Google’dan İsim Silme İşlemi Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. Google’dan İsim Silme İşlemi Nasıl Yapılır? Nereye Başvurulur?
Google İsim Sildirme, Google'dan İsmimi Silmek İstiyorum

Google Arama Motorundan ve Aramadan İsmimi Silmek İstiyorum, Nasıl Silerim?

Google’dan ismimi silmek istiyorum cümlesi günümüzde sadece ünlüler değil pek çok kişi tarafından kurulmaktadır. İnternet ve teknoloji çağında olduğumuz düşünüldüğünde kişiler kendilerine ait kişisel bilgilerin internet ortamında kolaylıkla bulunmasından rahatsız olabilmektedir. Bu durumda Google arama motorundan isim silme işlemine başvurmak istemekte ancak nasıl bir yol izleyeceğini bilmemektedir.

Google arama motorundan isim silme, internetten kendini silme dendiğinde unutulma hakkı akla gelmektedir. Unutulma hakkını kısaca kişinin geçmişte yaşamış olduğu olayların tekrar gündeme gelmemesini, bunlara dair içeriklerin kaldırılmasını talep edebilmek hakkı olarak tanımlamak mümkündür. Burada kişi geçmişine ait bilgilerin unutulmasını istemektedir. Öncelikle ABAD tarafından kabul edilen bu hak ülkemizde Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi içtihatları ile desteklenmektedir. Söz konusu hak, Google arama motoruna kişilerin olumsuz, eski içeriklerinin silinmesi, arama sonuçlarından kaldırılmasına dair yükümlülük getirmektedir.

Google’da İsmimin Çıkmasını İstemiyorum, Bunun için Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Google’da ismimin çıkmasını istemiyorum diyor fakat arama motorlarından isim silme işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız yazımızı okumanızda fayda var.

Google isim silme ilk olarak kaldırmak istediğiniz içeriklerin hangi web sayfalarında olduğunu tespit etmekle başlamalıdır. Çünkü arama motoru silme işlemini yalnızca Google üzerinden yapacaktır. Yani yalnızca arama sonuçlarından kaldırma halinde ilgili siteye/ sitelere hala URL ile ulaşılabilecektir. Belirtilen bu sebeple tespit edilen sayfalardan içeriğin kaldırılması için işlem başlatmanız gerekmektedir. Google’dan içerik kaldırma işlemleri için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

İçerik kaldırma işleminin tamamlanmasının ardından Google isim silmek için arama sonuçlarından kaldırma talebi oluşturulmalıdır. Bu talep “eski içeriği kaldırma” adı altında gerçekleşir. Çünkü söz konusu içerik artık kaynak web sitesinde mevcut olmayacaktır. Eski içeriğin kaldırılması kaldırılan içeriğin Google arama silme ile arama sonuçlarından da kaldırılması anlamına gelmektedir. Google’dan ismimi silmek istiyorum diyen kimselerin bu adımları uygulaması gerekmektedir.

Google’da bulunan otomatik tamamlama ve arama tahminlerinin kaldırılması ise Google’dan isim silme çalışmasının diğer bir türüdür. Google’a firma veya kişilerin isimleri yazıldığında aşağısında çıkan içeriklerin rahatsız edici olması durumunda arama tahmini ve otomatik tamamlama olarak bilinen bu kelimelerin kaldırılması imkan dahilindedir. Bilişim avukatı ile Google’dan isminizi kalıcı olarak silebilirsiniz.

Google Arama Motoru Hangi Bilgileri Kaldırır?

Google hangi bilgileri kaldırır, Google yalnızca kaldırılan içerikleri arama motorundan mı siler? Hayır, Google’ın aramadan içerik kaldırma işlemini gerçekleştirdiği bazı istisnai durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Google arama motorunun hangi bilgileri kaldıracağı konusunda ikili bir ayrıma gidilmektedir: yasal kaldırmalar ve kişisel bilgiler. Yasal kaldırmalar; içerisinde çocukların bulunduğu cinsel içeriğin açıkça tasviri ile Google görsel telif hakkı bildirimleri gibi yasal istekleri kapsamaktadır. Kişisel bilgiler ise kişilerin kendileri hakkında kaldırmak istedikleri kişiler içeriklerdir. Google bunlardan hangilerini kaldırabileceğini açıkça belirtmiştir. Buna göre:

1) Ulusal kimlik numaraları

2) Banka hesap numaraları

3) Kredi kartı numaraları

4) Kişilere ait imzaların görselleri

5) Kişinin onayı olmadan yüklenen veya paylaşılan çıplak ya da müstehcen resimler

6) Özel kişilerin gizli, kişisel tıbbi kayıtları Google tarafından kaldırılabilecek bilgiler olarak belirlenmiştir. Ancak Google çoğunluk doğum tarihi, adres veya telefon numaralarını başvurulmasına rağmen kaldırmadığını da belirtmektedir.

Diğer rahatsız edici ve olumsuz içeriklerin de Google’dan kaldırılması ancak yasal işlemlerle mümkün olabilmektedir.

Google’dan İsim Sildirme İşlemleri ve Bilişim Avukatı

Google’dan isim sildirme işlemleri aslında 5156 s. Kanun kapsamında içeriğin kaldırılması ve kaldırılan içeriğin arama motorlarından silinmesi şeklinde gerçekleştirilecektir. 5156 sayılı Kanun uygulaması, internet ve bilişim hukukunun ülkemizde yeni bir alan olması sebebiyle titiz bir çalışma gerektirmektedir. Zira halihazırda bilişim hukuku konusunda yeterli mevzuat bulunmamaktadır. Bu bağlamda bireylerin internetten ve Google’dan isim sildirme işlemleri için uzman bir bilişim avukatına danışması faydalı olacaktır.

Topo Hukuk Bürosu Google isim sildirme için avukata ihtiyacım var, Google’dan ismimi silmek istiyorum, nasıl yaparım? ” sorusunu soran kullanıcılara uzman bilişim avukatları ile hizmet vermektedir. Destek almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Google’dan İsim Silmek İçin Nereye Başvurmalıyım? – Avukat Serdar Han TOPO

 

Avukat Serdar Han TOPO ile Hukuki Soru-Cevap Serisi – 29. Bölüm’de Av. Serdar Han TOPO Google arama motorundan isim silme için nereye başvurulacağını değerlendirdi.

Google’dan isim silmek için isim …

Benzer Yazılar
Yayım tarihi: 27 Ara 2018