bilisim avukati 1

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Bilişim Avukatı Nedir?

Bilişim avukatı terimi aslen 2000’li yıllardan sonra ortaya çıkmıştır. Çünkü internet ve teknoloji son 20. yüzyılda hızla gelişmiştir. Neredeyse herkesin aktif olarak kullandığı internetin gelişme göstermesiyle birlikte yararları ve zararları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bilindiği üzere internet bilgiye ulaşımın en kolay yolu ve kaynağıdır. Ancak her zaman yararlı bir şekilde kullanılmamaktadır. Özellikle internet üzerinden takip ve tespit edilmenin gerçek hayata oranla daha zor olması internet üzerinden işlenen bilişim suçların sayısını artırmıştır. Bu durumda bilişim avukatına olan ihtiyaçta artmıştır.

Bu bilgiler ışığında internet ve bilişim sistemlerinin kullanılmasından doğan hukuki uyuşmazlıkların çözümünde rol oynayan avukatları bilişim avukatı, bilişim suçları avukatı, bilişim hukuku uzmanı ya da siber suçlar avukatı olarak tanımlamak mümkündür.

Bilişim Avukatı Ne İş Yapar?

Bilişim avukatı, bilişim sistemlerinin kullanılmasıyla işlenen suçlara veya bilişim sistemleri ile ilgili doğan hukuki uyuşmazlıklara bakar. Bilişim suçlarına bakan avukatlar çoğunlukla internetten içerik kaldırma, müstehcenlik suçu, şantaj suçu, tehdit suçu, internet üzerinden dolandırıcılık, bilişim sistemine girme gibi suçlarla karşılaşmaktadır.

Bilişim Avukatı Ne İş Yapar? Başlıca Hizmetler Nelerdir?

 • Online itibar yönetimi
 • İnternetten içerik kaldırma
 • İnternetten yalan haber kaldırma
 • Sahte sosyal medya hesabı kapattırma

İşlemleri bilişim hukuku avukatının çalışma alanına girmektedir. Youtube’dan video kaldırma, Google arama sonuçlarının silinmesi, telif hakkı korunması, telif hakkının ihlali halinde yürütülmesi gereken hukuki işlemler, e-ticaret sözleşmelerinin, mesafeli satış sözleşmesi hazırlanması işlemlerinde de bilişim avukatları önemli bir rol oynamaktadır.

Sayılan bu işlemler haricinde bilişim avukatları yer, içerik ve erişim sağlayıcılarının hukuki danışmanlığı ile temsilini sağlamaktadır. Bilişim avukatı ne iş yapar? Sorusunun cevabı sınırlı sayıda olmadığı için internet ve bilişim sistemlerinde ortaya çıkan veya çıkabilecek olan tüm hukuki uyuşmazlıklarla ilgilenen avukat demek doğru olacaktır.

Bilişim Avukatının Bilişim Suçları Alanındaki Çalışmaları

Bilişim suçlarına bakan avukatlar TCK’da Bilişim Alanında Suçlar başlığı altında düzenlenen suçlar ile ilgili çalışmaktadır. Bahse konu olan bilişim suçları:

 • Bilişim sistemine girme (m.243)
 • Bilişim sistemlerini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme (m.244)
 • Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması (m.245)
 • Yasak cihaz veya program kullanılmasıdır. (m.245/A) Sayılan bu suçlar haricinde TCK çerçevesinde düzenlenen herhangi bir suçun bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenmesi bilişim hukukunun alanına girmektedir.

Bilişim suçları yukarıda bahsedilenlerle sınırlı olmayıp bazı suçların bilişim sistemleri aracılığıyla işlenebilmesi sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Böylelikle bu alanda uzmanlaşmış avukatların tüm bilişim suçlarıyla ilgili yaptığı çalışmalar göz önüne alınabilmektedir. Bu nedenle en iyi bilişim avukatı ile çalışmak mağduriyetleri engelleyebilecektir.

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Bilişim Suçlarında En İyi Bilişim Avukatı ile Çalışmak Neden Önemlidir?

Bilişim suçlarında uzman avukat ile çalışmam gerekir mi? Sorusunun cevabını bir üst paragrafta değinmiştik. Şimdi ise bilişim suçlarında en iyi bilişim avukatı ile çalışmanın önemine değineceğiz.

Suçun işlenmesinin ardından internette yayılma hızı ile açıklamak mümkündür. Örneğin bir kimse hakkında yapılan yalan haberin yayınlandığı dakikada binlerce paylaşım alması, bu haber üzerine kişiye hakaret içerikli mesajların gitmesi, ifade özgürlüğü sınırlarını aşan yorumlarda bulunulması, hakaret veya iftira nitelikli paylaşımların yapılması bu kimsenin kişilik haklarını ihlal edecektir.

Bir başka örnekte kişi eski sevgilisi ile barışmak için müstehcen görüntülerini yayınlamakla tehdit edebilir. Bu tehdide karşılık alamadığında video ve fotoğrafları yayınlaması halinde internet ortamında hızla yayılacaktır.

Özel hayatın gizliliğini ihlal eden, kişinin online itibarını zedeleyen bu suçun işlenmesi halinde mağdur en iyi bilişim avukatı ile çalışmak isteyecektir. Zira en iyi bilişim suçları avukatı hızla görüntünün kaldırılması, görüntüye erişimin engellenmesini, sorumluların yakalanması ve cezalandırılması için gerekli işlemlerin tamamlanmasını sağlayacaktır. Bilişim suçlarında uzman avukat bu işlemlerin yanında kişinin online itibarını korumaya yönelik işlemleri de gerçekleştirecektir.

Siber Suçlar Avukatı İstanbul

Siber suçlar avukatları İstanbul ilinin büyük olmasından ötürü en çok burada bulunmaktadır. Fakat Ankara, Bursa, İzmir gibi diğer kalabalık illerde de faaliyet göstermektedir.

İstanbul ülkemizin diğer illerinden farklı olarak bilişim suçlarının en yoğun şekilde işlendiği il olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sebepleri İstanbul’un dünyaca bilinen bir şehir ve ülkemizin en kalabalık şehri olmasıdır.

Topo Hukuk Bürosu olarak bilişim hukukunda müvekkillerimizin ikamet ettiği konuma bakmadan mağduriyetlerine gidermek için, bilişim avukatları ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye ve dünya çapında en iyi hizmeti sunmaktadır.

Bilişim Hukukunda Ücretler Bilişim Avukatı Ücretleri Nelerdir?

Bilişim avukatı ücretleri, ceza avukatı ücretlendirmesine tabidir. Bunun sebebi ise bilişim avukatlarının, bilişim suçları ile ilgilenmesi ve TCK’da belirlenen bu suçlardan dolayı çıkan uyuşmazlıklara bakmasıdır. Ceza avukatının ücretleri hakkında da bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Siber Suçlar Avukatına Soru Sormak

Bilindiği üzere bilişim hukuku internet teknolojilerinin gelişme göstermesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Bu alanda ülkemizde halen yeterli mevzuat bulunmamaktadır. Bilişim avukatı ise bilişim hukuku alanında kendini geliştirmiş, ilgili mevzuata hakim, bilişim alanındaki gelişmeleri hukuki anlamda takip eden avukatlardır.

Hal böyle olduğundan her avukat bilişim hukukunun alanına giren davalarda rol oynayamayacaktır. Bununla birlikte birey veya kurumlar dava açmak veya bilişim ile ilgili hukuki uyuşmazlıklarını çözmek istediklerinde, bilişim sistemlerinden doğan hukuki uyuşmazlıklarında ne yapacaklarını kestirememektedir. Bilişim avukatına soru sormak tam da bu sebeplerle ihtiyaç halini almaktadır. Uzman bir bilişim suçları avukatı sizleri yaşadığınız olaya göre bilgilendirecek ve izlemeniz gereken yasal yollardan bahsedecektir.

Bilişim hukuku alanında soru sormak istiyorsanız, hukuk büromuzun bilişim avukatı departmanı avukata soru sor sayfasında soracağınız soruları cevaplayacaktır.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2015

Son Güncellenme Tarihi: 19.12.2020

Aşağıdaki sıkça sorulan soruları inceleyebilir, kafanıza takılan diğer soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Uzman Bilişim Avukatlarımızdan Bilgi Almak İçin, Topo Hukuk’a Danışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden bilişim avukatı ile çalışmalıyım?

Sürekli gelişen internet ve teknoloji dünyasında yeniliklere ayak uydurmak hukuk kuralları tarafında da kolay değildir. Kimi uyuşmazlıklar için yasal mevzuat bile bulunmayan bilişim hukuku davalarında yıllarını bu tür davalara harcamış ve mevzuata hakim bilişim avukatlarına teslim etmek en doğru hareket olacaktır.

Bilişim avukatı hangi alanlarda çalışır?

Yapay zeka, makine öğrenmesi, derin öğrenme, bilişim suçları, girişimcilik hukuku gibi alanlarla sınırlı olmamak kaydıyla bilişim alanındaki tüm uyuşmazlıklar üzerinde çalışır.

Bilişim suçları avukat ücretleri nelerdir?

Bilişim suçu avukatları için belirlenen net bir ücret kuralı bulunmamaktadır. Bu konuda 2021 yılı için yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi incelenebilir.

En iyi bilişim avukatları İstanbul’da mı?

Avukatlar Türkiye’nin tüm illerindeki barolarda görev yapmaktadır. Ancak bilişim hukuku konusunda tecrübeli ve uzman avukatlar daha çok İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde bulunabilmektedir.

Bilişim hukuku avukatı nasıl olunur?

Öncelikle bilişim ve teknolojiye meraklı, her yeni gelişmeyi bu meraktan kaynaklı inceleyen bir yapıda olmak gerekir. Ardından mesleki eğitimin tamamlanması adına mümkünse Yüksek lisans ve doktora eğitimi alınmalıdır. Bilişim hukuku konusunda hukukçular tarafından yazılmış kitapları okumak ve yazılım dillerine hakim olmak adına eğitimler almak faydalı olabilmektedir.

Konuyla ilgili videomuz:

https://www.youtube.com/watch?v=HB-TALYybp4

✅ Hizmet Kapsamı:Hukuk Bürosu
✅ Hizmet Bölgesi:Türkiye
✅ Kuruluş Yılı:2015
☎️ İletişim: +90 212 909 36 98
Yayım tarihi: 19 Ara 2020

YORUMLAR

124 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba. Dün kredi kartı aidat ödemesi için bir siteye yönlendirildim. E devlet sitesi gibi gözüktüğü den dolayı ilk başta şüphelenmedim. Ancak mobil bankacılıkta para çekildiğini görünce hemen bankamla konuşup kartımı kapattırdım. Güvenlik onayı verdiğim için banka provizeye alınmış tutarı iptal etmedi. Savcılığa dilekçe vermemi söylediler. Savcılık dolandırıldığımı onaylarsa para iadesi yapılacak mı?

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   19 Temmuz 2020 20:18

   Merhaba Dilara Hanım,

   Size sms ile gelen bir kodu kabul edip etmemenize göre cevabımız değişebilecektir. Son zamanlarda bilişim avukatları olarak bu tarz suçlara fazlasıyla görmekteyiz. Suç duyurusunda bulunup bankaya ödeme yapmamanızı tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

   Cevapla
 • Merhaba gecmiste kullanmis oldugum resimli twiter hesabim askiya alindi.google arama motoruna ismimi soy ismimi yazdigimda twetlerimle birlikte gorunuyor bu hesabimi kapattirmak istiyorum gozuksun istemiyorum .bunu hukuki yollarla kapattirmam bu mumkunmudur

  Cevapla
 • Merhaba ınstagram dan feyk hesaplardan sürekli hakaret içerikli mesajlar alıyorum ve hesap sonradan kapatılıyor polis e gittiğim de de bulunmuyor ne yapmam gerekiyor ?

  Cevapla
 • merhabalar avukat bey.
  ben oldukça komplike ve aylar süren bir bilişim suçuna maruz kaldım. doktorum ve hasta olarak gelen kişi kendini elektronik mühendisi olarak tanıttı. bilişimle ilgili hiç ilgim ve bilgim yoktur. yeni telefon ve pc alırken windows vb programlar için yardımcı olayım diye cihazlarıma erişti. ve bir sürü korsan program yüklemiş. boşanmış bir insanım. bu programlar aracılığı ile elde ettiği görüntü vs ile aylarca çocuklarım söz konusu olarak tehdit edildim. siber suçları erişimleri tespit etti. ama bu şahıs bu programlar için kullandığı mail adresinin kendine ait olmadığını iddia ediyor. bunun içinde hotmail hesabımı çalarak suç işlenen maile kurtarma adresi atayıp bana ait olduğunu iddia ediyor. mail adresimin çalındığına dair yaptığım şikayete cevap olarak ; verdiğim ıp nin kime ait olduğunu tespit edemiyoruz minvalinde geldi. suç havada kaldığı gibi aylarca yaşadığım işkenceden de yırtacak korkarım.
  sorum şu; microsoft hesabıma ne zaman nereden girildiği, kaç kez şifremi değiştiği hakkında bilgi veremez mi? şikayetime taleplerimi nasıl belirtmeliyim? sonuç alabileceğim yol nedir? olay 2017 başı 2019 başına kadar ki süreyi kapsıyor.
  saygılarımla…

  Cevapla
 • Merhabalar ,ünlü bir şahıs soyal medyada paylaşımına yapmış olduğum bir yorum için bana özelden msj atarak küfür ve hakaret etmistir.Bunun için nasıl bir yol izleyebilirim?
  Saygilar

  Cevapla
  • Topo Hukuk Bürosu
   16 Temmuz 2019 08:48

   Merhaba Onur Bey,

   İnternet üzerinden işlenen hakaret suçları da tıpkı normal hayatta işlenen suçlar gibi değerlendirilmektedir. Mesaj ekran görüntüsü ve diğer tüm delillerle birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed