Yabancı Uyruklu Eşim Yurtdışında Nasıl Boşanabilirim?

Yabancı Uyruklu Eşim Yurtdışında, Nasıl Boşanabilirim?

Yabancı uyruklu eşim yurtdışında nasıl boşanabilirim. Adresine ulaşılamayan yabancı uyruklu eşten boşanma. Yurtdışındaki eşe boşanma davası açma işlemleri. Eşim yurtdışında boşanmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Hızlıca yurtdışında yaşayan eşten boşanma. Eşim yabancı boşanmak istiyorum diyorsanız ve bu şıklardan birisi size uyuyorsa doğru yazıyı okuduğunuzdan emin olabilirsiniz. Eşlerden biri yurtdışında ise boşanma işlemlerinin nasıl gerçekleştirileceği hakkında sizlere hukuki bilgiler verdik.

Yabancı uyruklu eşten boşanmak için Türkiye’de boşanma davası açılabilir. Evlilik yurtdışında yapılmış olsa dahi boşanma davasının Türk mahkemelerinde açılması durumunda Türk mevzuatları uygulanacaktır. Eşler boşanma hususunda hemfikirlerse ve velayetin kimde kalacağı, nafaka türü ve miktarının ne olacağı, boşanmada mal paylaşımı nasıl olacağı vb. hususlarda anlaşmışlarsa anlaşmalı boşanma davası açılır.

Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı daha hızlı verilir ve hâkim boşanma ile ilgili diğer hususları tarafların ortak iradesine göre belirlemeye çalışır. Ancak eşler boşanma konusunda hemfikir değillerse veya boşanma ile ilgili diğer hususlarda anlaşamamışlarsa açılacak olan dava çekişmeli boşanma davasıdır. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davalarına göre daha uzun sürede sonuçlanır. Özellikle yabancı uyruklu eş Türkiye’de değilse ve boşanma için boşanma avukatı ile de anlaşmamışsa boşanma davasının süresi 3-5 yılı bulabilecektir.

Yabancı uyruklu eşten boşanmak için ayrıca yurtdışında da boşanma davası açılabilir. Yurtdışında açılan boşanma davalarında dava hangi ülkede açılıyorsa o devletin mevzuatı uygulanır. Yurtdışında verilen boşanma kararı açılacak bir tanıma tenfiz davası ile Türkiye’de de geçerli olur.

Yabancı uyruklu eşten boşanmak, yurtdışındaki eşe boşanma davası açmak için boşanma avukatı ile görüşülmesinde fayda vardır. Zira gerek aldığı hukuki eğitim gerekse de konuyla ilgili tecrübesinden ötürü süreci en iyi şekilde yönetecek olan ancak bir boşanma avukatı olabilir. Topo Hukuk Bürosu uzman aile hukuku ve boşanma avukatları yabancı uyruklu eşten boşanılması ve yurtdışında verilen boşanma kararlarının Türkiye’de de geçerli olabilmesi için danışmanlık ve dava hizmetleri vermektedirler. Konuyla ilgili aklınıza takılan soruları danışma formundan bize iletebilirsiniz.

Yayım tarihi: 2 Ara 2018