(0212) 679 32 53
info@topo.av.tr

Bilişim Avukatı

Bilişim avukatı, bilişim suçları ve bilişim hukuku avukatından bahsederken öncelikle belirtmek isteriz ki; kişisel ve kitlesel iletişimde posta, fax, mektup gibi eski araçların yerini internetin önemli bir nimeti olan sosyal medya araçları ve diğer site ve uygulama, programlar vb. almış bulunmaktadır. İnsanlar gerek özel yaşamlarını gerekse iş hayatlarına özgü durumları sosyal medya sitelerinden çokça paylaşmaya başladılar. Dünyada yarım milyarı geçen kullanıcı sayısıyla Facebook, 140 karakterle insanların duygu ve düşüncelerini ifade ettikleri Twitter ve popüler bir video paylaşım ağı olan Youtube başta olmak üzere düşünüldüğünde; şimdiden bu kadar yaygınlığı olan bu ağların ne tür hukuki problemleri sonuçlayacağı belirsizdir. İşte internette yani sanal alemde ortaya çıkan hukuki sorunları inceleyen hukuk dalına bilişim hukuku, bu alanda çalışan avukatlara ise bilişim hukuku avukatı denmektedir.

 

Yapılan araştırmalara göre bir web sitesinin ziyaretçi sayısı, bir gazetenin tirajını rahatlıkla geçebilmektedir. Bilişim hukuku alanında yapılan yayınlar da göstermektedir ki, dünyada ve Türkiye’de internet kullanımı durdurulamaz bir hıza ulaşmıştır. Bu durumla birlikte ortaya çıkan hukuki problemler ancak uzman bilişim avukatları ile giderilmektedir. İnternet hukukuyla yakından ilgili olan bu alanda ortaya çıkan hukuki sorunların başında; sosyal medyada kişilerin adına açılan sahte hesaplarla yapılan hukuka aykırı işlemler, bir internet sitesinde kişi hakkında yazılan yanlış bilgiler ve internet bankacılığı yoluyla işlenen dolandırıcılık vakıaları gelmektedir.

 

Bilişim Avukatının Kredi Kartı Dolandırıcılığı Suçundaki rolü

Kredi kartları son dönemde kullanımı oldukça artan ödeme araçlarından biridir. Bu artışla birlikte  kötüniyetli kişilerin kredi kartı bilgilerinizi ele geçirme ihtimali de artmaktadır. Bilişim ve internet hukukuyla yakından ilgili olan bu konu vatandaşlarımızın başını ciddi derecede ağrıtmaya başlamıştır. Bir gün telefonunuza kredi kartınızdan x000 TL çekilmiştir gibi bir sms geldiğinde bu durum karşısında şok geçirmiş olabilirsiniz. Kredi kartınız tanımadığınız kişiler tarafından kullanılmış ve kart bilgileriniz çoktan başkalarının eline geçmiştir. Artık o kredi kartını kullanmanız imkansız hale gelmiştir. Ancak kredi kartı dolandırıcılığı durumuyla karşı karşıya geldiğinizde ne yapacağınızı bilememiş olabilirsiniz.

 

Bilişim hukuku ve bilişim suçları avukatının faaliyet alanı olan bu konu hakkında hukuki anlamda yapılabilecek oldukça fazla işlem dizisi bulunmaktadır. İlk yapacağınız işlem ise bankanızı arayıp konuyla ilgili bir dilekçe sunmaktır. Eğer bu dilekçe sonucunda çekilen miktar veya miktarlar kredi kartınıza iade edilmezse bankanın hukuki sorumluluğu doğacaktır. Sonraki süreçte bir bilişim avukatıyla iletişime geçip mağduriyetinizin giderilmesi için harekete geçebilirsiniz.

 

Bilişim Hukuku Avukatı İle Sosyal Medyada Kişi Adına Açılan Sahte Hesaplara Müdahale

Bir sabah uyandığınızda bir yakınınız sizin adınıza birinin bir facebook, twitter veya instagram hesabı açtığını ve bu hesaptan başkalarına müstehcen mesajlar gönderdiğini söylüyor olabilir. Bu durum bilişim hukukunun alanına girmekle beraber Türk Ceza Kanunu’nun “Bilişim Alanında Suçlar” başlığı altında düzenlenmemiş olsa da, bilişim sistemlerinin suçun işlenmesinde bir araç olarak kullanıldığı suçlardır. Zira bilişim suçları kavramının içerisine, bilişim yoluyla işlenen diğer suçlar da girmektedir. Burada işlenen suçun niteliği internet yoluyla işlenen özel hayatın gizliliğini ihlal suçudur.

 

Adınıza açılan sahte sosyal medya hesabı ile suç işlenebilir veya yakınlarınızla şahıs haklarınızı zedeleyen içerikler paylaşılabilir. Örneğin bir öğrencinin adına sahte sosyal medya hesabı açılıp öğretmenlerine hakaret içerikli mesajlar gönderildiğinde adına sahte sosyal medya hesabı açılan öğrenci hakkında disiplin soruşturması başlatılabilecektir. Bir iş adamının adına sahte sosyal medya hesabı açılıp müstehcen içerikler paylaşıldığında işiyle ilgili itibar kayıpları ve/veya işten çıkarılma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bilişim hukuku ve ceza hukukunun (bilişim suçları md.243-246) birleştiği bu alanda yapılacak işlemlerin neler olduğunu en iyi bir bilişim avukatı bilebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken işlem bu konuyla ilgili verileri (ekran görüntüleri, hesap profil linki vs.) toplayıp bir bilişim avukatından yardım almaktır.

 

Bilişim Avukatı Aracılığıyla İnternetten İçerik Kaldırma

Arama motorları insanların bir konu hakkında internetteki bilgileri tarayıp inceleyebilmesini sağlayan sitelere denir. Dünya bilişim otoritelerince kabul edildiği üzere en büyük arama motoru Google‘dır. Google algoritması kelime odaklı çalışır ve bir internet sitesi bir kelimeyi içeriğinde kullanırsa Google botları bunu tarar ve sıralamalarda tayin ettiği yere yerleştirir.

 

Kişilerin adları arama motorlarında arandığında insanların karşısına hukuka aykırı içeriklerin çıkması durumu çokça örnekseme ile mevcuttur. Bir televizyon yarışmasında yarışmacı olarak bulunanlar hakkında yazılan hakaretler, bir öğretim görevlisi hakkında yazılan olumsuz ve hukuka aykırı yazılar, bir marka hakkında eleştiri sınırını aşmış itibar zedeleyici içerikler bunlara birer örnektir. Herhangi bir internet sitesinde gerçek ve tüzel kişiler hakkında hukuka aykırı şekilde içerikler tespit edildiğinde bunların kaldırılması için adli merciilere başvurulmalıdır. Hukuka aykırı ve/veya şahıs haklarını zedeleyen içeriklerin 5651 sayılı yasa ile internet ortamından kalıcı olarak kaldırılması mümkündür.

 

Bilişim avukatının uzmanlık alanına giren bu konuda faaliyet gösterebilmek için hem bilişim teknikleri hem de bilişim hukuku altyapısı gerekmektedir. Çünkü her ne kadar mahkeme kararı lehinize çıksa da, bu kararın uygulanması tamamıyla bilişim tekniği alanına girer ve uzmanlık gerektirir. Söz konusu başvuru sonucunda açılacak dava sonucu içerikler kaldırılabilecek ve bundan dolayı bir kayıp gerçekleşmişse maddi veya manevi tazminat hakkı saklı olacaktır. Bu durumda size yardımcı olabilecek bilişim avukatına internetten içerik kaldırma konusunda iletişim bölümünden başvurabilirsiniz.

 

Bilişim Suçları Avukatıyla Yola Çıkmanın Önemi

Son yıllarda hızla yayılan internet yoluyla şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlal ve kredi kartı dolandırıcılığı gibi suçlara karşı sürekli tedbir alınmalı, kim olduğu bilinmeyen kişilerle internet ortamında iletişim kurarken dikkatli olunmalıdır. Ne yazık ki, kötü niyetli kişilerce yapılan bazı davranışlar, insanları çevresine karşı mağdur etmektedir.

 

Sosyal medya siteleri veya online chat sitelerinde tanıştığı insanlara güven duyan mağdurlar, birtakım cinsel davranışlarla müstehcen fotoğraflarını karşıdaki kişilere göndermekte ve bunun sonucunda internetten skype, whatsapp, youtube veya video yoluyla tehdit ve şantaja maruz kalmaktadırlar. Mağduriyetlerin giderilmesi adına uzman bilişim avukatına başvurmak, sürecin daha profesyonelce yönetilmesi ve adımların hızlı atılması sonucuna vardırır. Bu açıdan size hukuki danışmanlık vererek yardımcı olabilecek bilişim avukatlarımızla iletişime geçmek için bizi aşağıdaki numaralardan arayabilirsiniz, aşağıdaki formdan bize sorularınızı yöneltebilirsiniz: Bilişim avukatları

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

25 Responses

 1. İsimsiz

  İstemediğimiz haberleri nasıl internetten kaldırabiliriz adıma açılan facebook sayfalarıda kaldırmak istiyorum. Youtubeden videolar izledim kaldırmak için başarılı olamadım yardımcı olur musunuz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar,

   İnternet alanındaki içeriklerin kaldırılması için “istememek” yeterli bir şart değildir. Url’lerin incelenmesi ve internet alanından bu içeriklerin kaldırılması için yapılacak yasal başvurularda hukuki fayda olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi almak isterseniz internetten haber kaldırma hakkındaki makalemizi okuyabilir ayrıca bize ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

   Saygılarımızla

 2. Melek

  Avukat bey, adıma bir çok facebook hesabı açılmış. Facebook’a şikayet ettim fakat hiç biri kapatılmamış. Eşim ve çocuklarım bu durumdan rahatsızlık duyuyoruz. Form doldurdum telefon numaramı bıraktım lütfen bana ulaşın teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhaba Melek Hanım,

   Kişinin adına sahte bir sosyal medya profili oluşturmak şahıs haklarını zedelediği gibi ayrıca manevi tazminat hakkını da sağlar. Facebook bu konudaki ihlalleri pek dikkate almıyor maalesef. Detaylı bilgi almak için dilerseniz sahte sosyal medya hesabı kapattırma hakkındaki makalemizi okuyabilir, dilerseniz iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

   Saygılarımızla

 3. Hürrem Aksoy

  Selam instagramda butiğim var takipçisi ve satışı oldukça yüksek. Bunu gören uyanıklar benim ismime benzer bir isimle ve benim adımı vererek bir kaç kişiye satış yapıp mağdur bırakıyorlar. Bu durumda dava açmak istesem tazminat gibi birşey alabilir miyim ve instagram hesaplarını kapatabilir miyiz.

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar Hürrem Hanım,

   Butiğinizin adının fikri ve sınai haklar hukuku bakımından ne durumda olduğu konusu oldukça yüksek bir önem arz eder. Adınız kullanılarak söz konusu fiil işlendiği için savcılığa suç duyurusunda bulunup ayrıca manevi tazminat davası açabilirsiniz. Bir bilişim hukuku avukatıyla konuyu istişare etmeniz daha iyi olacaktır.

