de evlendik ve Ağustos 2018den 2021e kadar aile ikametine geçiş yaptı. İstanbulda ikamet ediyoruz ancak iş için Almanya’ya gitme durumumuz var. 3 yıl sonunda vatandaşlık hakkı kazanması için Türkiye’de yaşıyor olması şartı var mı?

  Cevapla
 • Merhaba,

  10 yıldır Türkiye’de ikamet eden bir yabancı uyrukluyum. 2014 Haziran’da Türk vatandaşı ile evlendim, kendisi kamu hastanesinde çalışan hemşire. Aynı zamanda 2015 yılından itibaren Çalışma iznine sahibim. 2017 Ekim doğumlu bir çocuğumuz var.
  Sorum şu ki, Çalışma iznine sahip olan bir yabancı uyruklu evlilikten dolayı vatandaşlığa başvuru yaptığında yine süreç uzun mu sürer? Kişiye göre mi değerlendiriliyor, benim durumumda bu süreç ortalama kaç ay olur?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 • Avatar
  Beynelminel
  29 Ocak 2019 18:05

  Avukat bey ben esimle fransada 2017 yilinda evlilik yaptim ama esimle 9 yildir beraberiz 3 cocugumuz oldu esim fransada gocmen (refuge politik) esim seneye vatandaslik icin basvuruda bulunacak yanliz onun ilk esinde su anda biri 11 digeri 21 yasinda olan fransiz vatandasi ben 11 yasinsaki esimin cocugunu evlat edinerekmi vatandasligini alacagim yoksa annesi turk vatandasligina gectiginde kizinada bu vatandaslik veriliyormu aciklarsaniz memnun oluruz

  Cevapla
 • Sn:Serdarhan Bey

  Size danışmak istediğim konu eşim azerbaycan vatandaşı ve 2016 yılında ikame iznini aldık 3 yıllık evlilik süremiz bu yıl tamamlanıyor ve ikame iznimiz 3 yıllık olduğu için bu sürede bitiyor.1 Aydır azerbaycanda çalışmaya tekrar başladım 3 yıllık süre türkiyede ikmaet etme ile mecburiyeti varmıdır?Tekrardan ikame izni cıkarmam gerekiyormu.

  Teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için.

  Cevapla
  • Merhaba Hamdi Bey,

   Türkiye’de ikamet şartı maalesef bulunmaktadır. Detaylı bilgi için evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı ve yatırım yoluyla türk vatandaşlığı konusunda uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • merhaba. ben meslegim gereği yurtdisindayim. benim gibi burada is icabı bulunan farklı bir ülke vatandasi ile evleneceğim. ama yine bu ülkede yasamaya devam edeceğiz. nikahimizi turkiyedemi yapalım buradami. işimiz bittiğinde turkiyeye döneceğiz aile ikameti almamız kolay olurmu. ve anladığım kadarıyla vatandaşlık için gereken 3 yıllık sure bizim kesin donusumuz ile başlayacak. yani burada evli olduğumuz surenin bize faydası yok.

  Cevapla
 • Merhaba, 2017 de aralık ayında vatandaşlığa baş vurdum, 13 ve 7 yaşlarında çocuklarımız var ikisi de türk vatandaşları, resmi olarak 2013 evlendık, 11 ay bekledim, sonuc red kararı, neden dıye sorduğumda polis eve geldiğinde ben evde değıldım,

  Cevapla
  • Merhaba Karina Hanım,

   Evlilik yoluyla türk vatandaşlığı başvurularında evliliğin sahte bir evlilik olmadığı konusunda algı oluşturmak önem arz etmektedir. Red kararına karşı iptal davası açmanızı öneririz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • mrb 2 senelık evlıyım esım turkmenıstanlı ve bır oglum var 2 sene doldurunca turk vatandaslı kabul edılıyormu acaba yoksa 3 sene doldurmak zorunlumu

  Cevapla
 • Merhaba ,
  KKTC vatandaşıyım ,aralık 2018 de TC vatandaşı oldum.Eşim yabancı uyruklu olup 4 yıldır evliyiz.Eşim de TC vatandaşı
  Olabilir mi ?

  Cevapla
 • Evleneli üç yıl oldu aramızda sorunlar oldu ben boşanma davası açtım ama sonra davadan vazgeçtim şimdi vatandaşlık için başvuracağım acaba bu sorun teşkil eder mi mahkeme dava daha kapanmadi ama biz başvuru yapsak bu sorun teşkil eder mi başvuru sürecinde dava kapansa bize yinede engel olur mu yoksa onu onemsemeyip başvuru yapsak mi

  Cevapla
 • Merhabalar! Ben Rusum. Türk ile evliyim (4 sene oldu) Vatandaşlık için başvuru yaptım. 5 Şubatta 2019 komisyon vatandaşlık için vardı. Toplam 6 ay komisyondan sonra bekleyiniz dediler. Simdi ben 4 ay bekliyorum. Fakat benim Rus arkadaşlarım komisyondan sonra 1-2-3-4 yıl Istanbul’da bekliyor, yani herkes farklı bekliyor. Türkiye’de bu komisyondan sonra bekleme süreç ile ilgili bir kanun var mı? Arkadaşlarım kim uzun bekliyor Ankara’ya da gittiler, fakat onlara her şey yolunda, bekleyiniz, cevap verdiler. Acaba Ankara’ya avukat ile mi gitmek gerek, o zaman net bir cevap ve açıklamayı mı verirler? Tşk.

  Cevapla
  • Merhaba Yulia Hanım,

   evlilik yoluyla türk vatandaşlığı kazanabilmek için aranan şartları sağladıysanız başvurunuz açısından herhangi bir sorun olmayacaktır. Başvurunuzun takibi için bir yabancı avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba ben suriye vatandaşı bir kadınla evliyim eşimle 2014 te resmi nikahımız var 5 yıl oldu yalnız eşim kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yaptı pasaportunu istanbul suriye konsolosluğundan çıkardık 3 tane de çocuğumuz var ben Türk vatandaşıyım malesef eşim ile seyehat edemiyoruz bir yerden bir yere giderken yurt içi yurt dışı gerekli evraklarla vatandaşlığa başvurursak vatandaşlığa geçişi yorumlardan okuduğum kadarıyla geç veriliyormuş bu süre zarfında yurt içi yurt dışı seyahat hakkımızı ya da oturma izni veriliyor mu saygılar

  Cevapla
 • Merhabalar, Eşim Yabancı ve ikamet tezkeresi ile Türkiye’de kalıyor. İkamet Tezkeresinin son ayı içindeyiz. Vatandaşlık başvurusu yapmak için yeterli bir süremidir 1 ay yoksa ikamet tezkeresini yenilememiz mi gerekecek?

  Cevapla
 • Iyı günler efendim… Moldovyalı vatandaşım.. 3 yil once Türk vatandaşla evlendim.. düzenli bir şekilde bu uç yıl içinde aile oturmayyazını kullandım
  Ve kendim memleketimde bu evliliği gerçekleştirdim yani soyadı bile eşiminin taşıyorum. Şimdi de vatandaşlık için başvurmak istiyorum.. Tek sorunum hangi evraklar lazım ve daha hızlı alabilmek için ne yapmam gerekli..Teşekürler..

  Cevapla
  • Avatar
   Topo Hukuk Bürosu
   26 Eylül 2019 10:41

   Merhaba Veronica Hanım,

   Evlilik yoluyla türk vatandaşı olmak için gerekli belgeleri iletmek üzere ekibimiz size ulaşacaktır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba benim eşim suriyeli biz gerekli şartları saglayıp başvuruda bulunduk yaklaşık 4 ay oldu benim tek bilmek istediğim şey ben İnternet üzerinden takip ediyorum şu an i. İçin karar aşamasında diyor. Bu sureç kaç aşamadan oluşuyor teşekkürler

  Cevapla
 • Merhaba. Ben yabancı uyrukluyum ve türk vatandaşı ile evliyim. Evlendiğim zaman zaten çalışma iznim olduğu için aile izni almadım. Çalışma iznim halen devam ediyor. Kısaca evliliğim devam ediyor, ama aile oturum iznim yok çalışma iznim var. Bu durumda evliliğimin 3. Yılında evlilik yoluyla vatandaşlığa başvurabilir miyim ? Yani 3 sene sonunda bana derlermiki sen çalışma izniyle alman gerekiyor vatandaşlığı evlilikle yoluyla değil ?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü