internetten resim kaldirma

İnternetten içerik kaldırma ve Google içerik kaldırma işlemlerine insanlar birçok sebepten dolayı başvurabilmektedir. Bireylerin haklarında çıkan yalan haberlerin kaldırılması, mahkeme kararlarından veya farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan olumsuz içerik kaldırma talepleri ve internetten içerik kaldırma dilekçesi örneği bunlardan bazılarıdır. 

Google İçerik Kaldırma

Google içerik kaldırma ile kişiler aleyhine yayınlanan içeriklerin internetten kalkmasını ve kalıcı olarak silinmesini sağlayabilir. Belirtmek gerekir ki internetten bir içeriğin kaldırılması demek direkt olarak Google’dan kaldırılması anlamına gelmemektedir. Google’dan içerik kaldırmak için birtakım teknik ve yasal işlemler yapılacaktır. Böylece online itibar yönetimi kapsamında itibarlarını koruyacak ve hakkında bulunan yanlış bilgileri ortadan kaldıracaklardır. Google içerik kaldırma hizmeti ile arama sonuçlarında olumsuz içeriklerin çıkması önlenebilmektedir. Ayrıca internette kişi haklarını ihlal eden yayınların yayılması da çok hızlı gerçekleştiği için internetten içerik kaldırma işleminin bir bilişim avukatı ile başlatılması tavsiye edilmektedir.

Google içerik kaldırma konusunda önemle belirtilmesi gereken diğer bir konu ise bir içeriğe erişim engelleme çalışması yapılmasının içeriğin Google’dan kaldırılması anlamına gelmeyeceğidir. Erişime engellenen sayfa url’sindeki içerik sadece Türkiye’deki erişim sağlayıcılar tarafından hakim kararı ile engellenmektedir. Ancak Google gibi insanların çokça arama yaptığı ve güvendiği bir arama motorunda içeriğin gözükmesi kişilerin ve kurumların itibarını zedelemeye devam edebilmektedir. Google’dan içerik kaldırma ile ilgili pek çok müvekkilimizin erişim engelleme kararından sonra uygulama kısmında sorun yaşadıkları ve içeriği Google’dan sildiremediklerini gözlemlemekteyiz. Bilişim hukuku ve bilişim teknikleri konusunda yıllardır uzman olarak çalışan bir hukuk bürosu olarak içeriği Google’dan ve diğer arama motorlarından tamamen kalıcı olarak kaldırma hizmeti sunmaktayız. Google arama sonucunu kaldırma, internetten içerik silme işlemleri, google bilgi kaldırma hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını aşağıda vereceğiz. İşte internetten içerik kaldırma için detaylar:

Google’dan Eski İçeriği Kaldırmak Mümkün Müdür ?

Google’dan eski içerik kaldırma işlemi yapmak mümkündür. Peki Google eski içerik kaldırma nasıl gerçekleşir, ne yapmalı hangi adımları izlemeliyim?

Bir içerik yayınlandığı web sitesinden silinmiş ancak hala Google aramalarında görünür olabilmektedir. Buna sayfa açıklamasının yahut önbelleğin eski olması sebep olur. Bu durumda yapmanız gereken Google eski içerik kaldırma sayfasına gitmektir. Bu sayfada kaldırmak istediğiniz sitenin web adresini (URL’sini) tam olarak girmelisiniz. Eğer içerik artık sitede bulunmuyorsa “Kaldırma İsteğinde Bulun” seçeneğini seçmelisiniz. Fakat içerik site sahibi tarafından kaldırılmamış ise ekrandaki adımları uygulamak ve Google’a kaldırmak istediğiniz içerik hakkında daha fazla açıklama yapmanız gerekecektir. 

İnternetten ve Google’dan Olumsuz ve İstenmeyen İçeriklerinizin Kaldırılmasını Mı İstiyorsunuz ?

Olumsuz içerik kaldırma işlemi bazı hukuki sebeplere dayanıyorsa gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Rızanız dışında yayınlanan ses yazı video, aleyhinizde yayınlanmış bir haber asılsız içerikler olumsuz ve istenmeyen içerik olarak belirlenebilir ve internetten kalıcı olarak kaldırılabilir. 

İnternetten ve Google’dan olumsuz ve istenmeyen içeriklerin kaldırılması neden gereklidir ?

Olumsuz içerik kaldırma işleminin yapılmaması halinde kişi ve kurumların itibarı sarsılmakta, marka ve kuruluşların maddi zararları çok fazla olabilmektedir. Asılsız haberlerin, size ya da kurumunuza atılan iftiraların yer aldığı içeriklerin kaldırılmasını istiyor iseniz alanında uzman bir bilişim avukatı ile anlaşmalı ve hukuki süreci başlatmalısınız.

ONLİNE İTİBAR YARDIM HATTI: (0212) 679 32 53

Google’dan Hangi İçerikler Kaldırılabilir ?

google içerik kaldırma, google içerik kaldırma talebi, google arama sonucu kaldırma, google bilgi kaldırma
Google İçerik Kaldırma

Google içerik kaldırma talebi hangi hallerde yapılabilir ? İnternetten ve Google’dan istediğimiz her haber beğenmediğimiz her içerik kaldırılamaz. Bunun için birtakım kıstaslar mevcuttur. Öncelikle, içeriği suç barındıran her türlü yayın internetten kaldırılabilmektedir. Kişilik haklarını, özel hayatın gizliliğini ihlal eden içerikler ile hakaret barındıran, internetten şantaj , tehdit suçu vb. oluşturan ve kişilerin itibarını zedeleyebilecek içeriklerin yayından kaldırılması mümkündür. Fakat her türlü eleştirinin, kötü yorumun da kaldırılamayacağını belirtmemiz gerekir. Düşünce özgürlüğü sınırları içerisinde yapılan yorumlar ve eleştiriler için internetten içerik kaldırma işlemi mümkün olmamaktadır.

Facebook, Twitter ve İnstagram’dan İçerik Kaldırma

Facebook, Twitter ve İnstagram’dan içerik kaldırma nasıl gerçekleşir ? Facebook, Twitter ve İnstagram kendi topluluk kurallarını oluşturmuş, topluluk standartlarını belirlemiştir. Bu kurallara uyum sağlamayan, standartları ihlal eden içeriklerin kullanıcılar tarafından şikayet edilmesi mümkündür. Şikayet veya bildirme halinde ilgili sosyal medya kuruluşları şikayete konu olan içeriği değerlendirecek ve gerekli olduğu halde birtakım kısıtlamalara geçecektir. Genel anlamda topluluk kurallarını ihlal eden içeriklerin, paylaşımların ilgili site yönetimince kaldırılması, hesabın kapatılması yahut paylaşımda bulunmasının sınırlandırılması yaptırımları uygulanır. Bu yaptırımların yanında konusu suç teşkil eden içerikler tespit edilirse kolluk kuvvetlerine de haber verilecektir. Ayrıca kullanıcılar tespit ettikleri konusu suç teşkil eden içerikler için suç duyurusunda bulunarak yasal süreci başlatabilmektedir. 

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinden içerik kaldırmak ve içerik silmek için bazı durumlarda mahkeme kararı yeterliyken bazı durumlarda yeterli olmamaktadır. Bu anlamda hem bilişim hukuku hem de bilişim teknikleri ile ilgili uzman olarak çalışan Topo Hukuk Bürosu ekibi olumsuz içerikleri değerlendirip en uygun yolu belirlemektedir.

Youtube’dan Video Silme ve Kaldırma

Youtube video silme işlemleri nasıl gerçekleşir? Kullanıcılar kendi paylaşmış olduğu videoları hesaplarından silebilmektedir. Bunun yanında bir başkası tarafından yayınlanmış videoların kaldırılması istemi de olabilecektir. Bireyler kişilik haklarını yahut özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal eden paylaşımların kaldırılması talebinde bulunabilirler. Bu talep 5651 sayılı kanun ile yasal zemine oturtulmuştur. Bunun yanında konusu suç teşkil eden videoları belirleyip suç duyurusunda bulunmak da mümkündür. Ayrıca Youtube, tıpkı Facebook, Twitter ve İnstagram gibi kendi Topluluk Kurallarını oluşturmuştur. Bu kuralları ihlal eden paylaşımların bildirilmesi halinde yapılacak inceleme sonucunda video Youtube tarafından da kaldırılabilecektir. 

Youtube’da eski sevgilinizle çektiğiniz bir videoyu veya şifresini unuttuğunuz eski videoları kaldırmak istiyorsanız eski sevgilim videolarla beni tehdit ediyor yazımızı okuyunuz veya konuyla ilgili hukuki işlemler yapıldığında içerikleriniz kaldırılabilmektedir. Youtube sitesinden kaldırmak istediğiniz tüm video içerikleri için bize ulaşabilirsiniz.

Google’dan Bilgi ve İçerik Kaldırma

Google bilgi kaldırma ve içerik kaldırma isteği direkt olarak Google’a yapılabilmektedir. Peki Google hangi bilgileri kaldırır ? Kişisel bilgilerinizden banka hesap numaraları, kredi kartı numaraları, görsel imzalarınız, gizli ve kişisel tıbbi kayıtlarınız yahut size ait ancak onayınız olmadan yüklenen çıplak veya müstehcen  video kaldırma, müstehcen içerikli resimlerinizi Google tarafından kaldırılabilmektedir. İçerisinde çocukların bulunduğu cinsel içeriğin açıkça tasviri niteliğindeki paylaşımlar yasal olarak kaldırılacaktır. Google telif hakkı gibi diğer yasal istekleri de uygun bulmakta ve bahse konu içeriği kaldırabilmektedir. 

Google’dan kaldırmak istediğiniz bilgi ve içeriğin olumsuz yani şahıs haklarınızı zedeleyen bir veri olduğunu düşünüyorsanız bu konuyu internetten içerik kaldırma konusunda uzman ve tecrübeli bir bilişim avukatına danışmanızı tavsiye etmekteyiz. Google bilgi kaldırma konusunda istediğiniz içerik bazen bir resim, bazen bir fotoğraf, bazen haber, bazen ise bir video veya otomatik tamamlama olabilir. Google içerik kaldırma konusunda uzman bilişim avukatlarımız e-posta adresimize gönderdiğiniz linki değerlendirip yasal yol haritanızı çıkarabilecektir.

Haber Sitelerinden İçerik Kaldırma

Haber sitelerinden içerik kaldırma işlemi 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilecektir. Haber sitelerinden içerik kaldırma özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiğini yahut kişilik haklarına saldırı niteliğini taşıdığını iddia eden kimseler tarafından talep edilir.

Yalan haberler ve iftira niteliğinde söylemler içeren haberlerin kaldırılması talebi bilişim avukatlarının sıkça karşılaştığı konulardandır. İnternetten içerik kaldırma hizmetinin alt dalı olan internetten haber kaldırma işlemi her haber için yapılamamaktadır. Bir haber içeriğinin internetten ve Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarından kaldırılabilmesi için bazı şartları taşıyor olması gerekir. Topo Hukuk Bürosu haber sitelerinden içerik kaldırma taleplerinde en hızlı ve etkili çözüm yolunu bulup müvekkillerini pratik çözüme ulaştırmayı garanti eder. 

Şikayet ve Forum Sitelerinden İçerik Kaldırma

şikayet sitelerinden içerik kaldırma, içerik kaldırma, eski içerik kaldırma, istenmeyen içerikleri kaldırma, olumsuz içerik kaldırma
Haber, Forum ve Şikayet Sitelerinden İçerik Kaldırma

Şikayet forum sitelerinde bireyler birbirlerini bilinçlendirmek amacıyla şahsi fikir ve bilgilerini paylaşmaktadır. Şikayet ve forum sitelerinde yer alan içerikler aslı belli olmamakla birlikte hakaret gibi suç oluşturan söylemler de barındırabilmektedir. Kişi ya da kurum hakkında verilen asılsız bilgiler, yapılan karalama, edilen hakaretler bu sitelerden içerik kaldırmak için sebep oluşturmaktadır. Düşünce özgürlüğü sınırlarından taşarak yapılan yorumlar, belirtilen fikirler itibar karalaması haline geldiğinde bu içerikler için tazminat da talep edilebilmektedir. Hukuki olarak hem şikayet sitelerine hem de şahsa başvuru yapılabilmektedir. 

Şikayet sitelerinden içerik kaldırmak için çaba sarfeden ancak başarılı olamayan kişiler çareyi yasal yollara başvurmakta aramaktadır. Bazı şikayet ve forum siteleri içerik hukuka aykırı dahi olsa içeriği kaldırmamakta ısrar etmektedirler. Şikayet sitelerinden içerik kaldırma konusunda yıllardır tecrübeli olan büromuza konuyla ilgili sorularınızı yönelttiğinizde gerekli yol haritanız çıkarılacaktır.

Telif Hakkını İhlal Eden İçeriklerin İnternetten ve Google’dan Kaldırılması

Google içerik kaldırma sebeplerinden bir tanesi olarak telif hakkını ihlal eden içerikler karşımıza çıkmaktadır. Telif hakkı ihlali halinde Google’a veya telif hakkını ihlal eden web sitesine bildirimde bulunulabilecektir. Google açık ve spesifik bildirimde bulunmanız halinde bildirimlere cevap vermektedir. Bunun yanında telif hakkı ihlal edilen, söz konusu içeriğin kaldırılması için web sitesi yöneticisine talepte de bulunmalıdır. Böylece site sahibi içeriği yasal işlemler başlamadan da kaldırabilecektir. Google ise geçerli bir bildirimde içeriği ve hak ihlali oluşup oluşmadığını inceleyecek ve gerekli ise arama sonuçlarından kaldıracaktır. 

Bir web sitesinin telif haklarınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, erişim engeleme kararı almak için neler yapmanız gerektiğini okuyunuz.

Web Sitelerindeki İçeriğin Yayından Kaldırılması, Çıkarılması ve İçerik Kaldırma Dilekçe Örneği

Web sitelerindeki içeriğin yayından kaldırılması veya çıkarılması için çoğu zaman internetten içerik kaldırma dava dilekçesi yazılmalıdır. İnternetten içerik kaldırma dilekçesi yazımı hukuki ve teknik bilgi birikimi gerektirmektedir. İçerik kaldırma ve içeriğin yayından kaldırılması dava dilekçesi örneği olarak bilinen evrak bu sebeple bilişim avukatı aracılığıyla yazılmalıdır. 

İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı, içeriğin kaldırılması için bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Yalan, asılsız, olumsuz vb. içeriğin yayından çıkarılmasıyla birlikte cevap hakkı da doğmaktadır. Cevap hakkı (tekzip) düzeltme, cevap niteliğinde kaldırılan içeriğin bilgilendirme metni olarak belirtilebilir.

Tekzip yani düzeltme metni bazı durumlarda gerekli olurken bazı durumlarda olayı daha da online itibara zarar verecek hale getirebilmektedir. Bu açıdan duruma göre değerlendirme yapılması gerekmektedir. İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı konusunda ayrıntılı bilgi almak için Topo Hukuk Bürosu’na danışabilirsiniz.

Google Arama Sonucu Kaldırma 

Google’da ismimin çıkmasını istemiyorum, google arama sonucu kaldırma işlemi ile ismimi silmek istiyorum diyorsanız yazımızı okumanızda fayda var. Öncelikle, google arama sonucu kaldırma işlemi içeriği internetten kaldırmak anlamına gelmemektedir. Google, internetin kendisi olmadığını, sitelerdeki içeriği silemeyeceğini, yalnızca arama sonucunu kaldırabileceğini belirtmektedir. Ayrıca fotoğraf, profil bağlantısı yahut web sayfasını google arama sonuçlarından kaldırma isterseniz ilk olarak sitenin sahibinden içeriğin kaldırılmasını istemeniz gerektiğini de belirtir. 

Google arama sonucunu nasıl kaldırabilirim ? Google kaldırılmak istenen içeriğin kim tarafından kontrol edildiğine göre farklı yollar çizmiştir. Arama sonucundan kaldırılmasını istediğiniz web sayfasını siz mi kontrol ediyorsunuz? Bu durumda kaynak sayfa silinmiş yahut hala web üzerinde mevcutsa iki farklı işlem gerçekleşecektir. Eğer sayfa silinmiş ve internette mevcut değilse Google’a URL kaldırma isteğinde bulunmanız gerekmektedir.

Olumsuz veya istenmeyen bilgiler sitede mevcutsa içeriğin Google arama sonuçlarından kaldırılması için farklı işlemler dizisi yürütülmelidir. Kalıcı olarak Google arama sonucundan site kaldırmak için siteye erişimin engellenmesi yada web üzerinde sayfanın artık bulunmaması gerekmektedir. Bunun dışında diğer seçeneklerde ayrıca değerlendirilebilmektedir. Fakat dikkat edilmelidir ki bağlantıya sahip kimseler içeriği silmediğiniz sürece içeriğe ulaşabilecektir.

Google arama sonuçlarından olumsuz olarak değerlendirilen internet sitelerinin silinmesi için bilişim hukuku yöntemlerini uzman olarak kullanan büromuza her türlü sorunuzu danışma formumuzdan yöneltebilirsiniz. Detaylı yol haritanız e-postanız değerlendirildikten sonra çizilecektir.

ONLİNE İTİBAR YARDIM HATTI: (0212) 679 32 53

İnternetten ve Google’dan Kaldırılmayan İçerikler İtibarınızı Nasıl Zedeler ?

Google en çok kullanılan arama motorlarından biridir. Yaptığınız aramaya göre internette yayınlanan birçok içeriği 1 saniyeden kısa süre içerisinde karşınıza çıkarabilmektedir. Böylece internette sizin adınıza yahut sizlerle ilgili yayınlanmış olan içerikler pek çok kimsenin kullanımına sunulmaktadır. Kişiler bu bilgilerin herkesle paylaşılmasından rahatsızlık duyabilmektedir. Yukarıda birçok sebeple Google içerik kaldırma işleminin mümkün olduğundan bahsetmiştik. Peki internet ve Google’dan kaldırılmayan içerikler itibarınızı zedeler mi ? 

İnternet çok geniş bir mecradır ve doğru veya yanlış birçok bilgiyi bünyesinde barındırmaktadır. Hakkınızda yayınlanmış olan yalan ve yanlış veya eski bir bilgi tekrar tekrar önünüze çıkabilmektedir. Aile hayatınızda zorluk çıkabilecek birtakım haberler eşiniz ya da çocuklarınız veya onların arkadaşları tarafından ortaya çıkarılıp alay konusu olabilecektir. Yahut iş hayatınızda pürüzler meydana gelip sizinle ilgili olarak yayınlanan içeriğin doğru veya yanlış olması patronlarınızı ilgilendirmeyebilecektir. Önemli olan itibarınızın sarsılması olup hayatınızda sürekli engel çıkarabilmektedir. İnternetten yapılan yayınların kalıcı olması sizi zor duruma sokabilir. Bunların karşıt görüşünüzdeki kimse tarafından sürekli olarak sizi rencide etmek amacı ile ortaya atılmasını istemeyeceksinizdir. İtibarınızın zedelenmesini istemiyorsanız kişisel yahut kurumsal kimliğinize saldırı niteliği taşıyan içeriklerin internetten veya Google’dan kaldırılmasını talep edebilirsiniz. 

İnternetten İçerik Kaldırma Hizmetine Kimler İhtiyaç Duymaktadır ?

İnternetten içerik kaldırma hizmeti kişilik haklarının, özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edildiğini iddia eden kimseler tarafından ihtiyaç haline gelmektedir. Google içerik kaldırma işlemi ile arama sonuçlarından da bu içeriklerin çıkarılması sağlanabilecektir. Kişiler online itibarlarını korumak amacıyla eski içeriklerinin, haklarında çıkan asılsız yalan haberlerin kaldırılmasını talep edebilmektedir.  İnternet ve bilişim sektörünün bu denli geliştiği yüzyılımızda hakkındaki olumsuz içeriklerin internette yayılmayacağını kimse garanti edemez. Esasında internetten içerik kaldırma hizmetine toplumda internet kullanan veya kullanmayan herkes ihtiyaç duyabilmektedir. Bu anlamda dikkatli olmak ve önlem almak da önem taşımaktadır.

Topo Hukuk Bürosunun Profesyonel Olarak Verdiği İnternetten İçerik Kaldırma Hizmeti

Topo Hukuk Bürosu uzman kadrosu ve bilişim hukuku alanında kendini geliştirmiş avukatlarıyla internetten içerik kaldırma konusunda profesyonel hizmet vermektedir. Kişilik haklarınıza saldırı niteliğindeki içerikleri tespit etme, internetten içerik kaldırma, internetten içerik kaldırma dilekçesi yazımı, Google arama sonuçlarının silinmesi ve bunlarla beraber maruz kalınan zararın giderilmesi anlamında maddi ve manevi tazminat talepleriniz için Topo Hukuk Bürosu’na danışabilirsiniz. Topo Hukuk içerik kaldırma hizmetinin yanı sıra profesyonel olarak online itibar yönetimi ve koruma hizmeti de sağlamaktadır. İnternette google bilgi kaldırma ve google arama sonucu kaldırma işlemleride sizler için yapmaktadır.

İçeriklerin yayından kaldırılmasından sonraki aşamada müvekkillerimiz itibar koruma ve yönetme işlemlerine de ihtiyaç duyabilmektedir. Ayrıca açılacak dava için internetten içerik kaldırma dilekçesi de hukuki bilgi birikimi ve teknik donanıma sahip bilişim avukatları tarafından yazılmalıdır. Böylelikle içerik kaldırma konusunda yasal süreç hızlanacak ve süreç uzman avukatlar tarafından her aşamada takip edilecektir. İnternet yoluyla yayınlanan olumsuz içeriklerin kaldırılması, içerik kaldırma dilekçesi yazımı işlemleri hakkında detaylı bilgi almak veya danışmak için iletişim sayfasından Topo Hukuk Bürosu‘na ulaşabilirsiniz.

Yayım tarihi: 26 Eyl 2018