Sahte Hesap Kapatma – Facebook & Instagram & Twitter

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. Sahte Hesap Kapatma – Facebook & Instagram & Twitter
Sahte Hesap Kapattırma

Sahte hesap kapatma Facebook, Twitter ve instagram’da sahte hesap kapatma  bu platformalarda adımıza açılmış fake hesap kapatma isteğimiz oluşmuştur. Bilindiği üzere internet alemi denen sanal dünyada insanlar sosyal paylaşımlarını devam ettirerek, ağlarını ve ulaşımlarını genişletirler. İnsanoğlu çoğu zaman yan sanayi gibi çalışan düşünceleriyle hep yan bir seçenek oluşturmayı isterler. Bunun altında psikolojik nedenlerde olduğu araştırılan söz konusu olaylarda sahte hesap açmanın toplumsal bir inceleme gerektirdiği kimileri tarafından önerilmiştir. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden açılıp düzenlenen profiller arasında sahte olanlarını da zaman zaman görmekteyiz.

Yazının başındaki önerimiz özellikle çocuklar ve gençler için, tanımadığınız insanları çevrelerinize dahil etmeyiniz ve arkadaşlık taleplerini kabul etmeyiniz. Eskiden şeker kandırmacaları varken, günümüz teknoloji ve sanal sayfa yaşantıları sayesinde sahtecilikte sanal boyuta geçmiştir. Bireyler bazen başka isimlerle sayfalar açtığı gibi bazen de tanıdıkları kişilerin hesaplarını ele geçirebilir. Facebook, Google Plus, Twitter, Instagram, bunlar gibi kişisel profil oluşturulan sayfalarda güvenlik seçeneklerini artırıp, şifrenizi kimseyle paylaşmayınız ve sahte hesap kapatma bilgi sayfalarını inceleyiniz.

Sosyal kimlik haline gelen paylaşım siteleri profilleri belki zamanla resmi kimlikler haline de gelebilir. Tıpkı malvarlıkları için çıkarılan yasa örneğindeki gibi bir kişi üzerine bir araç ya da bir ev kaydedebilir yasasında olduğu gibi. Diğer ekstralar için vergi farklılıkları uygulamasında örneklendiği gibi kişilerin profilleri resmi nitelikte olursa, sahte hesaplar açılmaz. Böylelikle sanal terör de engellenmiş, çocuk pornosu gibi yahut dolandırıcılık gibi yahut insanları kandırarak onların duygularını kullanan ve maddi kazanım elde etmeye çalışan kötü niyetli insanlardan arındırılmış olur.

Instagram’da Sahte Hesap Kapatma

Özelliklede son zamanlarda instagram’da sahte hesap kapatma işlemleri revaçta. Profilleri açık olan kişilerin resimlerine kolayca sızan şahıslar. Resimlerinizi ve kişisel bilgilerinizi kullanarak, insanları dolandırmaya,kandırmaya, şantaj yapmaya kadar ilerliyorlar. Sadece şahıs profilleri değil ticari profilleri de kopyalayarak, alışveriş yapmak isteyen insanlara beğendikleri ürünleri yollayacaklarını vaad ederek banka hesap numaralarına ürün bedelinin ücretini yollatıp karşı tarafı dolandırıyor.

Yapmanız gerekenler ayrıntılı olarak anlatılır. Şifre kırıcı programlar ve bu işi para karşılığında yapan kişiler yüzünden ele geçirilen sayfanın sahte olduğunu fark ettiyseniz, hızlıca bu hesapları kapatmanız gerekir, kullandığınız platform üzerinden bu hesapları şikayet ederek sahte hesap kapatma işlemini başlatmış olursunuz. Bulunan sosyal paylaşım sitesinde genellikle topluluk sayfaları üzerinden siyasi ve ahlaki boyutları aşan veya kişisel haklara, toplumsal değerlere hakaret, küfür vs. gibi paylaşımlar yapan kişi görüntüleri sahte hesaplar tarafından yapılmaktadır. Fake hesap kapatma işlemini eğer bilişim avukatı makalemizi okuyunuz.  Eğer adınıza açılan hesapların kim tarafından açıldığını biliyorsanız bilişim suçları cezaları yazımızı okuyarak bu kişilere ne gibi yaptırımlar uygulanabileceği hakkında fikriniz oluşabilir.

Sahte Hesap Kapattırmanın Hukuki Durumu

Sahte hesap kapatma davalarında, başka birinin hayatıyla ilgili sahtecilik yapan, onun resimlerini yahut kişisel paylaşımları izinsiz kullanan kişi ya da kişilere Türk Ceza Kanunu’nun çeşitli maddelerine göre, ayrıntılı olarak incelenip yapılan suça göre hapis ve para cezası uygulanır. Hukuka intikal etmiş sahte hesaplarda, hayatta olan bir kişinin adına düzenlenen sayfa ya da ölen bir kişinin adına hakaret amaçlı açılan sahte hesaplarda dava sonucunda hapis cezası ve para cezası uygulanmıştır.

İnternetin ve sosyal ağların kullanıcı sayılarının her geçen gün artmasıyla beraber bu durum, feyk hesap kapatma vakalarında da artışa neden olmaktadır. Hem internet hem de sosyal medya hesaplarının hemen hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Kimilerinin bir, kimilerinin ise birden fazla sosyal medya sitelerinde üyelikleri bulunmaktadır. Durum böyle olunca da bundan faydalanmak isteyen kötü niyetli kimselerin ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelmiştir.

Sosyal medya sitelerinin kullanıcı sayısı yalnızca ülkemizde değil; dünya çapında artmaktadır. Özellikle Facebook, Twitter ve Instagram en popüler sosyal medya siteleri arasında yer almaktadırlar. Sosyal ağlar sayesinde kişiler, görüşlerini, fotoğraflarını ve videolarını hızlıca ve özgür bir şekilde geniş kitlelere ulaştırabilmektedirler. Durumun böyle olması sahte sosyal medya hesaplarının daha tehlikeli hale gelmesine neden olmaktadır.

Sahte sosyal medya hesapları sebebiyle kişilerin maddi ve manevi zararlara uğraması çok daha olası hale gelmiştir. Bu durum karşısında yapılması gereken ilk işlem ise feyk hesap kapattırmadır. Böylece maddi ya da manevi zarara uğranılmasına sebebiyet veren eylem durdurulmuş olacaktır. Ancak bu hesapları kapatmak geçici bir tedbirdir. Kötü niyetli kişi istediği takdirde yeniden sahte bir sosyal medya hesabı oluşturabilir ve kişilere rahatsızlık verebilir. Bu nedenle de eğer açılan çakma hesaplardan bir kimseye karşı hakaret, tehdit, dolandırıcılık vs suç işleniyorsa aynı zamanda bunun cezalandırılabilmesi adına mutlaka hukuki işlem başlatılmalı ve faillerin bulunması için eldeki mevcut delillerin mahkemeye sunulması gerekmektedir.

Sahte Hesap Kapatma İşlemini Nasıl Yaparım?

Sosyal medya ağlarında “şikayet et” ve “engelle” butonları bulunmasına rağmen bunların kullanılması çoğu zaman yetersiz kalmakta ya da sürecin çok uzun bir zaman diliminde sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bu hesaplar için hukuki yollara başvurulması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiler her ne kadar yeteri kadar önemeseme de sahte sosyal hesapları hiç umulmadık problemlere neden olabilir. Bu nedenle sosyal medya sitesi üzerinden konuşulan kişinin ya da bir şekilde zarara uğranılmasına sebebiyet veren kişinin kötü niyetli olduğunun anlaşılması durumunda sahte hesap kapatma işlemi yapılmalı ve eğer bir suç işlenmişse buna karşı da hukuki süreç başlatılmalıdır. Tüm bunların nasıl yapılacağına dair soru işaretlerinin giderilmesi adına ise alanında uzman bir bilişim avukatına danışılması her zaman için faydalı olacaktır

Sahte Sosyal Medya Hesaplarının Hukuki Niteliği

Farklı çıkarlar göz önünde bulundurularak açılan sahte sosyal medya hesapları çoğu zaman kişileri zor duruma sokmaktadırlar. Kişilerin yaşadıkları mağduriyetin giderilebilmesi ve bu tip olayların önüne geçilebilmesi adına konu yargıya taşınmıştır. Bu konu üzerine Ceza Genel Kurulu bir karar vermiştir. Bu kararla birlikte 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanun ile internet ortamında suçun mağduru haline gelen kimselerin izleyeceği hukuki yollar ortaya konmuştur.

5651 sayılı Kanun’un 9.maddesine göre internet ortamında yer alan bir içerik sebebiyle hakları ihlal edilen kimseler önce içerik sağlayıcısına; ulaşılamadığı takdirde ise yer sağlayıcısına ulaşarak söz konusu içeriğin kaldırılması için talepte bulunabileceklerdir. Mağdurun bu talebine karşılık herhangi bir işlem gerçekleştirilmediği takdirde talep reddedilmiş sayılacaktır. Bu durumda 15 gün içerisinde kişi, Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak hem içeriğin yayından kaldırılması için hem de hazırlamış olduğu cevabın yayınlanması için talepte bulunma hakkına sahip olacaktır. 5651 sayılı Kanun ile gerçekleştirilen düzenlemelerin yanı sıra sahte hesaplar üzerinden dolandırıcılık, hakaret ya da tehdit suçuna maruz kalan kimseler bakımından da TCK’da hükümler yer almaktadır.

Bu durumlarla karşılaşılması halinde mağdurların yapması gereken ilk işlem, hukuki süreci başlatabilmek adına bir avukat ile iletişime geçmektir. Sahte hesap kapattırma, dolandırıcılık ya da hakaret suçunun önlenebilmesi adına kesin bir çözüm değildir. Özellikle internet ortamında gerçekleştirilen dolandırıcılık suçunun tam anlamıyla çözülebilmesi için faillerin yakalanması büyük önem taşımaktadır. İnternet ortamında işlenen suçlar bakımından zaman büyük önem taşır. Çünkü zaman geçtikçe faillerin yakalanması o kadar güçleşecektir. Bu nedenle internet ortamında işlenen bir suçun mağduru olan kimseler hem hesabı kullananlar hem de faillerin cezalandırılması adına ilgili merciilerle iletişim kurmalıdırlar.

Twitter, Facebook, Instagram gibi Sahte Hesaplarla Neler Yapılabilir?

Twitter, Facebook ve Instagram’da sahte hesap kapatma konusunda sahte sosyal medya profillerinin tehlike arz ettiğini ya da bir suçun işlenmesinde araç olarak kullanılabilecekleri belirttik. Ancak bu hesaplarla neler yapılabileceğinden tam anlamıyla söz etmedik. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu hesapları kullanmak her zaman için belirtmiş olduğumuz kadar tehlikeli amaçlar içermemektedir. Bazen eski sevgiliyi takip etmek ya da istemediği kişilerden gizlenme olanağı bulmak adına kişiler sahte sosyal medya hesapları açmaktadırlar. Ancak bunun yanı pek çok kişi de bu hesaplar sebebiyle dolandırıcılık suçunun mağduru olmuşlardır. Kişiler gerçek kimliklerini çok iyi bir şekilde gizleyebildiklerinden dolayı dolandırıcılık suçunun işlenmesi daha kolay hale gelmiştir. Aynı zamanda sanal ortamda kişileri taciz etme, hakarette bulunma ya da tehdit etme gibi nedenlerle de sahte sosyal medya hesapları kullanılmaktadır.

Sahte sosyal medya profillerinin oluşturulmasının nedenlerinden birisi de intikam alma duygusudur. Bazen kişiler, birbirlerinden intikam alabilmek adına ellerinde bulunan müstehcen görüntüleri paylaşmakta ve karşı tarafı mağdur etmektedirler. Onur ve gurur zedeleyici paylaşımlarda bulunmak, bir marka ya da firmayı karalamak, kötülemek adına da sosyal medya siteleri başvurulan ilk yollar arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca da Twitter, Facebook ve Instagram’da sahte hesap kapatma işleminin her geçen gün önemi artmaktadır. Her ne kadar belirtilen olayların önüne geçilebilmesi adına kesin bir çözüm olmasa da bu şekilde kişilerin maddi ve manevi zarara uğramasının bir nebze de olsa önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bu konuyla ilgili ilerleyen günlerde daha sıkı hukuki koruma ve tedbirler elbette ki alınacaktır. Çünkü gelişen ve değişen çağ sebebiyle suçların işlenme şekilleri de farklılaşmaktadır. Bu durum neticesinde de yeni düzenlemelere gidilmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Sahte Hesapların Kapatılmasında Bilişim Avukatının Önemi

Sahte hesap kapatma denildiği zaman akla gelen sorulardan birisi, bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğidir. Neticede hemen hemen herkes sanal alemde aktif olarak rol almakla beraber hukuka aykırı bir durumla karşıladıkları zaman ne yapacaklarını bilmemektedirler. Bizim tavsiyemiz, böyle durumlar karşısında bilişim hukuku alanında uzman bir avukata başvurulması ve onun talimatları doğrultusunda hareket edilmesidir. Böylelikle olası hak ve menfaat kayıplarının önüne geçilmesi sağlanacaktır.

Alanında uzman bilişim avukatı hem ilgili mevzuatlara hem de bilişim sistemlerine hakim olduğundan dolayı gerek sorunun tespitinde gerekse çözümünde hızlı ve hukuki prosedürlere uygun bir şekilde hareket edecektir. Sosyal medya hesaplarının yabancı ülke merkezli olmasından dolayı çoğu zaman sahte hesap kapattırma işlemi sanıldığından karmaşık hale gelmektedir. Kaybedilen zaman, zarara uğrayan kişilerin aleyhine bir durum olduğundan bilişim avukatı hızlı hareket edecek ve zararın en aza indirgenmesi için çabalayacaktır. Bu nedenle gerek sosyal medyada gerekse internet ortamındaki diğer sitelerde kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünenler mutlaka bir bilişim avukatıyla iletişime geçmelidirler.

Adınıza Açılan Sahte Hesapları Kapattırarak Online Ortamdaki İtibarınızı Koruyun

Siber temizlik ya da sanal temizlik yapılabilmesi için sizlerin de hassas davranması ve sahte hesap kapatma konusunda dikkatli davranarak öneride bulunmanızı tavsiye ederiz. Çocuklarında okuma yazma öğrendikleri anda bir sayfa açtıkları ya da anne-babalarının çocukları adına düzenlediği sayfalar hatta abartılarak doğacak olan çocuklarına açtıkları sayfaların güvenliği ve temiz nesiller için sahte hesaplardan arındırılması gereklidir. Bireyler kadar sosyal paylaşım sitelerine asıl görev düşmektedir. Takipçi artırma programları ve kişilerin bu tür takıntıları yüzünden milyonlarca hesap açılmıştır.

Psikolojik bir sorun haline gelen takipçi meselesindeki gibi sosyal ve psikolojik açıdan sağlıklı bireyler için, sapıklıklardan arındırılmış sanal dünya adına sahte hesap kapatma talebinde bulunurken, doğru açıklamayı yapmayı unutmayınız. Bazı paylaşım siteleri aktif kullanıcı sayısını çok göstermek için sahte profillere ses çıkarmasa da, devletler için önemli bir konudur. Sosyal ağlar sayesinde kolaylıkla tespit edilecek çakma hesap kullanan kişiler istihbarat ve adli konularda da size büyük adımlar attıracaktır. İnternet ortamında itibarınızı korumak ve kuvvetlendirmek için online itibar yönetimi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yayım tarihi: 14 Kas 2015