googledan fotograf kaldirma

Google Görsellerden Fotoğraf Kaldırmak ve Resim Silmek Mümkün Müdür ? 

İnternetten ve Google görsellerden fotoğraf kaldırma, Google’da çıkan resmimi nasıl kaldırabilirim ? birçok insanın merak ettiği bir sorudur. Topo Hukuk Bürosu olarak bu yazımızda Google resim kaldırma, Google görsellerden fotoğraf silme, internetten resim kaldırma konularına değiniyoruz. Siz de Google’dan resmimi nasıl kaldırırım? Resmimi silmek mümkün mü? sorularını merak ediyorsanız yazımızı okumanızda fayda var. 

En çok kullanılan arama motorlarından biri olan Google birçok bilgi ve veriyi bünyesinde barındırmaktadır. Buna elbette istenmeyen içerik ve fotoğraflar da dahildir. Kullanıcılar yayınlanmasını ve yayılmasını istemedikleri fotoğrafları silip silemeyecekleri ve mümkünse fotoğrafları nasıl sileceklerini merak etmektedir. Öncelikle Google görsellerden fotoğraf kaldırma ve resim silmek mümkündür. Bu işlemler bilişim hukukunu ilgilendirmektedir. Kişiler Google resim silme işleminde yasal süreci başlatmak için bilişim avukatına başvurmalıdır. Google’dan fotoğraf silme pek çok sebeple talep edilebilmektedir. Bu sebeplerden bir kaçı eski sevgilinin şantaj yapması veya kişinin ifşa ve p***o sitelerinde fotoğraflarının yayınlanması olabilir. Yalan haber içeren bir sitede kişi kendine ait fotoğrafın haber içeriğinde paylaşılmış olduğunu görüp internetten haber kaldırma işlemlerine başvurabilir. Tüm bu işlemlerle birlikte aşağıda sizlere google görsel kaldırma prosedürünü de anlatmış olacağız.

Hangi Platformlardan İnternetten Fotoğraf Kaldırma ve Resim Silme İşlemleri Yapılabilir ? 

internetten resim kaldırma, resim kaldırma, internetten resim silme, internetten fotoğraf kaldırma
İnternetten Resim, Fotoğraf Kaldırma ve Silme

İnternetten fotoğraf kaldırma Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya sitelerinden gerçekleştirilebileceği gibi p***o ve ifşa sitelerinden de yapılabilir. Bunun yanında haber siteleri izinsiz olarak fotoğraflarınızı paylaşmış, haber içeriğinde kullanmış olabilir. Haber sitelerinin izinsiz olarak yayınladıkları bu fotoğrafların kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Şayet web sitelerinde istediğiniz fotoğraflar kaldırılmış fakat Google görsellerden silinmemiş ise Google görsel kaldırma işlemi de yapılabilecektir. 

Twitter, Facebook, Instagram Vb. Sosyal Medya Siteleri Üzerinden Fotoğraf Kaldırma

Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya siteleri üzerinden kaldırmak istediğiniz fotoğraf size aitse gönderiyi silme işlemini yapmanız yeterli olacaktır. Gönderiyi silme işlemi ile bu fotoğrafa yapılan yorumlar, paylaşımlar beğeniler tamamen silinecektir. Talebiniz yalnızca Google’dan resim kaldırma ise, sosyal medya hesaplarından yayınladığınız resimlerin Google’da çıkmasını istemiyor iseniz hesaplarını gizli tutmanız yeterli olacaktır. Bunun için Facebook’ta ayarlarınızı yalnızca arkadaşlar görebilir olarak yapmanız yeterli olacaktır. Instagramda gizli hesap seçeneğine tıklamalısınız. Twitter’da ise bu seçenek “Tweetlerini korumaya al” olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sosyal medya sitelerinde resim ve fotoğraflarınızın Google’da gösterilmemesi için ayar yapmış olsanız bile bazı durumlarda algoritmalardan kaynaklı sebeplerle yine de rahatsız olunan içerikler Google’da gözükebilmektedir. Bu durumda Google görsel kaldırma işlemi yapılması gereklidir.

Sosyal medya sitelerinde bir başka kullanıcının yayınlamış olduğu fotoğrafı kaldırma işlemi için geçerli bir sebebinizin olması gerekmektedir. Twitter, Facebook ve Instagram bu geçerli sebepleri topluluk kurallarını oluştururken saymış ve bu kuralları ihlal eden içerikleri kaldıracaklarını belirtmişlerdir. Fotoğrafın kaldırılmasını talep eden kimse aykırı gördüğü içeriği ilgili sosyal medya sitesine şikayet etmeli ve sebebini açıklamalıdır. Böylece örneğin tespit ettiğiniz müstehcen görüntüler yayından kaldırılacaktır. Elbette kişilik haklarınızı ihlal ettiğini öne sürdüğünüz paylaşımlar da bulunabilir. Kişilik hakkınızı ihlal ettiğini düşündüğünüz resim, fotoğraf ve görselleri facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya platformlarından kaldırmak ve yasal süreci başlatmak için Topo Hukuk Bürosu uzman bilişim avukatlarına ulaşabilirsiniz. 

Google Görsel Kaldırma İsteği

Google görsel kaldırma isteği genellikle şifresi unutulmuş twitter, ask fm, facebook, YouTube hesaplarından kaynaklanan görseller hakkında bulunulan bir taleptir. Google’dan görsel kaldırma ve silme için ancak kaldırılmak istenen içeriğin türüne göre değerlendirme yapılabilmektedir. İnsanların isim ve soyisimleri Google’a yazıldığında çıkan içerikler sanal itibar anlamında önem arz etmektedir. Bu yüzden Google görsel kaldırma işleminin kalıcı olarak gerçekleştirilebilmesi için bir bilişim avukatı ile çalışmak gerekmektedir. Yıllardır online itibar yönetimi ve google görsel silme konusunda çalışan bir hukuk bürosu olarak görsel linklerini bizimle paylaştığınızda yol haritanızı çizebilmekteyiz.

P***o ve İfşa Sitelerinden Fotoğraf Kaldırma

Kişiler Google fotoğraf silme işlemine Fotoğraflarım p***o sitesine düşmüş şeklinde bir düşünceyle ifşa ve p***o sitelerinden fotoğraf kaldırma amacıyla başvurabilmektedir. Fotoğrafları veya videoları p***o ve ifşa sitelerine düşen kimseler çoğunlukla deepfake yazılımının kurbanı olmaktadır. Deepfake ile kişinin yüz profili dikkatlice kırpılırak p***o ve ifşa sitelerinde bulunan fotoğraflara yapıştırılır. Bu suretle p***o videolarında rol alan oyuncu yerine kendi yüzünüzü görebilmektesiniz. Elbette bu pek çok insanın hayatını derinden etkileyebilmekte ve mağdur edebilmektedir. Bu tür mağduriyetlerin giderilmesi için bilişim hukuku ve bilişim teknikleri kapsamında yapılacak işlemleri başlatmanız gerekmektedir.

İfşa ve p***o sitelerinde dağıtılan içerikler bazen de cep telefonunuzda bulunan videoların bir tamir işlemi esnasında kötüniyetli kişiler tarafından kopyalanması neticesinde yayılmaktadır. Bazen ise şantaj yapan sevgili tarafından ifşa sitelerinde paylaşılmaktadır. Yüzünüzü video ve resimlere yapıştırarak sizleri ifşa ve p***o sitelerinde yayınlayan veya izinsiz olarak ifşa ve p***o videonuzu paylaşan kişiler hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunup tespit yaptırabilirsiniz. Böylece bu kimseler bulunacak ve TCK kapsamında cezalandırılacaktır. Bununla birlikte fotoğrafınızın yayınlandığı url’nin tamamen kaldırılmasını mahkemelerden talep edebilirsiniz. Mağduriyetinizin giderilmesi amacıyla tazminat davası da açabileceğinizi bilmeniz faydalı olacaktır. Nihayetinde internetten ve Google’dan resim silme işleminin mümkün olduğunu bilmeli ve alanında uzman bir bilişim avukatına başvurmalısınız. 

İnternette Bulunan Haber Sitelerinden ve Forumlardan Resim Kaldırma

İnternette bulunan haber sitelerini okurken fotoğrafınıza denk gelebilirsiniz. Bu ya bir haberde fotoğrafınızın kullanılmasıyla ya da haberin içeriğinin sizin hakkınızda olumsuz olarak yayınlanmasıyla gerçekleşebilir. İşbu durumda özel fotoğraflarınızın yayınlanması kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Haber siteleri bir yalan haberde fotoğrafınızı veya videolarınızı kullanmış olabilir. Müstehcen videonuz veya bir fotoğrafınızı yayınlamış olabilir. Söz konusu durumlarda internetten fotoğraf kaldırma ve internetten video kaldırma işlemine başvurmanız gerekebilir. 

Forum siteleri internet kullanıcılarının bilgi birikimlerini başka kullanıcılar ile paylaşabildikleri platformlardır. Bu platformda kullanıcılar düşüncesiz hareket ederek paylaşmamaları gereken birtakım içerikler ve fotoğraflar yayınlayabilmektedir. Fotoğrafların sahibi kimse bu paylaşımın kaldırılmasını talep edebilecektir. 

Haber ve forum sitelerinden fotoğraf kaldırma 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilecektir. Bu kanuna göre kişiler özel hayatın gizliliğini ve kişilik haklarının ihlal edildiği paylaşımlara karşı yasal süreci başlatıp kaldırılmasını sağlayabileceklerdir. 

Telif Hakkını İhlal eden Resimlerin Kaldırılması

Google görsel telif hakkı kaldırma talebi arama motorlarına veya site sahibine karşı yapılabilecektir. Google telif hakkı sebebiyle yapılan spesifik bildirimlere cevap vermektedir. Bunun için telif hakkı sahibinin, hak ihlalinde bulunan bağlantı adresine karşı fotoğrafın kaldırılması için bildirim göndermelidir. Bildirimin yanıt alabilmesi için açık ve geçerli yapılması gerekmektedir. Böylece Google bildirimi kontrol edecek; bildirimde bir eksik yahut sorun bulunmadığı takdirde fotoğrafı kaldıracaktır. Fakat Google site üzerinde bir yetkiye sahip olmadığını, fotoğrafı yalnızca arama sonucundan kaldıracağını belirtir. Google arama sonucu kaldırma işlemlerinde , site sahibine Google Search Console aracılığıyla bilgi verir. Bu sayede şayet site sahibi konumunda iseniz kaldırılmaya ilişkin karşı bildirimde bulunabileceksiniz. Karşı bildirimde bulunma fotoğrafta hak ihlali olmadığını, bildirimin yanlış olduğunu düşünen site sahibi tarafından gerçekleşecektir. Karşı bildirimden sonra Google görsel telif hakkı kaldırma talebinin yanlış olduğunu saptar ise fotoğrafı eski durumuna getirip getiremeyeceğini düzenler. Bu noktada Google fotoğraf silme ve karşı bildirim ile fotoğrafı geri getirme dışında bir hizmet sunamaz. Ancak haklı bulunan karşı bildirimden sonra telif hakkı sahibinin hala paylaşılan fotoğrafın yasa dışı olduğunu düşünmesi halinde dava açması mümkündür. Google görsel telif hakkı kaldırma işlemlerinde bilişim avukatı desteği önemlidir.

İnternetten Kaldırılan Fotoğraflarım ve Resimlerim Google Görsellerden Silinmiyor Ne Yapmalıyım ?

Google görsel kaldırma işlemlerinden yukarıda bahsettik. Ancak internetten resim kaldırma işlemim tamamlandı fakat resimlerim hala Google görsellerde ve silinmiyor, ne yapmalıyım? Google görsel kaldırma talebi örneğin Facebook profilinden resmini silmiş fakat Google görsellerden resmi kalkmamış ve kaldırılmasını isteyen kimseler tarafından verilebilmektedir. Bu gibi web sayfasından silinen fotoğraflarda Google kaldırılan içeriği bir süre daha aramalarda gösterebilmektedir. İnternetten resim silme ve Google’da çıkan fotoğrafları silme işlemlerinde bize danışabilir, fotoğraflarınızın kalıcı olarak Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından silebilirsiniz.

Topo Hukuk Bürosunun Kalıcı Olarak Google’dan Fotoğraf Kaldırma ve Resim Silme Hizmeti

Topo Hukuk Bürosu İnternetten ve Google’dan fotoğraf kaldırma ve resim silme prosedüründe uzun yıllardır hizmet vermektedir. Bilişim hukukunu ilgilendiren internetten resim silme, Google aramalarında çıkan fotoğrafı silme, Google’dan görsel kaldırma işlemlerinizde yasal ve teknik desteği birlikte sunmaktadır. Silmek istediğiniz fotoğrafın en kısa sürede internetten ve Google arama sonuçlarından kalıcı olarak kaldırılması için yürütülecek yasal işlemlerden özellikle erişimin engellenmesi, internetten resim kaldırma dava dilekçesi yazımı vb. hukuki işlemlerinizde büromuza ulaşabilirsiniz. Büromuz bilişim avukatlarına Youtube’dan video kaldırmaGoogle’dan içerik kaldırmainternetten resim kaldırma, Google fotoğraf kaldırma işlemleriniz için danışma formunu doldurarak veya e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Yayım tarihi: 9 Eki 2018