Kat Mülkiyeti Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?

 1. Topo Hukuk
 2. Avukat
 3. Kat Mülkiyeti Avukatı Nedir? Görevleri Nelerdir?
5
(1)

Makalemizde Kat mülkiyeti avukatı ve hukuku hakkında bilgiler verilmiştir.
Avukatlar tıpkı doktorlar gibi, genel olarak mesleklerinin belli bir alanlarında uzmanlaşmayı tercih eder. Kat mülkiyeti konusunda uzmanlaşmış avukatlara, kat mülkiyeti avukatı denir.

Kat mülkiyeti eşya hukuku alanına girmektedir. Dolayısı ile kat mülkiyeti hukuku da eşya hukukunun bir alt dalıdır. Gayrimenkul sektörünün son zamanlarda hızlı bir şekilde yükselişe geçmesi ile bu alanda çalışan avukatlara olan ihtiyaç daha da artmıştır. Hala ortak yaşamak ve bu alanlardaki ortak paydaların kurallarına riayet etmek konusunda sıkıntıları olan bir toplum olarak, konusunda uzman kişilere fazlası ile ihtiyaç duymaktayız. Mevzuata hakim, problemleri ivedi bir şekilde çözebilecek, dava ve uygulamalar konusunda pratik anlamda çabuk ilerleyecek, iyi danışmanlık hizmeti verecek bir avukat, kuşkusuz işlerin daha sağlıklı yürümesine, kısa zamanda mağduriyetinizin giderilmesine sebep olur.

Kat Mülkiyeti Avukatı’nın Görevleri

Kat mülkiyeti avukatının görevleri aşağıdaki hizmetleri size sunmayı garanti eder :
• Profesyonel site yönetimi faaliyetleri konusunda size hukuki deste sağlar.
• Kat malikleri kurulunun almış olduğu kararların hukuka uygunluğunu kontrol eder ve hukuki destek sağlar.
• Ortak giderlerinin tahsili konusunda destek sağlar.
• Yönetim planlarının oluşmasına katı sağlar.
• Kat irtifaki ve kat mülkiyeti kurulması esnasında teknik destek verir.
• Gayrimenkul hukuku alanına giren sorunlarınız olursa, bu konularda mevzuata uygun çözümler üreterek sorunlarınızı çözer.
• Üçüncü kişilere yapılan sözleşmeleri düzenler.

Kat Mülkiyeti Hukuku

Hukuki anlamda kat mülkiyeti, tamamlanmış bir yapının daire, kat, iş bürosu, dükkan, mağaza, mahzen, depo gibi bölümlerinden ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olanları üzerinde, o gayrimenkulün maliki ya da ortak malikleri tarafından, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun hükümlerine göre bağımsız mülkiye hakları kurabilmelerini ifade eder.
Tabii kat mülkiyeti hukuku belli kurallar içerisinde süreklilik gösterir. Bu çerçevede kat mülkiyeti kurulmasının şartları şunlardır :
• Kat mülkiyeti kurulabilmesi için bina inşaatının tamamlanmış ve buna binaen binanın iskanının alınmış olması gerekir.
• Bitmiş ve iskanı alınmış bir binanın kat mülkiyetinin kurulması için; taşınmaz mal bir kişinin ise onun ya da birden fazla kişinin ise bütün paydaşların imzaladığı dilekçe ile tapuya müracaatı yapılır.

Kat Mülkiyeti Nedir

Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan meydana gelen davalar mahkemeleri çok fazla meşgul etmektedir. Bu davalar en çok itirazın iptali davalarıdır. Genellikle sitelerin genel giderlere katkı payı ve yakacak giderlerinin tahsili ile ilgili sorunlar çıkmaktadır.
Bu tür davalar için de icra takiplerine itirazda bulunmak gerekmektedir. Bu itirazın iptali için Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde bir yıl içinde itirazın iptali davası açılmaktadır. Bu tür sorunların çıkmasının sosyal ve kültürel nedenleri vardır. Sosyal yaşamın görev ve sorumluluklarını kavrayamamış insan toplulukları bu davaların ana nedenlerinden biridir. Kat mülkiyeti hukuku, bu gibi olayların çözümü için elzem olan hukuk dallarından biridir. Kişiler arasındaki kat mülkiyeti problemlerini bir avukata danışarak çözümleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili makalemiz olan “ Gayrimenkul avukatı ” ve “ Kentsel dönüşüm avukatı “ yazılarımızı okumak ve bilgi almak için lütfen tıklayınız. Kat mülkiyeti avukatı

Makale Yararlı mıydı?

Oylamak için yıldıza tıklayın

Ortalama oy 5 / 5. Oy sayısı: 1

Henüz oylama yapılmadı

YORUMLAR

35 Comments. Leave new

 • merhabalar.Ankara Keçiörende ikamet etmekteyim.4,5 yıl önce satın almış olduğum evde son 10 aydır ikamet etmekteyim.Öncesinde kiracım oturuyordu.Dairem apartmanın giriş katında ve ön cephesine bakmaktadır.Oturma odamızın 3,5 metre önünde daha önceden apartman tarafından demir profillerden yapılmış üstü kapalı bir çardak bulunmakta.Burada binamızda özellikle yaş olarak yaşlı diyebileceğimiz 3-4 komşu günün en çok vaktini geçirmekte ve bu bizi gürültü ve ses yönünden rahatsız etmekte.Uyarılarımıza rağmen devam etmekte ve bizi pencerenizi kapatın,alırken görmedinmi gibi akıl verici sözler söylemekteler.Kanuni olarak bir yaptırımı varmıdır acaba.
  teşekkürler.

  Reply
 • 1 ay önce ofis olarak kiraladığımız dairenin bulunduğu 9 katlı binanın ilk 5 katındaki bağımsız bölümlerde payölçerler ile ölçülen merkezi ısıtma sistemi ve sıcak su kullanmaktadır. (bina kentsel dönüşüm ile tekrar inşa edilmiş, mal sahipleri ilk 5 katta oturuyor) Ancak binanın 6-7-8 ve çatı katı olarak geçen 9.ncu katındaki bağımsız bölümlerde merkezi ısıtma sistemi ve sıcak su sistemi kurulmamış, bu sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümlerin ısınma ve sıcak su ihtiyacı ferdi çözümlere bırakılmıştır.
  Binanın ortak alanlarında kalorifer peteği ve sıcak su kullanımı yoktur.

  Resmî Gazete Tarihi: 14.04.2008 Resmî Gazete Sayısı: 26847 (Mükerrer)
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ’nde bu sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümler ile ilgili yeterli bir açıklama bulunmamaktadır. İlgili yönetmelik, tüm bağımsız bölümler bu sistemden faydalandırılıyor düşüncesi üzerinden hüküm vermektedir.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın MERKEZİ ISITMA VE SIHHİ SICAK SU SİSTEMLERİNDE ISINMA VE SIHHİ SICAK SU GİDERLERİNİN PAYLAŞTIRILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ’nin “tüketime bağlı gider paylaşımı”nı konu alan 7.nci maddesinde geçen 1.nci ve 2.nci bendine ve “Isıtma ve sıhhî sıcak su gider paylaşımı hesaplaması”nı konu alan 8’inci maddesinde geçen 1.nci ve 2.nci bendinde “ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır” hükmü, merkezi ısıtma ve sıcak su sisteminden faydalandırılmayan, bu ihtiyacı ferdi çözümlere bırakılan bağımsız bölümlerin, merkezi sistemle ısıtılan bağımsız bölümlerle birlikte ortak gider üzerinden %20 veya %30 oranında bu giderlere katılımı hakkaniyet inancına aykırı olduğunu düşünmekteyim.

  Bu nedenle merkezi ısıtma ve sıcak su kullanımı ve üretimi için ortak yakıt giderlerine, sistemin çalışması için gerekli olan ortak su giderlerine ve sistemin çalışması için gerekli olan ortak elektrik giderlerine, sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümlerin bu ortak giderlere katılımının gerekli olmadığını düşünüyorum.
  Yakıt gideri ile birlikte bu sistemin çalıştırılması için gerekli olan şebeke suyu ve bu sistemin çalıştırılması için gerekli olan elektrik için sayaç takılmasını ve bu giderlerinde sadece sistemden faydalanan bağımsız bölümler tarafından ortak karşılanmasını, sistemden faydalandırılmayan bağımsız bölümlerin bu ortak giderlere katılımının gerekli olmadığı kanaatindeyim.
  Cimer’e, Alo181’e bilgi için başvurdum, mahkemeye başvurun cevabı aldım..
  Dava açsam kazanabilir miyim? Bu %20 veya %30 % asgari ısınma, ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderlerine katılmak zorunda mıyım?
  Uzun oldu, ancak derdimi anlatabildim, cevaplayabilirseniz sevinirim.

  Reply
  • Merhaba Burhan Bey,

   Ortak giderleri kullanmadığınız sebebiyle ödememe mümkün olamamaktadır. Ancak kullandırılmayan hizmetler ile ilgili sulh hukuk mahkemesinden hakim müdahalesi istemeniz de mümkündür. Kat mülkiyeti konusunda uzman bir avukattan danışmanlık hizmeti almanız iyi olacaktır.

   Saygılarımızla

   Reply
 • Avukat bey bizler manisa da Toki evlerinde oturuyoruz dar gelirli birer vatandaş olarak site yönetimi bizlere aşağıdaki mesajı gönderdi

  Sn. Kat sakini sitemiz icerisinde dugun,kina,sunnet v.s yapilmasi kesinlikle yasaktir. Ozel gunleriniz icin Manisa Yunusemre Genclik Ve Spor Ilce Mudurlugu ile irtibata gecip, Akgedik Dugun salonu icin gorusebilirsiniz. SITE YONETIMI B331

  Bu yasal midir. Site yönetimi izin vermiyor.zaten dar gelirli insanlarız bizler bu siteye aidat ödüyoruz lütfen cevap verirseniz seviniriz tesekurler

  Reply
 • merhaba ev aldığım sitede daireme ait otopark yerimin olmadığını ogrendeim 10 daireye park yerii yok 3+1 dairelere 2 araclık yer 2+1 ve 1+1 dairelere 1 arac yer ayrılmıs bana ve diğer 9 daireye yer kalmamıs ne yapabilirim siz ne yapabilirsiniz ucrtet nedir bu konuda?

  Reply
 • Merhabalar tpolu konutlarımıza kanun dışı kapı yapılmıştır ve bütçe dışı harcamalar yapılmıştır konut sakinlerin zarara uğratmıştır yonetim nasil bir süreç geçirip dava aca biliriz

  Reply
  • Merhaba Fatih Bey,

   Kat mülkiyeti yasasından kaynaklanan durdurma ve tazminat haklarınızı dava yoluyla kullanabilsiniz. Kat mülkiyeti avukatı ile hareket etmeniz faydalı olacaktır.

   Saygılarımızla

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menu