(0212) 679 32 53

Avukata Danışma Ücreti

Avukata danışma ücreti, avukat ile görüşmek isteyen pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Avukata danışma karşılığında bir ücret ödenmesi ülkemizde henüz pek alışılmış bir durum değildir. Ücretleri ödememek adına kişiler genellikle avukata danışmaktan kaçınmaktadırlar. Halk arasında danışmanın ücretsiz olması gerektiğine dair bir inanış vardır. Ancak böyle düşünen kişilerin atladıkları bir durum var ki; avukatlar yıllar boyunca çok ağır eğitimlerden geçerek bu konuma gelmektedirler. Dolayısıyla danışma karşılığında verilecek ücretin gereksiz bulunması aslında birnevi avukatın emeğini ve bilgisini hiçe saymaktır. Ücret vermekten kaçınmanın sonucunda da kişiler yanlış yollar izlemekte ve telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşamaktadırlar. Dolayısıyla avukata verilecek danışma ücreti fazla olmamakla beraber bundan kaçınılması halinde kişiler çok daha fazla zarara uğrayacaktır diyebiliriz.

 

Danışmanlık ücreti ne kadar ?” sorusu için her ne kadar ülkemizde tartışmalı bir konu olsa da Türkiye Barolar Birliği avukatlardan yana bir tutum sergilemiş olup bu yönde bir ücret tarifesi belirlemiş diyebiliriz. Neticede avukatın sahip olduğu bilgileri ve tecrübeleri paylaşmış bir emek olduğundan dolayı bunun ücrete tabi olması da gayet normal bir durumdur. Ülkemizde her yıl Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi duyurulmaktadır. Bu tarifede gerek davalar gerekse danışma ücretleri hakkında düzenlemeler yer almaktadır. Söz konusu ücretler adından da anlaşılacağı gibi asgari olduğundan dolayı avukat, kendi deneyimi ve uzmanlığına göre ücretlerde artış gerçekleştirebilecektir. Bu duruma herhangi bir şekilde itiraz edilmesi mümkün değildir.

 

Dava ve takiplerin dışında kalan hukuki yardımlarda avukatlara ödenmesi gereken ücretler bu tarifede belirtilmiştir. Buna göre, büroda avukata sözlü danışma ücreti 250 TL’dir. Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma ücreti ise bu yıl için 500 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı şekilde yazılı danışma ücreti de bu miktardadır. Aynı zamanda sözleşme ve benzeri belgelerin düzenlenmesinde de avukata danışılması önemli olduğundan dolayı kişiler bu hususlarda mutlaka hukuki yardım almalıdır. Sözleşme ve benzeri belgelerin hazırlanmasında avukata verilecek olan ücretler değişiklik göstermektedir.

 

Örneğin hazırlanmak istenen bir kira sözleşmesi ise bu durumda 480 TL, ancak eğer miras sözleşmesi ise bu durumda 1.450 TL verilmesi gerekecektir. Dolayısıyla avukata danışma ücretinin değişiklik gösterdiğini söylememiz doğru olacaktır. Ancak sırf avukata danışma ücreti ödememe adına ona başvurmaktan kaçınan kişilerin unutmaması gereken bir durum vardır. Avukata ücret ödememek için kaçınanlar genellikle dava sonunda daha fazla zarara uğramaktadırlar. Bu nedenle her halde avukata danışmak ve doğru bilgiler alabilmek büyük önem taşımaktadır.

 

Avukata Danışmak Gerekli Midir ? Avukata Danışma Ücreti

Avukata danışma ücreti konusu altında değinmemiz gereken bir durum da avukata danışmanın ne anlama geldiğidir. Avukata danışmak, hukuki ihtilafların çözümünde başvurulması gereken ilk yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Avukatlar, gerekli hukuki bilgiye, donanıma ve tecrübeye sahip olduklarından dolayı alanında uzmanlaşmıl kişilerdir diyebiliriz. Hukuk sistemimizin karmaşık bir yapıya sahip olması nedeniyle kişilerin avukata danışmadan ya da kendisine vekalet vermeden hareket etmesi birçok zorlukla karşılaşmalarına neden olacaktır. Bu nedenle avukata danışmak önemlidir.

 

Avukatlar, yalnızca dava yürütme görevine değil; danışmanlık hizmeti verme görevine de sahiptirler. Bu hizmetten faydalanan kişiler akıllarındaki soru işaretlerini tam anlamıyla giderme imkanına sahip olacaklardır. Esasında avukatların üstlenmiş oldukları sorumluluk çok ağırdır. Avukatlar, aldıkları dava ile ilgili mevcut kanunları incelemekte ve bununla beraber önceden verilmiş kararları araştırmaktadırlar. Davayı henüz almamış olsa dahi kendisine danışmanlık hizmeti almak için gelen kişiye karşı da aynı çabayı sarfedecektir. Danışmanlık hizmetinde kişiyi yanlış yönlendirmeyecek; olayın tüm artı ve eksilerini açık bir şekilde kendisine danışanın önüne sunacaktır.

 

İnsanlar genelde bir hukuki problemle karşılaştıkları takdirde avukata danışmaktadırlar. Aslında problemin olmasından önce avukattan yardım alınmış olsa hiç böyle sorunlarla karşılaşılmayacaktır. Örneğin bir kira sözleşmesinin hazırlanmasında, boşanma protokolünün hazırlanmasında ya da kentsel dönüşüm sürecine katılım aşamalarında bir avukata danışılması ve onun talimatları ile doğru ve eksiksiz bir şekilde ilerlenmiş olması en doğrusudur. Ancak bu aşamalarda avukata genellikle danışılmamakta ve neticede büyük hukuki problemler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda hem avukatın işi zorlaşmakta hem de kişilerin menfaatleriyle hakları zedelenmektedir. Bu nedenle avukata danışma ücreti kişileri gözünde büyütülmemeli ve ihtiyaç duyulan her zaman alanına uzman kişilere başvurulmalıdır.

 

Neden Avukat Tutmalıyız ? Avukat Tutmanın Önemi

Avukata danışma ücreti başlığı altında aynı zamanda neden avukat tutmamız gerektiğine de değinmeliyiz. Öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki yasalar aslında karmaşıktır. Hukukla ilgilenen birisi ya da avukat olunulmadığı takdirde mevzuatları ve gelişmeleri takip etmemiz mümkün değildir. Kişiler genellikle avukata danışma ücreti ya da vekalet ücreti vermekten kaçınmaktadırlar. Ancak aslında bu şekilde yapılan işlemler onlara daha pahalıya mal olmaktadır. İzlenen yanlış prosedürler nedeniyle kişiler çok daha fazla harcama yapmaktadırlar. Aynı zamanda avukat olmadan bir dava açmak, büyük ihtimalle o davanın kaybedilmesine neden olacaktır. Çünkü avukat tarafından davada temsil edilmek ve kanunun tüm imkanlarını kullanarak savunulmak her zaman için daha etkili olacaktır.

 

Avukat Tutmanın Önemi – Hukuki Bilgiler

 

Avukat, karşısına gelen problemin ne olduğunu hızlı bir şekilde tespit edecek ve müvekkilini bu konuda aydınlatacak olan kişidir. Aynı zamanda hukukumuzda evrak ve dökümanların hazırlanması da önemlidir. Avukat, konuyla ilgili olan evrak ve dökümanları eksiksiz ve hızlı bir şekilde hazırlayacak ve ilgili merciilere iletecektir. Böylelikle evrak ve dökümanların eksik ya da yanlış hazırlanması sebebiyle ortaya problem çıkma ihtimali sıfıra indirilmiş olacaktır. Aynı zamanda avukata danışılması ile birlikte küçük problemlerin önüne geçilmesi de mümkün hale gelecektir. Bu nedenle avukata danışma ücreti ve vekaletname ücreti vermemek adına kişiler, kendi başlarına hareket etmemeli ve mutlaka konuyla alaklı uzman bir avukata başvurmalıdırlar.

 

İyi Bir Avukat Nasıl Olmalıdır ? Başarılı Avukatların Özellikleri

Avukata danışma ücretinin tarifede belirlendiğini ve bunun asgari ücret olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla alanında başarıya sahip olan avukatlar bu ücreti arttırabileceklerdir. Başarılı avukat, hukuki problemi ve çözümü hemen tespit edebilen, gelişmelere açık, mevzuatlara hakim ve iletişim yeteneği yüksek olan avukattır. Avukatların uzlaşmacı olması da başarılı olmaları için aranan özellikler arasında yer almaktadır.

 

İyi Avukat Özellikleri

 

Bir avukat ancak sabır ve titizlikle çalıştığı takdirde alanında başarıya ulaşacak ve herkes tarafından ilk akla gelen kişi halini alacaktır. Aynı zamanda avukatın sabırlı olması da çok önemlidir. Çünkü hukuki süreçler genellikle uzun olduğundan dolayı her aşamada sabır, önemlidir. Yazma kabiliyeti yüksek ve insanlarla iletişimi en iyi avukatların başarılı olmasının önünde hiçbir engel yoktur. Bu nedenle avukat seçerken mutlaka belli bir deneyime sahip, uzman kişilere başvurulması önemlidir.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply