Google Görsellerden Fotoğraf ve Resim Kaldırma
()

Google Görsellerden Fotoğraf Kaldırmak ve Resim Silmek Mümkün Müdür?

Google görsellerden fotoğraf kaldırma, Google’da çıkan resmimi nasıl kaldırabilirim? birçok insanın merak ettiği bir sorudur. Topo Hukuk Bürosu olarak bu yazımızda Google resim kaldırma, Google görsellerden fotoğraf silme, konularına değiniyoruz. Siz de Google’dan resmimi nasıl kaldırırım? Resmimi silmek mümkün mü? sorularını merak ediyorsanız yazımızı okumanızda fayda var.

En çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google birçok bilgi ve veriyi bünyesinde barındırmaktadır. Buna elbette istenmeyen içerik ve fotoğraflar da dahildir. Kullanıcılar yayınlanmasını ve yayılmasını istemedikleri fotoğrafları silip silemeyecekleri ve mümkünse fotoğrafları nasıl sileceklerini merak etmektedir. Öncelikle Google görsellerden fotoğraf kaldırma ve resim silmek mümkündür. Bu işlemler bilişim hukukunu ilgilendirmektedir. Kişiler Google resim silme işleminde yasal süreci başlatmak için bilişim avukatına başvurmalıdır. Google’dan fotoğraf silme pek çok sebeple talep edilebilmektedir. Bu sebeplerden bir kaçı eski sevgilinin şantaj yapması veya kişinin ifşa ve p***o sitelerinde fotoğraflarının yayınlanması olabilir. Yalan haber içeren bir sitede kişi kendine ait fotoğrafın haber içeriğinde paylaşılmış olduğunu görüp internetten haber kaldırma işlemlerine başvurabilir. Tüm bu işlemlerle birlikte aşağıda sizlere google görsel kaldırma prosedürünü de anlatmış olacağız.

İzinsiz Yayınlanan Görselleri Google’dan Kaldırma

Google’dan görsel kaldırma işlemleri yasal kaldırma sebepleri veya içerik politikalarına aykırılık barındıran görsellerin varlığı halinde gerçekleştirilmektedir. Bunların içerisinde telif hakkı ihlalleri, izinsiz kullanılan sahte p***ografik içerik, müstehcen ya da istenmeyen kişisel fotoğraflar da bulunmaktadır. İzinsiz yayınlanan görsellerin bu niteliklerde olması halinde Google görsellerden kaldırılması mümkündür.

İzinsiz görsel yayınlanması toplu çekilen fotoğrafların yayınlanması şeklinde masumane bir halde karşımıza çıkabildiği gibi sahte oluşturulan görsellerin yayınlanmasıyla da karşılaşılabilmektedir. Bu husus kendisini özellikle p***ografik içerik üreten sitelerde göstermektedir. Örneğin p***ografik bir fotoğraftaki kişinin yüzü kesilerek yüzünüz yapıştırılmış ve bu şekilde izniniz olmadan sahte bir fotoğrafınız yayınlanmış olabilir. Çoğunlukla şantaj amaçlı üretilen bu görsellerin kaldırılması itibarın korunması adına da büyük önem arz etmektedir. Yayınlanan bu fotoğraf gerçek ve intikam amaçlı p***ografi olarak adlandırılan bir içerik de olabilir. Böyle bir durumda size ait müstehcen görüntülerin internet üzerinde herkesin erişimine sunulması doğru olmayacaktır. Bu ve benzeri durumlarda Google arama sonuçlarından izinsiz yayınlanan görsellerin kaldırılması işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Online İtibar Yönetiminiz için Google’dan Görsel Kaldırma Neden Önemli?

Online itibar, 7’den 70’e herkesçe internet kullanımının yaygınlaştığı bu dönemde korunması ve yönetimi zorunluluk haline gelen bir kavramdır. Zira hakkınızda internet üzerinde yayınlanan blog yazısı, haber vb. içerikler ile görseller diğer insanların hakkınızdaki düşüncelerini şekillendirebilmektedir. Tanıştığınız insanlar, yaptığınız iş başvurularında işverenler Google görsellere adınızı yazdığında itibarınızı zedeleyecek içeriklerin bulunmaması için görsel kaldırma hizmeti önem taşımaktadır. Örneğin kavga esnasında çekilmiş bir fotoğraf görsellerde adınızı arayan insanlarda olumsuz intiba bırakacaktır. Bu durum iş hayatınızı da yakından ilgilendirmektedir. Veyahut müstehcen bir görüntünüzün Google görseller arama sonuçlarında çıkması ilişkilerinizde sorunlara sebep olabilecektir.

Google’dan görsel kaldırma kişiler için olduğu kadar kurumlar, işletmeler için de önemlidir. Günlük hayatta gidilecek şehirleri, orada gezilecek yerleri, kalınacak otelleri, yemek yenilecek restoranları seçmek için dahi kişiler önceden internette arama yapmaktadır. Bu arama sonuçlarında kişilerin seçim yaparken özellikle dikkat ettiği husus görsellerdir. Google görsellerden kaldırılmamış olan fakat olumsuz, istenmeyen fotoğraflar işletmelerin de itibarını zedeleyecek, tercih edilmesini zorlaştıracaktır. Bu durum itibarın zedelenmesinin bir sonucu olarak maddi zararlara da yol açabilmektedir.

Google Görsel Kaldırma İsteği

Google görsel kaldırma isteği genellikle şifresi unutulmuş twitter, ask fm, facebook, YouTube hesaplarından kaynaklanan görseller hakkında bulunulan bir taleptir. Google’dan görsel kaldırma ve silme için ancak kaldırılmak istenen içeriğin türüne göre değerlendirme yapılabilmektedir. İnsanların isim ve soyisimleri Google’a yazıldığında çıkan içerikler sanal itibar anlamında önem arz etmektedir. Bu yüzden Google görsel kaldırma işleminin kalıcı olarak gerçekleştirilebilmesi için bir bilişim avukatı ile çalışmak gerekmektedir. Yıllardır online itibar yönetimi ve google görsel silme konusunda çalışan bir hukuk bürosu olarak görsel linklerini bizimle paylaştığınızda yol haritanızı çizebilmekteyiz.

p***o ve İfşa Sitelerinden Fotoğraf Kaldırma

Kişiler Google fotoğraf silme işlemine Fotoğraflarım p***o sitesine düşmüş şeklinde bir düşünceyle ifşa ve p***o sitelerinden fotoğraf kaldırma amacıyla başvurabilmektedir. Fotoğrafları veya videoları p***o ve ifşa sitelerine düşen kimseler çoğunlukla deepfake yazılımının kurbanı olmaktadır. Deepfake ile kişinin yüz profili dikkatlice kırpılırak p***o ve ifşa sitelerinde bulunan fotoğraflara yapıştırılır. Bu suretle p***o videolarında rol alan oyuncu yerine kendi yüzünüzü görebilmektesiniz. Elbette bu pek çok insanın hayatını derinden etkileyebilmekte ve mağdur edebilmektedir. Bu tür mağduriyetlerin giderilmesi için bilişim hukuku ve bilişim teknikleri kapsamında yapılacak işlemleri başlatmanız gerekmektedir.

İfşa ve p***o sitelerinde dağıtılan içerikler bazen de cep telefonunuzda bulunan videoların bir tamir işlemi esnasında kötüniyetli kişiler tarafından kopyalanması neticesinde yayılmaktadır. Bazen ise şantaj yapan sevgili tarafından ifşa sitelerinde paylaşılmaktadır. Yüzünüzü video ve resimlere yapıştırarak sizleri ifşa ve p***o sitelerinde yayınlayan veya izinsiz olarak ifşa ve p***o videonuzu paylaşan kişiler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunup tespit yaptırabilirsiniz. Böylece bu kimseler bulunacak ve TCK kapsamında cezalandırılacaktır. Bununla birlikte fotoğrafınızın yayınlandığı url’nin tamamen kaldırılmasını mahkemelerden talep edebilirsiniz. Mağduriyetinizin giderilmesi amacıyla tazminat davası da açabileceğinizi bilmeniz faydalı olacaktır. Nihayetinde Google’dan resim silme işleminin mümkün olduğunu bilmeli ve alanında uzman bir bilişim avukatına başvurmalısınız. 

Telif Hakkını İhlal eden Resimlerin Kaldırılması

Google görsel telif hakkı kaldırma talebi arama motorlarına veya site sahibine karşı yapılabilecektir. Google telif hakkı sebebiyle yapılan spesifik bildirimlere cevap vermektedir. Bunun için telif hakkı sahibinin, hak ihlalinde bulunan bağlantı adresine karşı fotoğrafın kaldırılması için bildirim göndermelidir. Bildirimin yanıt alabilmesi için açık ve geçerli yapılması gerekmektedir. Böylece Google bildirimi kontrol edecek; bildirimde bir eksik yahut sorun bulunmadığı takdirde fotoğrafı kaldıracaktır. Fakat Google site üzerinde bir yetkiye sahip olmadığını, fotoğrafı yalnızca arama sonucundan kaldıracağını belirtir. Google arama sonucu kaldırma işlemlerinde , site sahibine Google Search Console aracılığıyla bilgi verir. Bu sayede şayet site sahibi konumunda iseniz kaldırılmaya ilişkin karşı bildirimde bulunabileceksiniz. Karşı bildirimde bulunma fotoğrafta hak ihlali olmadığını, bildirimin yanlış olduğunu düşünen site sahibi tarafından gerçekleşecektir. Karşı bildirimden sonra Google görsel telif hakkı kaldırma talebinin yanlış olduğunu saptar ise fotoğrafı eski durumuna getirip getiremeyeceğini düzenler. Bu noktada Google fotoğraf silme ve karşı bildirim ile fotoğrafı geri getirme dışında bir hizmet sunamaz. Ancak haklı bulunan karşı bildirimden sonra telif hakkı sahibinin hala paylaşılan fotoğrafın yasa dışı olduğunu düşünmesi halinde dava açması mümkündür. Google görsel telif hakkı kaldırma işlemlerinde bilişim avukatı desteği önemlidir.

Topo Hukuk Bürosunun Kalıcı Olarak Google’dan Fotoğraf Kaldırma ve Resim Silme Hizmeti

Topo Hukuk Bürosu Google’dan fotoğraf kaldırma ve resim silme prosedüründe uzun yıllardır hizmet vermektedir. Bilişim hukukunu ilgilendiren Google aramalarında çıkan fotoğrafı silme, Google’dan görsel kaldırma işlemlerinizde yasal ve teknik desteği birlikte sunmaktadır. Silmek istediğiniz fotoğrafın en kısa sürede Google arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırılması için yürütülecek yasal işlemlerden özellikle erişimin engellenmesi, resim kaldırma dava dilekçesi yazımı vb. hukuki işlemlerinizde büromuza ulaşabilirsiniz. Büromuz bilişim avukatlarına Youtube’dan video kaldırmaGoogle’dan içerik kaldırma, Google fotoğraf kaldırma işlemleriniz için danışma formunu doldurarak veya e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy / 5. Oy sayısı:

Henüz oylama yapılmadı

Yararlı bulmadığınız için üzgünüz

Bu makaleyi geribildirimlerinizle daha iyi hale getirmek isteriz

Makalemizde neyi eksik buldunuz?

35 Yorum. Yeni Yorum

 • Hesabımın gizli olmasına rağmen fotoğrafın google da yayınlanmış. Fotoğraflarımın google dan çıkarılmasını istiyorum.

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   7 Ocak 2019 23:01

   Merhaba Eslem Hanım,

   Facebook, twitter, instagram gibi sosyal ağlardaki fotoğraflar izin vermeseniz de Google’da ve dolayısıyla internette gözükebilmektedir. Google’dan fotoğraf kaldırma hizmetimiz ile söz konusu fotoğrafları kalıcı olarak kaldırabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba fotoğrafları kesinlikle kalıcı bir şekilde mi kaldırıyorsunuz ve ücreti ne kadar?

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   13 Ocak 2019 21:20

   Merhaba Nur Hanım,

   İnternetten ve Google’dan Fotoğraf kaldırma hizmetimiz kalıcı olarak silme şeklinde gerçekleştirilmektedir. Silinecek fotoğraf ya da resmin içeriğini gördükten sonra kaldırılıp kaldırılamayacağı ile ilgili geri dönüşü sağlamaktayız. Detaylı bilgi için linki bize e-posta ile iletebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Küçükken actigim bir hesapdan dolayi küçüklük fotoğrafım ve çevrem tarafından rahatsız ediliyorum

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   18 Ocak 2019 21:37

   Merhaba Gizem Hanım,

   İnternetten fotoğraf ve resim kaldırma kapsamında gerçekleştirdiğimiz işlemler neticesinde unutulma hakkı kapsamında küçüklük resimlerini kaldırabilmekteyiz. Bize telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba,

  Linked in hesabımı kapatmama, Google’dan eski icerigi kaldırma talebini gecmeme ragmen icerik ve görsel google arama motorlarında görünmekte.
  Gorselimin Google arama motorlarından kaldirilabilmesi icin nasıl bir yol izlemeliyim?

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   18 Ocak 2019 21:36

   Merhaba Ayhan Bey,

   İnternetten içerik kaldırma işlemi hem içeriğin hem de Google sitesinin kendisinden kaldırma şeklinde tezahür etmektedir. Ancak Google resim ve fotoğraf kaldırma işlemi teknik anlamda farklılıklar içermekte olduğundan dolayı uzman bilişim avukatı ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • eslem g. adında bir sürü fotoğrafım gözüküyor,silinme talep ediyorum

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   22 Ocak 2019 21:43

   Merhaba Eslem Hanım,

   Google’dan fotoğraflarınızın silinmesi için rahatsız olduğunuz fotoğrafların linklerini tarafımıza iletmeniz gerekmektedir. Anlaşıldığında internetten resim kaldırma işlemi gerçekleştirilip kalıcı olarak sonuca varılabilmektedir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • 1. olarak bu işlemin bir ücreti varmıdır?
  2. olarak kucukken yuklediğim videolar var ve ben bu videoları yuklediğim hesabımın şifresini unuttum kaldırmak istiyorum çünkü çevrem tarafınfan rahatsız ediliyorum
  3. olarak 2. maddede de bahsettiğim gibi küçükken yuklediğim bu videolar ile ilgili resimler google görseller kısmında gözüküyor bu resimleri ve videoları kaldırma/gizleme gibi bir işlem yapabiliyormuyuz?
  (bu arada videoları youtubeye yukledim)

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   19 Şubat 2019 20:50

   Merhaba Çağrı bey,

   Sorularınıza aşağıdaki şekilde cevap verebiliriz:

   1- İşlemler ücretlidir.
   2- Yüklediğiniz videoların kaldırılması internetten video kaldırma ve youtube video silme işlemi çerçevesinde silinebilmektedir. Ayrıca internetten fotoğraf kaldırma işlemi yapmaya gerek yoktur.
   3- İnternetten içerik kaldırma işlemlerimizin tamamı kalıcı olarak sağlanmaktadır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • selam benim gogle üzerinden teweter hesabım çıkıyor bu hesabımın mesela ilyas u. teweter yazıyorum teweter esabım çıkıyor bu hesabımın kaldırılmasını talep ediyorum

  Cevapla
  • Av. Serdarhan Topo
   22 Şubat 2019 21:39

   Merhaba İlyas Bey,

   Google’dan fotoğrafınızın kaldırılması için yasal işlem yapılması gerekmektedir. Dilerseniz konuyla ilgili işlem sağlayabiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • eski bir hesabım dolayısıyla google da fotoğraflarım var nasıl kaldırılabilir?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   10 Mayıs 2019 16:38

   Merhaba Seda Hanım,

   Eski veya şifresini unuttuğunuz ask.fm, twitter, YouTube, facebook veya linkedin gibi sosyal medya sitelerindeki hesaplar Google arama motorunda gözükebiliyor. Adınız ve soyadınız yazıldığında gözüken bu hesaplara bağlı olan fotoğrafları yasal işlemlerle kalıcı olarak kaldırabiliriz. Bize ulaşmanız yeterlidir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Hesabımdan resimlerimi silmeme ragmen googlede cikiyor lutfen kaldirilmasini talep ediyorum

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   5 Temmuz 2019 08:48

   Merhaba Yağmur Hanım,

   İnternetten fotoğraf silme işlemi gerçekleştiren bilişim hukuku ekibimize ulaşırsanız Google’daki istemediğiniz görsellerinizin tamamını sildirebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • eski twiitterimi bi sekilde kapattirdim sifresini ve e postasini hatirlamiyordum ve suanki zamanima uygun degildi. ama google aramaya yazinca hala twitter linki ve fotograf cikiyor. bunun kaldirimasini talep ediyorum.

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   25 Temmuz 2019 11:17

   Merhaba Miray Hanım,

   Google’da çıkan twitter profil fotoğrafı şeklindeki görselleri kalıcı olarak hızlıca kaldırabiliriz. Bize linkleri iletmeniz yeterlidir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar Benim Eski Ask.fm ve twitter hesabım var yıllar once acılmıs ve calındı sifresini ve e postasini hatirlamiyordum ve suanki zamanima uygun degil fotoğraflarım ve sorulan sorular hala duruyor . ama google aramaya yazinca hala ask.fm ve twitter linki ve fotograflarım cıkıyor . bunun kaldirimasini talep ediyorum lütfen rica ediyorum yardım edin

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   2 Eylül 2019 07:03

   Merhaba Cansel Hanım,

   Ask.fm ve Twitter’da bulunan fotoğraflarınız istemediğiniz ve özel hayatınızın gizliliğini ihlal eden fotoğraflar olduğu için internetten kaldırılabilmektedir. Kalıcı olarak Google’dan fotoğraf kaldırma işlemi için bize linkleri info@topo.av.tr‘den iletmeniz yol haritası için yeterlidir.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Adım yazılınca fotoğrafın gözükmemesini istiyorum

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   9 Eylül 2019 00:25

   Merhaba Cennet Hanım,

   Adınız Google’a yazıldığında fotoğrafların gözükmesini engelleyebiliriz. Google’dan fotoğraf kaldırma hizmetimizden faydalanmak için bize iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Bir fotoğraf kaldırtmak istiyorum fiyat nedir acaba

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   1 Ekim 2019 08:02

   Merhaba Ziya Bey,

   Fotoğraf kaldırtmak için linki bize iletmeniz gerekmektedir. Ardından uzman ekibimiz değerlendirme sonrası size geri dönüş sağlamaktadır.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Google da twttier ask fm fotoğraflarım çıkıyor ismimi yazınca nasıl kaldırabilirim paralımı?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   18 Kasım 2019 13:32

   Merhaba Sedanur Hanım,

   Google’da bulunan fotoğraflarınızı kaldırma yönünde hukuki işlem yapıp kalıcı ve garantili olarak temizleyebiliriz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhabalar Benim birkaç sosyal medya hesabım var ve butun kullanıcı isimlerim her hesapta aynı instagram kullanıcı adımı yazdığımda eski fotoğraflarım ve sattığım kıyafet fotoğrafları çıkıyor bunun kaldirimasini talep ediyorum lütfen rica ediyorum yardım edin

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   11 Aralık 2019 12:09

   Merhaba Ceren Hanım,

   Instagram sebebiyle Google görsellerde bulunan fotoğrafları kaldırmak için öncelikle rahatsız olduğunuz fotoğrafların linklerini tarafımıza iletmenizi rica ederiz. Google görsellerden fotoğraf kaldırma işlemi ile kalıcı ve garantili olarak yardımcı olabiliriz. 0212 679 32 53

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Google a adımı soyadımı yazdığımda fotoğraflarım çıkıyor kaldırttırmak istiyorum nasıl halledebiliriz?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   16 Şubat 2020 16:00

   Merhaba Zehra Hanım,

   Google görsellerde bulunan ve unutulma hakkı kapsamında silmek istediğiniz fotoğrafları kalıcı olarak silebiliriz. Dilerseniz rahatsız olduğunuz sayfanın linklerini bize gönderebilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • http ://mobile.twitter.com/******* Bu fotoğrafın Google aramasından kaldırmak istiyorum acilen lütfen yardımcı olur musunuz

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   17 Şubat 2020 12:48

   Merhaba Yaprak Hanım,

   Twitter’da bulunan rahatsız edici görseller Google arama motorunda gözükebilmektedir. Bunları kalıcı olarak hızlıca kaldırabilmekteyiz. Uzman ekibimiz sizinle iletişime geçecektir.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü