(0212) 679 32 53

İcra Avukatı

İcra mahkemeleri, borçluların borca ve imzaya itirazları ile alacaklı ve borçlunun icra müdürlüğünün işlemlerine ilişkin şikâyetlerini incelemekle görevli mahkemelerdir. Bu davalara bakmakla sorumlu olan avukatlara da icra avukatı denir. İddialar daima yazılı delil ile kanıtlanır. Yazılı delili yok ise genel mahkemeye başvurmanız gerekir. İcra takibi, alacaklının borçlu bulunanda alacağını almak üzere, icra müdürlüğünde başvurarak başlattığı işlemlerin hukuki adına denir. İcra emri gönderilme emri, icra takibi başvurusundan sonra gönderilir. Bu belge, sizin yasal haklarınızı kullanmanıza yönelik verilen süre içindir. Eğer borcunuz yoksa ya da borç miktarı doğru belirlenmemişse veya önceden ödediğiniz borç tekrar isteniyorsa yasal haklarınızı kullanarak bu işlemi ve takibini durdurabilirsiniz. Elinizde bulunan belge ve ödemeler yazılı delili olarak kabul edilmektedirler. İcra avukatı, icra mahkemelerince görevlendirilerek haciz işlemini gerçekleştiren avukatlardır. Haciz işi, borçlunun mal ve haklarına icra müdürlüğü aracılığı ile el konulması demektir.

 

Haciz, icra işlemlerinin tümünü kapsayacak şekilde kullanılmakta ise de haciz icra takibi işlemlerinin bir aşamasından ibarettir. İcra işlemleri, icra emri ile başlatılır. İcra müdürlüğü tarafından düzenlenerek borçluya gönderilen bu belgelerde bulunan bilgiler; alacaklının adı, adresi, borçlunun adı, adresi, borç miktarı, işleyecek faiz oranı, faiz başlangıç tarihi gibi bilgiler yazmaktadır. Ve bu belge haciz emri şeklinde gelir. Baktığınız belgede yanlışlık var ise itirazda bulunabilir ve işlemleri durdurabilirsiniz. Danışacağınız bir icra avukatı, size belgeyi okuyarak yapmanız gerekenleri bildirir. Gelen belge, ödeme ve icra emri mal ve haklarınızın haciz edilmesinden önceki son aşama olabilir. Bu belgeleri dikkatle okumanız gerekmektedir. Belgenin alt kısımlarında yapmanız gerekenler ve yasal haklarınız yazılıdır. Bu haklarınızı tamamen kullanınız. Ödeme- icra emrinde yazılı belge, anlaşılması zor ve karmaşık geliyorsa hukuki yardım almanız gerekir.

Alacak Tahsili Nasıl Yapılır?

Alacaklının, borcu olan kişinin borcunu ödeme yapmadığında yasal süreç başlatarak işlem yapmasına alacak tahsili denir. Alacaklı kişinin elinde delil değerinde yasal bir belge bulunması zorunludur. Aksi takdirde, senet, sözleşme vs. gibi belgeler yoksa yasal süreç başlatılamaz. Sadece yasal yollardan dava açılabilir. İcra avukatı, özellikle ticari şirketlerde alacak, verecek konuları çok fazlaca yer alacağından bu konuyla ilgili bir birim açılabilir. Fakat bu fazla maliyet ve donanım gerektirdiği için pek tercih edilmez. Alacak tahsilatı konusunda yöntemler vardır. Büyük şirketler, borç vererek ve daha sonrasında bunları hızlıca nakit paraya çevirerek iş yaparlar ve alacak tahsili buralarda çok fazlaca önemlidir. Hukuki sürecin sorunlarıyla karşılaşmamak için alacak tahsili konusunda pratik yöntemlerin üretilmesi işleri kolaylaştıracaktır.

Haciz İşlemi

İcra memurunun gözetiminde alacağın tahsili için yetecek miktarda eşyanın tespit edilerek haciz tutanağına yazılması işlemine denir. Borçlunun borcunu ödememesi durumunda, alacaklının gerçek delil niteliğinde olan belgelerle, malına yasalar aracılığıyla el koyması işlemine denir. Alacaklının talebinde eşyalar alınarak yediemin depolarına götürülebilir veya size yediemin olarak bırakılabilir. Haciz işlemlerinde alacaklı veya vekili isterse hazır bulunabilir. İşlem sırasında icra memuru beyan ve taleplerinizi haciz zaptına yazmakla yükümlüdür. İcra avukatı tarafından başlatılan işlemler için haciz tutanağını dikkatle okuyun, okumadan imzalamayınız. Talepleriniz yazılmadıysa, hususu yazarak zaptı imzalayabilirsiniz. Aksi durumda da imzalamaktan çekinebilirsiniz. Haciz işleminde, kanuna aykırılık söz konusu ise icra mahkemesine şikâyet davası açabilirsiniz. Açılan bu dava süreye tabi değildir. Haciz işlemlerinden, kural olarak borçlu sorumlu tutulur. Takibi başlatan alacaklı işlemlerde, önce masrafları öder, daha sonra esas alacaklı birlikte borçludan tahsil eder. İcra avukatı

 

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşın, herkes bilgilensin:
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

18 Responses

 1. Polat K.

  senetle satış yapılan bir avm den telefon aldım ama sonradan baktığımda piyasanın çok üstünde olduğunu gördüm bende iade etmek istedim. avm sahibi almak istemedi bende senetlerini ödemedim bu yüzden icraya vermek istiyor buna önlem almam lazım yardım edermisiniz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, gabin hükümlerinden yararlanarak sözleşmedeki orantısızlığı giderebilme ihtimaliniz var. Ama bunun için bir icra avukatından yardım almanız sizin lehinize sonuç doğuracaktır. Saygılarımla

 2. muharrem a.

  geçen yıl dükkanımda alışveriş yapan bir tanıdığım sürekli oyaladı beni ve senetlerini ödemiyor aslında icraya vermek istemiyorum ama hergün borcunu görmezden gelmesi zoruma gidiyor evine icra getirtsem icra malları banamı kalıyor acaba?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhaba,

   Alacağınız için kambiyo senetlerine dayalı ilamsız icra takibi başlatmalısınız. Bunun sonucunda takip kesinleştiğinde mallarına haciz yapabilirsiniz.

   Saygılarımla

 3. Hilal K.

  Haciz işleminde, kanuna aykırılık söz konusu ise icra mahkemesine şikâyet davası açabiliyormiyiz avukat bey?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, haciz işleminin yasaya aykırı olmasından dolayı şikâyetinizi icra mahkemesine yapabilirsiniz. Çoğu durumlarda şikâyet sürelidir. Buna dikkat etmek gerekir. Bir avukattan hukuki destek almanız size fayda sağlayacaktır. Saygılarımla

 4. Okan G.

  aldığım çek karşılıksız çıktı, karşı tarafın avukatı mağduriyetimin giderileceğini temin etti ama ticaretimi çok etkiledi yinede dava etmek için ne yapmam gerek?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, dava açmak için uzman bir avukattan hukuki destek almanız gerekir. Dava sürecinin sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Saygılarımızla

 5. Burhan K.

  kuzenimin bana yüklü miktarda borcu var ama yıllardır ödemiyor. ikimizde ticaret ile uğraşıyoruz beni baya mağdur etti borcununu ödeyememesi, icraya versem mahkeme ne zaman sonuçlanır?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, borçlu hakkında icra takibi başlatarak alacağınızı faiziyle birlikte geri alabilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek alarak sürecin sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Saygılarımızla

 6. Seyhan I.

  geçen yıl mahkemem vardı ve sonuçlandı, mahkeme kararıyla evime haciz gelecekmiş bunu önleyebilirmiyim?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, eğer söz konusu borcunuzu öderseniz haczi durdurabilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek almanız sizin lehinize olacaktır. Saygılarımızla

 7. Ayhan P.

  1 hafta önce icra memurları gelip evimde ne var ne yoksa aldı götürdü, borcumu kredi çekip kapattım ama eşyalarımı geri almak istiyorum?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, borcunuzu ödediğiniz icra müdürlüğünden gerekli detaylı bilgileri alabilirsiniz. Saygılarımızla

 8. Furkan N.

  bir borç olayı yüzünden bir aileyi mahkemeye verdim ve icra kararı çıktı, ailenin durumu gerçekten kötüymüş buna inandım ve icrayı iptal edebilirmiyim?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, icra müdürlüğüne giderek alacağınızdan feragat ettiğinizi belirtmelisiniz. Saygılarımızla

 9. Deniz C.

  02.12.2016 tarihinde yüklü miktarda satışını yaptığım firmanın çeki karşılıksız çıktı ve beni iflas konumuna getirdi acil tazminat davası açmak istiyorum lütfen geri dönüş yaparmısınız?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır. Bize ulaşmak için internet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numarayı arayabilirsiniz. Saygılarımızla

Leave a Reply