Bitcoin Şantajı Nedir? Şantaj Mağdurları Ne Yapmalıdır?

  1. Topo Hukuk
  2. Bilişim Hukuku
  3. Bitcoin Şantajı Nedir? Şantaj Mağdurları Ne Yapmalıdır?
bitcoin şantajı,bitcoin ile şantaj,bitcoin şantaj

Bitcoin şantajı ve bitcoin ile şantaj olarak adlandırılan suçlar; kripto para için işlenen suçlara son dönemde verilen isimlerdir. Bitcoin en bilinen kripto paralardandır. Bitcoin şantaj maili ile mağdur olan vatandaşların ne yapmaları gerekir? , bitcoin şantaj yapan bulunabilir mi?, bitcoin şantaj suçunun cezası var mı? sorularını cevaplıyor ve meraklarınızı gideriyoruz.

Bitcoin şantajı yapanlar bulunabilir mi veya bitcoin şantaj maili geldi diyorsanız ve bitcoin ile şantaj mağduruysanız hemen arayın itibarınızı koruyalım!

Size de Bitcoin Şantaj Maili mi Geldi?

Siz de bitcoin şantaj maili geldi diyorsanız.. ilk yapmanız gereken bir bilişim hukuku avukatına başvurmak olmalıdır. Peki nedir bitcoin şantaj maili? Bitcoin ile şantaj, bilgisayar korsanlarının kullanıcıların mahremiyetini ifşa etmekle şantaj yapması ve bunun olmaması için bitcoin ile fidye talep etmeleri şeklinde gerçekleşmektedir. Mağdurlara gelen bitcoin şantaj maili çoğunlukla kişinin e-posta şifresini de yazarak mağduru korkutmayı amaçlar. Hangi sitelere ne sıklıkla girildiğini belirtir, hangi yetişkin sitelerine girdiğini açıklar ve mağdurun gizli kalmasını isteyeceği bu bilgiler için bitcoin ile fidye ister. Bilgisayar korsanları cinsel içerikli video izlerken kişilerin bilgisayar kamerasından görüntülerini kaydettiklerini iddia eder. Dikkat edilmesi gereken husus paniklemeden yahut korkmadan önce böyle bir görüntüye sahip olma ihtimalleri var mıdır diye düşünmek olmalıdır. Bilgisayarınının ve bilgilerininin ele geçirildiğine ikna olan kimseler bilgisayar korsanlarının istediği fidyeyi ödemeye çalışmaktadır. Ancak kesinlikle bu korsanlara istenilen fidye ödenmemelidir.

Bitcoin Şantajına Maruz Kalan Kişilerin Hayatında Oluşabilecek İtibar Kayıpları

Bitcoin şantajı mail yoluyla mağdurun cinsel içerikli sitelere ne sıklıkla girdiği, bilgisayarı kullanırken ve cinsel içerikli sitelere girdiğinde kaydedilen webcam görüntülerini kullanarak şantaj yapılmasıdır. Mağdurlar mailde bahsedilen bilgilerin açıklanması halinde aile ve arkadaş çevrelerinde rezil olma ihtimallerini iş dünyasında yaşayacakları itibar kayıplarını düşünerek şantajı açığa çıkarmaktan bile korkabilmektedir. Dolayısıyla toplumsal baskı görecekleri ve dışlanacakları bu özel bilgilerin ya da görüntülerin yayınlanmasından çekinmektedirler. Duygu istismarı olarak nitelendirilebilecek bu bitcoin şantaj mailleri mağdurda psikolojik travma haline gelebilir. Mağdurlar gizli kalmasını istedikleri webcam görüntülerinin ve girdikleri cinsel içerikli sitelerin bilgilerinin yayılmasını istemedikleri için yardım istemek konusunda da zorluk çekmektedir.

Bitcoin Şantaj Suçu Mağdurlarının Aklına Gelen Soruların Cevapları

Aklınıza bitcoin ile şantaj yapanlar bulunabilir mi sorusu gelebilir. Bitcoin şantaj yapanların bulunabilmesi için maili aldığınız anda bilişim hukuku avukatınıza ulaşmanız sizler için faydalı olacaktır. Bitcoin şantajı suçu ve cezası var mı, bitcoin şantaj suçu varsa cezası nedir bitcoin ile şantaj suçu mağdurlarının merak ettiği diğer sorulardandır. Bitcoin şantajı internet üzerinden şantaj suçunu oluşturmaktadır. Bilişim  avukatı Serdar Han Topo, bitcoin ile şantaj suçu ile ilgili özel bir düzenlemenin bulunmadığını açıklıyor. Ancak TCK 107’de düzenlenen şantaj suçunun internetten işlenmesinin de aynı yaptırıma tabi tutulacağını belirtiyor. Bitcoin ile şantaj mail adresleri aracılığıyla işlenen bir suç olarak karşımıza çıkmaktadır. TCK 107. madde uyarınca bitcoin şantaj cezası bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıdır.

Bitcoin Şantaj Maili Yalnızca Şantaj Suçunu mu Oluşturur?

Bitcoin yoluyla şantaj fiili, şantaj suçunun yanında bilgisayar korsanları ve hackerlar için bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmek, bilişim sistemini engellemek ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarının da işlenmiş olduğu sonucunu doğurmaktadır.

Bilişim suçlarına ne tür cezalar verildiğini detaylıca görmek için bilişim suçları cezaları hakkındaki makalemizi okuyunuz. 

Bitcoin Şantajına Maruz Kalanlar Şantajdan Nasıl Kurtulabilir?

bitcoin şantaj maili,bitcoin şantaj maili geldi, bitcoin şantajdan kurtulma
Hackerların Yaptığı Bitcoin Şantajdan Nasıl Kurtulurum

Bitcoin şantaj maili geldi diyorsunuz ancak bu şantajdan nasıl kurtulabileceğinizi bilmiyorsunuz. Toplumumuzda bilişim teknolojileri alanında yeteri kadar bilgi sahibi olmayan pek çok birey bulunmaktadır. Avukat Serdarhan Topo ; Siber güvenliğin farkındalık ile başladığını dile getirmektedir. Bu farkındalığa erişemeyen, siber güvenlik için dikkat etmeyen kimselerin bazı tehlikelerle karşılaşabileceğini belirtmektedir. Bitcoin şantajına maruz kalanlar bu şantajdan nasıl kurtulabilir merak etmekte  ancak yaşayabilecekleri itibar kayıpları sebebiyle bunu açıkça sorgulayamamaktadır. Ancak dikkat edilmelidir ki gelen maillerde yazılan şifreler müstehcen görüntülerinizin ellerinde olduğuna inandırmak için yazılmaktadır. Fakat bu görüntülerin onların ellerinde olduğu meçhuldür. Fakat mağdur kimseler itibarlarının korumak için görüntülerin yayılmasını engellemek istemektedir. İstenilen fidyeyi ödemek veya ödememek arasında seçim yapmadan önce alanında uzman bir bilişim avukatına danışmak en doğru hareket olacaktır.

Bitcoin şantaj maili ile karşılaştığınızda yapmanız gereken maili atan hacker’ı oyalamak ve en kısa zamanda bir bilişim hukuku avukatına müracaat etmek olmalıdır. Mağdurlar her ne kadar kendilerinden emin olsalar dahi mailde açıklanan özel bilgileri gördükten sonra endişeye sürüklenmektedir. Bilgisayar korsanları ve bitcoin şantaj hackerları, cinsel içerikli siteler ile bu videoları izlerken çekilen mağdurların görüntülerini aynı sayfada yayınlamak ile tehdit etmektedir. Pek çok internet yoluyla tehdit ve şantaj suçu mağduruna yıllardır destek veren bilişim avukatı Serdar Han Topo tarafından kurulan Topo Hukuk Bürosu, bitcoin şantajı mağdurlarına özel danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bitcoin Şantaj Mağdurlarının Yapması Gerekenler

Size de bitcoin şantaj maili geldi ise işte yapmanız gerekenleri açıklıyoruz. Öncelikle bitcoin şantaj mailine cevap vermeden önce iyi düşünün. Mailde size gönderilen linklere tıklamamalısınız. Özellikle belirtmek gerekir ki, özel görüntülerin ortaya çıkma ihtimali mağdurları oldukça korkutmakta ve yardım istemekten bile kaçınacak hale getirmektedir. Böyle bir bitcoin şantaj maili ile karşılaşırsanız panik yapmamalısınız. Özel görüntülerinizin yayınlanmasını yahut fidye olarak istenen miktarı ödemek istemiyorsanız sakin olup olayı iyi anlamaya çalışın. Gerçekten mailde verilen bilgilerin doğru olup olmadığını test edin. Tüm verileri topladıktan sonra bitcoin şantaj maili mağdurları bir bilişim hukuku uzmanı ile görüşerek izlemesi gereken adımları profesyonelce atmalıdır.

Bitcoin Şantaj Mağduru Olmamak İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Topo Hukuk Bürosu olarak okurlarımızı uyarmamız gereken bir konu da kimlik verilerinizin internet ortamında yayılmış olabileceğidir. Hacker ve Bilgisayar korsanları bu yolla sizlerin isim soyisim olarak aldığınız hesaplara ulaşıp TC kimlik numaranızı da şifre olarak deneyerek kolayca hesabınızı ele geçirebilmektedir. Bazı hallerde aslında ellerinde olmayan ancak şifrenizi belirterek sizleri müstehcen görüntülerinizin de ellerinde olduğuna ikna yoluyla bitcoin talebinde bulunmaktadır. Gelen bu şantaj maillerine karşı sakın. Güvenli, internette bulunması zor ve kimlik bilgilerinizden uzak şifre seçerek, mail adresinizi özel bilgilerinizden farklı oluşturarak bilgisayar korsanlarının sizlere şantaj yapmasını önlemek adına bir adım atabilirsiniz. Ayrıca haveibeenpwned adlı site üzerinden internet kullanıcıları kendi e-posta adreslerinin de bilgisayar korsanlarınca ele geçirilip geçirilmediğini kontrol edebilmektedirler.

Bitcoin ile Webcam Şantaj Yapanlara Karşı Profesyonel Bilişim Danışmanlığı

Bilgisayar korsanlarına karşı verilecek bu mücadelede bir bilişim avukatına danışmak mağdurlar açısından yararlı olmaktadır. Topo Hukuk Bürosu bitcoin ile webcam şantaj yapanlara karşı profesyonel bilişim danışmanlığı yapmaktadır. Tüm Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerine hizmet veren Topo Hukuk Bürosu bilgisayar korsanlarına (hackerlara) karşı müvekkillerine itibar koruyucu profesyonel danışmanlık ve avukatlık hizmeti verir. Şantaj mailini oluşturan, gönderen, bilgisayar sisteminize girerek görüntülerinizi kaydeden ve sizlere bu görüntüler ile şantaj yaparak fidye ödemenizi isteyen bilişim korsanlarına karşı mücadele etmektedir. İnternet sistemi uluslararası boyutta işlemekte ve şantaj maili yurtdışından bile gelebilmektedir. Bilişim hukuku avukatı söz konusu suçlar ile ilgili özel kanuni düzenlemeleri bilmekte ilgili mevzuata hakim olmaktadır. Özel düzenlemelerin olmadığı noktada genel anlamda sizleri ilgilendiren kanunlar ve maddeler ile ilgili de bilgi sahibidirler. Hackerların internete içeriklerinizi yaydığını tespit ettiyseniz veya yayma ihtimalinin olduğunu düşünüyorsanız internetten içerik kaldırma makalemizi okuyabilirsiniz. Dolayısıyla siz de bitcoin şantaj maili geldi diyor ve ne yapacağınızı bilmiyor iseniz, Topo Hukuk Bürosu bilişim avukatlarına başvurabilirsiniz. Büromuz sizleri bu konuda bilgilendirecek ve bitcoin ile şantaj suçu ile mücadelede gereken danışmanlık ve avukatlık hizmetini sağlayacaktır.

Bitcoin şantajı nedir? – Av. Serdar Han TOPO

Avukat Serdar Han TOPO bitcoin şantajı nedir konusunu değerlendirdi.
Bitcoin şantajı ve bitcoin ile şantaj olarak adlandırılan suçlar; kripto para için işlenen suçlara son dönemde verilen isimlerdir. …

Yayım tarihi: 19 Eyl 2018