   Saygılarımla

 4. Faruk

  kızımın resimlerini imternet sitelerinde pornografi olarak sergiliyorlar. bunların kaldırılması için gerekli yerlere mail atıp aradım fakatsonuç alamadım daha ne yapmam gerekiyor. cevap bekliyorum sizden kolay gelsin

 5. Zehra

  Periscope’dan ekran görüntüsü alınarak videomu YouTube üzerinden paylaşmışlar. Bu şekilde on üç konu ismini değiştirerek paylaşımda bulunmuşlar. Yasal işlemi nasıl başlatabilirim en hızlı şekilde ?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhaba Zehra Hanım,

   Şahıs haklarınızı zedeleyen bu içerikleri en kısa sürede kaldırabiliriz. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Saygılarımızla

 6. Nur Ç.

  dün telefonuma bir mesaj geldi xx bir firmadan alışverişinizi onaylıyormusunuz diye? kredi kartı bilgilerimi nerden almış olabilirler yardımcı olurmusun?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, kredi kartı bilgilerinizi çevrenizden biri almış olabilir veya gittiğiniz herhangi bir mağazada kartınızı kopyalamış olabilirler. Derhal bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirmeniz ve size yeni bir kart gönderme talebinde bulunmanız gerekir. Saygılarımla
   Kredi kartı dolandırıcılığı ile ilgili detaylı bilgi için lütfen okuyunuz.

 7. aylin s.

  facebookta benim resimlerimle profil açılmış ve yazılar yazıyor bir şahıs bunu savcılığa verip cezalandırmam mümkünmüdür?

 8. Şerife A.

  merhaba benim instagram sayfamı çaldılar şuan müstehcen fotoğraflar paylaşıyolar arkadaşlarıma çok mağdurum lütfen yardım edin acil.

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar,

   Çalınan hesabınızla ilgili savcılığa bir dilekçe ile başvurmalı, bunun ardından birkaç bilişim tekniklerini ilgilendiren işlem yapmalısınız. Dilerseniz ekibimizden yardım alabilirsiniz.

   Saygılarımla

 9. Burhan T.

  benim adım soyadım bulunan bir konuda ekşisözlükte içerik giriyorlar, evet ben olmayabilirim ama rahatsızlık veriyor sonuçta adım soyadım aynı bu konuda bir şey yapılabilirmi?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, eğer sizi hedef alan yorumlar var ise bu konuda bir şey yapılabilir. Ama sizi hedef almıyorsa maalesef yapılamaz. Saygılarımızla

 10. Sevginur C.

  arama motoruna adımı soyadımı yazdığımda fotoğraflarımı başka sitelerde görüyorum o sitelerden kaldırabilirmiyiz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, fotoğraflarınızın kaldırılması için uzman bir avukattan hukuki destek alarak gerekli mercilere talepte bulunabilirsiniz. Saygılarımızla

 11. Hayrunnisa Y.

  benim iznim olmadan facebookta fotoğraflarımı paylaşan bir şahıs sürekli mesajlarla tacize uğramama neden oluyor bu şahsı bulup mahkemeye verebilirmiyiz?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, eğer şahıs gerçek kimliğine ait bilgileri kullanıyorsa bulunabilir. Ama büyük ihtimal fake hesap açmıştır. Facebook da bazı durumlar haricinde ip adresi vermemektedir. Saygılarımızla

 12. İlkim L.

  merhaba bir ara müzikle ilgilenirken kendi türettiğim müzikleri şimdi youtube da vs diğer video sitelerinde görüyorum, telif hakkı davası açmak istiyorum yardım edermisiniz ?

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, telif hakkı ihlali nedeniyle hem ceza hem de hukuk davası açabilirsiniz. Bir avukattan hukuki destek almanız sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Saygılarımızla

 13. Halim P.

  avrupa yakasında bir lisede öğretmenlik yapıyorum, bir öğrencim sosyal medyada grup açarak hakaretler etmekte bu arkadaşa cezai yaptırım uygulamak istiyorum, okul biraz disiplinsiz bu konuda yardımınızı rica ederim saygılar.

  1. Av. Serdarhan Topo

   Merhabalar, Hakaret davası açmak istiyorsunuz. İnternet sayfamızın iletişim bölümünde yer alan numaradan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla

Leave a Reply