4.8
(11)

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Bilişim Avukatı Nedir?

Bilişim avukatı terimi aslen 2000’li yıllardan sonra ortaya çıkmıştır. Çünkü internet ve teknoloji son 20. yüzyılda hızla gelişmiştir. Neredeyse herkesin aktif olarak kullandığı internetin gelişme göstermesiyle birlikte yararları ve zararları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bilindiği üzere internet bilgiye ulaşımın en kolay yolu ve kaynağıdır. Ancak her zaman yararlı bir şekilde kullanılmamaktadır. Özellikle internet üzerinden takip ve tespit edilmenin gerçek hayata oranla daha zor olması internet üzerinden işlenen bilişim suçların sayısını artırmıştır. Bu durumda bilişim avukatına olan ihtiyaçta artmıştır.

Bu bilgiler ışığında internet ve bilişim sistemlerinin kullanılmasından doğan hukuki uyuşmazlıkların çözümünde rol oynayan avukatları bilişim avukatı, bilişim suçları avukatı, bilişim hukuku uzmanı ya da siber suçlar avukatı olarak tanımlamak mümkündür.

Bilişim Avukatı Ne İş Yapar?

Bilişim avukatı, bilişim sistemlerinin kullanılmasıyla işlenen suçlara veya bilişim sistemleri ile ilgili doğan hukuki uyuşmazlıklara bakar. Bilişim suçlarına bakan avukatlar çoğunlukla internetten içerik kaldırma, müstehcenlik suçu, şantaj suçu, tehdit suçu, internet üzerinden dolandırıcılık, bilişim sistemine girme gibi suçlarla karşılaşmaktadır.

Bilişim Avukatı Ne İş Yapar? Başlıca Hizmetler Nelerdir?

 • Online itibar yönetimi
 • İnternetten içerik kaldırma
 • İnternetten yalan haber kaldırma
 • Sahte sosyal medya hesabı kapattırma

İşlemleri bilişim hukuku avukatının çalışma alanına girmektedir. Youtube’dan video kaldırma, Google arama sonuçlarının silinmesi, telif hakkı korunması, telif hakkının ihlali halinde yürütülmesi gereken hukuki işlemler, e-ticaret sözleşmelerinin, mesafeli satış sözleşmesi hazırlanması işlemlerinde de bilişim avukatları önemli bir rol oynamaktadır.

Sayılan bu işlemler haricinde bilişim avukatları yer, içerik ve erişim sağlayıcılarının hukuki danışmanlığı ile temsilini sağlamaktadır. Bilişim avukatı ne iş yapar? Sorusunun cevabı sınırlı sayıda olmadığı için internet ve bilişim sistemlerinde ortaya çıkan veya çıkabilecek olan tüm hukuki uyuşmazlıklarla ilgilenen avukat demek doğru olacaktır.

Bilişim Avukatının Bilişim Suçları Alanındaki Çalışmaları

Bilişim suçlarına bakan avukatlar TCK’da Bilişim Alanında Suçlar başlığı altında düzenlenen suçlar ile ilgili çalışmaktadır. Bahse konu olan bilişim suçları:

 • Bilişim sistemine girme (m.243)
 • Bilişim sistemlerini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme (m.244)
 • Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması (m.245)
 • Yasak cihaz veya program kullanılmasıdır. (m.245/A) Sayılan bu suçlar haricinde TCK çerçevesinde düzenlenen herhangi bir suçun bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenmesi bilişim hukukunun alanına girmektedir.

Bilişim suçları yukarıda bahsedilenlerle sınırlı olmayıp bazı suçların bilişim sistemleri aracılığıyla işlenebilmesi sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Böylelikle bu alanda uzmanlaşmış avukatların tüm bilişim suçlarıyla ilgili yaptığı çalışmalar göz önüne alınabilmektedir. Bu nedenle en iyi bilişim avukatı ile çalışmak mağduriyetleri engelleyebilecektir.

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Bilişim Suçlarında En İyi Bilişim Avukatı ile Çalışmak Neden Önemlidir?

Bilişim suçlarında uzman avukat ile çalışmam gerekir mi? Sorusunun cevabını bir üst paragrafta değinmiştik. Şimdi ise bilişim suçlarında en iyi bilişim avukatı ile çalışmanın önemine değineceğiz.

Suçun işlenmesinin ardından internette yayılma hızı ile açıklamak mümkündür. Örneğin bir kimse hakkında yapılan yalan haberin yayınlandığı dakikada binlerce paylaşım alması, bu haber üzerine kişiye hakaret içerikli mesajların gitmesi, ifade özgürlüğü sınırlarını aşan yorumlarda bulunulması, hakaret veya iftira nitelikli paylaşımların yapılması bu kimsenin kişilik haklarını ihlal edecektir.

Bir başka örnekte kişi eski sevgilisi ile barışmak için müstehcen görüntülerini yayınlamakla tehdit edebilir. Bu tehdide karşılık alamadığında video ve fotoğrafları yayınlaması halinde internet ortamında hızla yayılacaktır.

Özel hayatın gizliliğini ihlal eden, kişinin online itibarını zedeleyen bu suçun işlenmesi halinde mağdur en iyi bilişim avukatı ile çalışmak isteyecektir. Zira en iyi bilişim suçları avukatı hızla görüntünün kaldırılması, görüntüye erişimin engellenmesini, sorumluların yakalanması ve cezalandırılması için gerekli işlemlerin tamamlanmasını sağlayacaktır. Bilişim suçlarında uzman avukat bu işlemlerin yanında kişinin online itibarını korumaya yönelik işlemleri de gerçekleştirecektir.

Bilişim Avukatı İstanbul

Bilişim avukatları İstanbul ilinin büyük olmasından ötürü en çok burada bulunmaktadır. Fakat Ankara, Bursa, İzmir gibi diğer kalabalık illerde de faaliyet göstermektedir.

İstanbul ülkemizin diğer illerinden farklı olarak bilişim suçlarının en yoğun şekilde işlendiği il olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebepleri İstanbul’un dünyaca bilinen bir şehir ve ülkemizin en kalabalık şehri olmasıdır.

Topo Hukuk Bürosu olarak bilişim hukukunda müvekkillerimizin ikamet ettiği konuma bakmadan mağduriyetlerine gidermek için, bilişim avukatları ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye ve dünya çapında en iyi hizmeti sunmaktadır.

Bilişim Hukukunda Ücretler Bilişim Avukatı Ücretleri Nelerdir?

Bilişim avukatı ücretleri, ceza avukatı ücretlendirmesine tabidir. Bunun sebebi ise bilişim avukatlarının, bilişim suçları ile ilgilenmesi ve TCK’da belirlenen bu suçlardan dolayı çıkan uyuşmazlıklara bakmasıdır. Ceza avukatının ücretleri hakkında da bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Bilişim Avukatına Soru Sormak

Bilindiği üzere bilişim hukuku internet teknolojilerinin gelişme göstermesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Bu alanda ülkemizde halen yeterli mevzuat bulunmamaktadır. Bilişim avukatı ise bilişim hukuku alanında kendini geliştirmiş, ilgili mevzuata hakim, bilişim alanındaki gelişmeleri hukuki anlamda takip eden avukatlardır.

Hal böyle olduğundan her avukat bilişim hukukunun alanına giren davalarda rol oynayamayacaktır. Bununla birlikte birey veya kurumlar dava açmak veya bilişim ile ilgili hukuki uyuşmazlıklarını çözmek istediklerinde, bilişim sistemlerinden doğan hukuki uyuşmazlıklarında ne yapacaklarını kestirememektedir. Bilişim avukatına soru sormak tam da bu sebeplerle ihtiyaç halini almaktadır. Uzman bir bilişim suçları avukatı sizleri yaşadığınız olaya göre bilgilendirecek ve izlemeniz gereken yasal yollardan bahsedecektir.

Bilişim hukuku alanında soru sormak istiyorsanız, hukuk büromuzun bilişim avukatı departmanı avukata soru sor sayfasında soracağınız soruları cevaplayacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2015

Son Güncellenme Tarihi: 19.12.2020

Aşağıdaki sıkça sorulan soruları inceleyebilir, kafanıza takılan diğer soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden bilişim avukatı ile çalışmalıyım?

4.8
(11)

Sürekli gelişen internet ve teknoloji dünyasında yeniliklere ayak uydurmak hukuk kuralları tarafında da kolay değildir. Kimi uyuşmazlıklar için yasal mevzuat bile bulunmayan bilişim hukuku davalarında yıllarını bu tür davalara harcamış ve mevzuata hakim bilişim avukatlarına teslim etmek en doğru hareket olacaktır.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 4.8 / 5. Oy sayısı: 11

Henüz oylama yapılmadı

Bilişim avukatı hangi alanlarda çalışır?

4.8
(11)

Yapay zeka, makine öğrenmesi, derin öğrenme, bilişim suçları, girişimcilik hukuku gibi alanlarla sınırlı olmamak kaydıyla bilişim alanındaki tüm uyuşmazlıklar üzerinde çalışır.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 4.8 / 5. Oy sayısı: 11

Henüz oylama yapılmadı

Bilişim suçları avukat ücretleri nelerdir?

4.8
(11)

Bilişim suçu avukatları için belirlenen net bir ücret kuralı bulunmamaktadır. Bu konuda 2021 yılı için yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi incelenebilir.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 4.8 / 5. Oy sayısı: 11

Henüz oylama yapılmadı

En iyi bilişim avukatları İstanbul'da mı?

4.8
(11)

Avukatlar Türkiye’nin tüm illerindeki barolarda görev yapmaktadır. Ancak bilişim hukuku konusunda tecrübeli ve uzman avukatlar daha çok İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde bulunabilmektedir.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 4.8 / 5. Oy sayısı: 11

Henüz oylama yapılmadı

Bilişim hukuku avukatı nasıl olunur?

4.8
(11)

Öncelikle bilişim ve teknolojiye meraklı, her yeni gelişmeyi bu meraktan kaynaklı inceleyen bir yapıda olmak gerekir. Ardından mesleki eğitimin tamamlanması adına mümkünse Yüksek lisans ve doktora eğitimi alınmalıdır. Bilişim hukuku konusunda hukukçular tarafından yazılmış kitapları okumak ve yazılım dillerine hakim olmak adına eğitimler almak faydalı olabilmektedir.

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 4.8 / 5. Oy sayısı: 11

Henüz oylama yapılmadı

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 4.8 / 5. Oy sayısı: 11

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

117 Comments. Leave new

 • Merhaba
  Benim adıma fake hesaplar açılmış numaramı dağıtmışlar kimliğime şahsım üzerime olup olmadık şeyler paylaşılmış bende savcılığa suç duyurusunda dilekçe yazdım.Acaba yapan kişi bulunur mu ?

  Reply
  • Merhaba Derya Hanım,

   Açılan fake hesapları yasal yollarla kapattırmanız mümkün. Ayrıca hangi sosyal medya hesabından fake hesap açtıklarını da inceleyerek ip tespiti yapılması için gerekli çalışmalar yürütülebilir. Bilişim avukatı ile hareket etmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Reply
 • Merhaba yaklasik 1 yil once birisi benim fotografimla kendini tanitmis face de benim yeni haberim oldu dava etsem zaman asimina ugrarmi?

  Reply
  • Merhaba Caner Bey,

   Fotoğrafınızın izinsiz olarak sosyal medya sitelerinde paylaşılmasının suç görünümü; fotoğrafın özel hayatın gizliliğine dahil olan bir fotoğraf olup olmadığıyla yakından ilgilidir. Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak paylaşılması veya özel hayatın gizliliğini ihlal suçu oluşabilecektir. Yeni öğrenmeniz şikayet süresinin yeni başladığını gösterir.

   Saygılarımızla

   Reply
 • Merhaba Hocam,
  Daha önce tarafımdan alınan ve Whois bilglerinde de bana ait olduğu anlaşılan bir alan adımı, başka bir bayii arkadaşımın talebi üzerine (ki bu talebi ve yönlendirilecek hostinig bilgileri bende mail olarak durmaktadır.) onun söylediği siteye 2012 yılında yönlendirdim.
  2015 yılında önce valilik tarafından telefon daha sonrada yazı ile bildirilmesine istinaden Lisanssız SMS firmasına yönlendirildiğini öğrendim.
  valiliğin sözlü söylemi üzerine site yönlendirmesini iptal ettim.
  daha sonra emniyet tarafından ifadeye çağırıldım. ifade verdikten sonrada 20.000TL ön ödeme yazısı savıcılık tarafından bildirildi. ön ödemeyi zamanında yapmadığımdan kamu davası açıldı hakkımda,
  hiç bilmediğim bayiliğini yapmadığım herhangi bir resmi veya gayri resmi satışını yapmadığım, sadece bahsi geçen alan adının tarafıma ait olması ve gene kendileri tarafından sitenin üst kısmına Ad,Soyad,Cep Telefon ve mail adresim olduğu için tarafıma mahkeme açılmılmıştır.
  Konu hakkında ne yapmamı tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim
  Kanun : 5809 Sayılı yasaya muhalefet
  hakkımda Cezalandırma ve TCK’nın 53. Maddesinde belirtilen hak yoksunluğu talep edilmekte

  Reply
  • Merhaba Hatip Bey,

   5809 sayılı yasaya muhalefet ederek kişinin üzerine hattın izinsiz olarak çıkarılması suçundan adınıza soruşturma açıldığını gözlemlemekteyiz. İfadenizde konuyu detaylı olarak izah etmeniz burada önem arz etmektedir. Siteyi yönlendirmek başlı başına suç teşkil etmeyecektir. Bilişim hukuku avukatı ile bağlantıya geçip savunma yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

   Saygılarımızla

   Reply
 • Merhabalar.Ş**** üzerinde şahısların firmalar için yazdıkları şikayetler firmalar tarafından nasıl kaldırılabilir. Firmanın müşterisi olup olmadığı dahi bilinmeyen şahısların firmalar hakkında yaptıkları yorumlar oldukça can sıkıcıdır.Bu konuda neler yapılabilir yardımcı olurmusunuz rica etsem.

  Reply
 • Toplu taşıma aracında erkek arkadaşımla videomu çekip babama göndermiş gizli görüntümü aldığı için özel hayatin gizliliğini ihlal ettiği için dava açsam ceza alır mi daha farklı şeyler katarak anlattığı için manevi olarak çok yıprandım suç teşkil ediyor mu

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menu