Google'dan İçerik Kaldırma

Google’dan İstemediğim İçerikleri Nasıl Kaldırabilirim?

Google’dan içerik kaldırma işlemlerinin en önemli sebebi kişilerin veya kurumların hakkında oluşturulan istenmeyen haber içerikleridir. Öncelikle belirtmek gerekir ki yayınlanan her haberi sırf kişi istemiyor diye kaldırtmak mümkün değildir. Kaldırılabilecek haberlerin içeriği kişilik haklarını veya özel hayatın gizliliğini ihlal etmeli, herhangi bir suç unsuru barındırmalı veya haksız yere bir kimsenin itibarına zarar vermelidir. Bu ihtimallerden birinin gerçekleşmesi halinde kişi hakkında yayınlanan haberin kaldırılması için ilgili kişi veya kuruma başvurmalıdır. İlgili kişi haber kaynağı gazete sitesinin yöneticisi, içerik veya yer sağlayıcısıdır. Bu başvurudan sonuç alınamadığı takdirde yasal yollara başvurmak haberin kaldırılması ve erişim engeli getirilmesi için talepte bulunmak gerekecektir.

Google’dan Görsel İçerik Kaldırabilir Miyim?

Google’dan görsel içerik kaldırma arama sonuçlarında çıkan görsellerin kaldırılması işlemini ifade etmektedir. İnternet kullanımının sıklığı, sosyal medyanın yaygınlaşması ve akıllı telefon kullanımının artışı ile orantılı olarak Google görsellerde çıkan sonuçlar da hızla artmaktadır. Fakat bünyesinde sayısız fotoğraf ve resim barındıran bu arama motoru karşımıza her zaman yaptığımız aramanın amacına uygun, istediğimiz sonuçları çıkarmamaktadır. Örneğin bir kimse adını görsellerde aradığında çekilmiş olduğu bir toplu fotoğraf veya ifşa amacıyla yayınlanmış müstehcen görüntüleri ile karşılaşabilmektedir. İnternetten kaldırılmış bir fotoğrafın Google arama sonuçlarından görünür olması da Google görsel kaldırma işlemlerine başvurulmasına sebep olmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda Google içerik politikasına aykırı olan görsellerin kaldırılması mümkündür. Bu durumda görsellerde özel hayatın gizliliğinin veya kişilik haklarının ihlal edilmesi halinde Google görsellerden içerik kaldırmak mümkün olacaktır. Aynı zamanda bir kimsenin kişisel verilerinin sahibinin bilgisi olmaksızın yayınlanması da yayınlanan görselin kaldırılmasına sebep olacaktır.

Google’dan Haber İçeriklerini Kaldırabilir Miyim?

Google’dan haber içeriklerini kaldırma işlemi birtakım durumlarda ihtiyaç halini alabilmektedir. Zira yayınlanan haberler asparagas, iftira nitelikli içerikler barındırabilir. Doğru bilgiler yansıtmayan haber içeriklerinin yanı sıra özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş olabilir. Günümüzde özellikle magazin sayfalarında karşımıza çıkan bu haberlerin çoğu zaman yeterince araştırılmadan okuyucuya sunulduğu gözlemlenmektedir.

ONLINE İTİBAR YARDIM HATTI: (0212) 679 32 53

Kişinin yaşamış olduğu bir olayın, geçmiş davalarının yayınlanan haberler sebebiyle tekrar tekrar gündem olması da Google’dan haber kaldırmaya sebep olmaktadır. Böyle bir haberin Google arama sonuçlarında görünür olması, kaldırılmaması okurların gözünde kişi veya kurumların itibarını düşürebilmektedir. Yanlış bilgilerin yayınlanmasına aracı olacak bu haberlerin kaldırılması itibarın korunması yanında meydana gelebilecek maddi ve manevi zararların önlenmesi için de bir gerekliliktir. Bu gerekliliğin yerine getirilebilmesi, yani Google haberlerini kaldırma işlemleri Topo Hukuk uzman avukatları tarafından profesyonelce gerçekleştirilmektedir.

Google’daki Rahatsız Edici İçerikler Bana Zarar Verir Mi?

Google’daki rahatsız edici içerikler, hakkınızda yayınlanan olumsuz bilgi ve haberler online itibarınızın zarar görmesine sebep olur. Online itibar doğrudan imajınız ve güvenilirliğiniz ile ilgili bir kavram olup internet üzerinde bıraktığınız izlenimi ifade etmektedir. Google’daki rahatsız edici içeriklerin kaldırılmaması online itibarı zedeleyecek dolayısıyla iş ve sosyal yaşamınıza da olumsuz etki edecektir. Günümüzde işverenlerin çoğu işe alımlarda başvurucuyu arama motorlarında araştırarak incelemektedir. Hakkınızda yayınlanmış rahatsız edici bir içerik, örneğin müstehcen bir görüntü, şirketin de itibarını sarsacağı düşüncesiyle işi kaybetmenize sebep olabilecektir. Bununla birlikte memurluk için bir süredir gerçekleştirilen Güvenlik Soruşturması uygulamasında da kişilerin internet üzerinden paylaştığı veya hakkında oluşturulan içerikler incelenmektedir. İnternetten kaldırılmayan bu rahatsız içerikler hem özel kurumlarda hem de devlet kurumlarında işe alımlarda sorun yaratabilecektir.

Google’daki rahatsız edici içerikler sosyal yaşamımızı da olumsuz etkileyebilir. İnternetten tanışmaların artış gösterdiği bugünlerde kişiler birbirlerini daha iyi tanıyabilmek adına internette birbirlerini aramaktadır. Arama motorlarının çıkardığı sonuçlarda rahatsız edici içeriklerin bulunması iletişimin son bulmasına, karşı tarafın sohbetten çekilmesine sebep olabilmektedir.

Google’daki Sonuçları Değiştirebilir Miyim?

Google’daki arama sonuçlarında değişiklik yapmak kendi sitenize ait verilerde mümkündür. Ancak size ait olmayan sitelerden yayınlanmış içeriklerin değiştirilmesini tek taraflı olarak gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Bir sitede şahsınıza ait kişisel verilerin paylaşılması halinde sitenin Google arama motorunda arama sonuçlarından kaldırılması mümkündür. Bu husus, müstehcen veya pornografik içerikli yayınlar ve telif hakkını ihlal eden paylaşımlar için geçerlidir. Fakat arama motoru sonuçlarından kaldırmak ile içeriğin internetten kaldırılması işlemlerinin aynı olmadığını hatırlatmak gerekir. Google’dan içerik kaldırma istiyorsanız yapmanız gereken site yöneticisi ile iletişim kurmaktır. Arama motoru sonuçlarını değiştirmek için ise Google’a bildirimde bulunmanız gerekecektir.

Google sonuçlarını değiştirme işlemlerinin hızlı ve kesin çözüme kavuşturulması için Topo Hukuk bilişim avukatları ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

* Telefon numaranız yayınlanmayacaktır.

Menü